Jump to content

FMT'21 - Geliştirilmiş Türkiye Yaması

Recommended Posts

• President

CkgWiqf.jpg

Merhaba FMT ailem.

Benim ile başlayan bu yama, benim dışımda sürümleri olmasına rağmen yine farklı bir şekilde sizlere geliyor! Bu sefer erkenden konusunu açıp, üzerinde çalışacağım bir yama olmasını temenni ediyorum. İçeriğini zenginleştirip, vaktimi harcayacağım bu yama sayesinde kariyerlerimiz daha keyifli ve kuvvetli olacak! Giriş cümlelerini uzatmadan, ana özelliklerine geçelim.

Yama Detayları

• Bölgesel Amatör Lige kadar uzanan gerçekçi lig yapıları. ✔️
  • Oyuna dahil edilen gerçekçi para ödülleri, yardımları ve primler. ✔️
  • Alternatif ülke kuralları ile birden fazla yabancı kuralı seçenekleri. ✔️
  • Altyapı gelişimleri ve güncellemeleri.✔️
  • Oyuncu ödülleri ve takım ödülleri güncellenecek. ✔️
  • Gerçekçi medya kuruluşları ve elemanları oyuna dahil edilecek.✔️
  • Gerçekçi temsilci şirketleri oyuna dahil edilecek. Oyuncuları birebir düzelteceğiz.✔️
  • B takımları oluşturulacak. Bunun için güzel planlarım, fikirlerim var.✔️
  • Kupa ödülleri tekrardan gözden geçirilecek.✔️
  • Takım gelirleri, borçları ve mali durumları düzeltilecek.✔️
  • Transfer, sözleşme ve değişen personeller oyuna dahil edilecek. ✔️
  • Transfer seçenekleri birebir benzeri olacak. Gerçekçi gözlem ağı oyuna dahil edilecek.✔️
  • Türk Halkları için tekrardan revize gelecek. Türk halklarını biraz daha kullanışlı hale getireceğiz.✔️
  • Sakatlık sorunu başımızın belası. Bu sebeple sakatlık sorunlarını da burada çözeceğiz.✔️

Yama için ilk sürüm ne zaman çıktı, hatırlamıyorum. Buna rağmen uzun süredir bu işle meşgul oldum ve yeni fikirlerle hep canlı tuttum. Geliştirilmiş Türkiye Yaması ile artık hepsini bir yama içerisinde topladım. Şimdi ise içeriğini zenginleştirip, insanların birden fazla yama ile uğraşmasını istemiyorum. Bu sebeple hepsini bir dosya, bir içerik altında topluyorum. Umarım bundan memnun olur, keyif alırsınız. Aklınıza gelen fikirleri lütfen paylaşın. Yeni fikirlere, farklı düşüncelere ihtiyacım olacak. 

Yama Videosu

:144705699_ndirmeButonu:

• Like 1
  • Good Job 3

Takım mağazalarının gelirleri de elden geçirilebilir. Satılan forma ve ürün sayısı ile kulübe giren para miktarları çok mantıksız olabiliyordu. Bunlar en azından Türk takımlarında daha gerçekçi hale getirilebilir belki 🙂 Aklıma yine fikir geldikçe düzenleyip eklemeler yaparım diye umuyorum...

• Like 1

Gözlem ağları da geliştirmelere eklenebilir. Özellikle 1. Lig takımları Afrika'dan pek çok futbolcu buluyor. Bunu oyunda görmek güzel olur.

• Director
alperengulhdtr, 40 dakika önce yazdı:

başkan nereden nasıl indirebiliriz?

Daha çıkmadı hocam

• President

Yama üzerinde hala çalışmalarım sürüyor. Bazı şeyleri denemek ve görmek gerekiyor. Haliyle zaman alan, geçiş süreci isteyen bir durum oluşuyor. Yama içeriği tamamlandıkça yanlarına yazıp, konuyu güncelleyeceğim.

Öncelikle emeklerinize sağlık demek istiyorum. Bölgesel amatör lig için bu sezon düzenlenen yeni gruplar ve yükselme formatı üzerinden mi hazırlamayı düşünüyorsunuz yoksa geçen seneki gibi gruplar ile mi hazırlayacaksınız ?

• President

Geçen gün açıklanan BAL hakkında ufak bir duyuru yapayım. Birebir gerçekteki gibi oyuna yansıtır mı bilemedim. Çok kafa açıcı ve karmaşık bir hale geldi. Bahsedilen grup sayısı, takım oluşumları derken iyice çıkılmaz hale geldi. SI Games yakın zamanda bizi arar, siz ne yapıyorsunuz diye sorar herhalde... Şaka bir tarafa büyük ihtimal oyuna yansıtmayacağız.

Selim Atalay, 16 saat önce yazdı:

Geçen gün açıklanan BAL hakkında ufak bir duyuru yapayım. Birebir gerçekteki gibi oyuna yansıtır mı bilemedim. Çok kafa açıcı ve karmaşık bir hale geldi. Bahsedilen grup sayısı, takım oluşumları derken iyice çıkılmaz hale geldi. SI Games yakın zamanda bizi arar, siz ne yapıyorsunuz diye sorar herhalde... Şaka bir tarafa büyük ihtimal oyuna yansıtmayacağız.

mod en yakın ne zaman çıkar

• President
alperengulhdtr, 14 dakika önce yazdı:

mod en yakın ne zaman çıkar

Belirli bir tarih vermem doğru olmaz. Müsait oldukça eklemeler, düzenlemeler yapıyorum.

BAL konusunda katılacak takımların tamamını 12-13 gruba ekleyebilirsek güzel olur. 

• President
omer1759, 04.04.2021 - 12:16 yazdı:

BAL konusunda katılacak takımların tamamını 12-13 gruba ekleyebilirsek güzel olur. 

BAL hakkında bir beklentimiz olsun isterim ama süre olarak pek mantıklı yaklaşmıyorum. BAL güncellemesi ise öyle basit bir iş gibi durmuyor. Haliyle bu grup mantığını birebir yapsak bile içeriğini güncellemek zaman alır. Editör ile uğraşmakta maalesef 1-2 saat aralıksız yapılacak iş değil. Özellikle belirli yaşa geldikten sonra iyice kasvetli oluyor.

• Like 1
  • Ugureed pinned this topic
  • 2 weeks later...
  • President

Merhaba dostlarım.

Kısa bir aranın ardından çalışmalara devam ediyorum. Bugüne kadar tamamlanmış olanlar hakkında bilgilendirme amaçlı yazıyorum.

• Güncel sözleşmeler yansıtıldı.(Uzatılan sözleşmeler)
  • Serbest kalan isimlerle düzeltildi.
  • Menajer değişikliği uygulandı.
  • Para ödülleri iyileştirildi.
  • Temsilciler eklendi.
  • Bazı yerel gazeteler ile şahıslar oyuna eklendi.
  • Takım düzeltmeleri yapıldı.(İsim sponsorlukları, gelir kapıları ve borçlar yeniden yapılandırıldı.)
  • İnce detaylar yapıldı.(Transfer sekmeleri, gözlem ağları ve yapay zeka odaklı hamleler.)
  • Türk halkları arasındaki anlaşma düzeltildi.
  • Like 1
  • President
alperengulhdtr, 7 dakika önce yazdı:

beta versiyonu olucakmı en erken ne zaman kullanabiliriz

Beta sürümü için çalışmalarım devam ediyor. Ülke kurallarını tamamladıktan sonra beta sürümü çıkartıp, gelecek geri bildirimler sayesinde hatasıza yakın bir yama yapabilirim.

• President

Merhaba dostlarım.

Takımların mali durumlarını toparlamak adına bazı düzenlemeler yapmaya devam ediyorum. Oynayış olarak bize etki etmese bile kariyer keyfini sürdürmesini sağlayan, uzun vadeli başarılı takım oluşturmak için ideal olan borçlarımızı düzeltmek adına ilk adımlarımızı atmıştım. Şimdi ise borçların aylık ödemelerini toparlamak adına bazı işlere kalkıştım. Bunu toparlamak ve uzun süreli borç ödemesine tâbi olmamız gerekiyor. Bunu sizlere net anlatabilmek için basit bir işlem yapacağım. Buradan bile nasıl borç bataklığımıza girdiğimizi görebilirsiniz.

Fenerbahçe için durum daha kötü olduğundan buradan örnek vereceğim. Takımın güncel borcu 4 milyar 719 milyon 708 bin TL olarak açıklandı. Bunu kura çevirdiğimiz vakit €508M olarak karşımıza çıkıyor. Bu rakamı ödemek cidden korkunç! Bunu ödenebilir hale getirmek için aylık €2M ödemeniz gerekiyor ve bu ödeme planıyla 21 sene içerisinde borcu sıfırlıyorsunuz. Bu kadar uzun süreli oynayan varsa gayet güzel hedef olabilir. Bu süreyi daha kısa tutmak için farklı bir hesap yapıyorum. Biraz daha fazla ödeyip, kısa sürede çözelim derseniz 14 sene içerisinde bitirme şansınız var. Bu da aylık €3M ödemeniz demek anlamına geliyor. Bu rakamlar öyle basit olmuyor. Mecburen bir yerden kısmamız ve takımların rahat nefes almamız gerekiyor.

Bunları yazma sebebim ise yama çıktıktan sonra tepki gösterecek olan arkadaşlara önden bilgi veriyor oluşum. Bu rakamları ödenebilir hale getirip, kullanışlı hale getireceğim. Umarım bunu çözebilirim.

• President

Kulüplerin anlaşması gereği 9 yıl içerisinde bu borçların tamamlanması gerekiyor. Bu sebeple oyuna da bunu  yansıtacağım. Ödeme konusunda biraz rahatlaması için ek gelir desteği sağlayacağım. Tabi bu ödemenin hepsini benim karşılamam saçma olacağından ötürü bir kısmı artık yapay zeka/size kalıyor. Durumu toparlayan, rahat nefes almak isteyen adımları takip eder ve mutlu sona ulaşır diyelim.

Selim Atalay, 25 dakika önce yazdı:

Kulüplerin anlaşması gereği 9 yıl içerisinde bu borçların tamamlanması gerekiyor. Bu sebeple oyuna da bunu  yansıtacağım. Ödeme konusunda biraz rahatlaması için ek gelir desteği sağlayacağım. Tabi bu ödemenin hepsini benim karşılamam saçma olacağından ötürü bir kısmı artık yapay zeka/size kalıyor. Durumu toparlayan, rahat nefes almak isteyen adımları takip eder ve mutlu sona ulaşır diyelim.

Oyuncu alıp geliştirip satma yoluydu borçlar ciddi manada toparlanabiliyor. Bu yolu izleyerek 4-5 senede her takım borçsuz duruma gelebilir bence. Bunu sağlayabilirsen çok güzel olabilir açıkçası abi 🙂 Ben de yama geldiğinde bir kariyer planlıyorum, heyecanla bekliyoruz bakalım 🙂 

• Like 1
  • President

Takımların mali durumları üzerine hala çalışmalarım sürüyor. Oyunun gerçekçiliğine zarar vermeden, takımlara bu tarz özel imkanlar sağlayıp, borç ödeme konularında ufak bir destek sağlıyorum. Bu desteğe rağmen tabi ki ödemelerin bir kısmını kendileri karşılıyor. Bu da onları mantıklı ve tutumlu olmalarına itiyor. Özellikle ilerleyen senelerde çöken, iflasın eşiğine gelen büyük takımlarımız artık kendilerini toparlamış ve güçlü halleriyle rakipleriyle mücadele etmeye devam ediyorlar!

Oyuncu satışlarını biraz daha etkili kılabilmek adına bazı dokunuşları da yapmaya çalışıyorum. Takımların kazançlı olabilmesi ve sürekli üreten tarafa evrilmeleri bizim adımıza mükemmel bir haber olabilir. Tabi bunu oyuna yansıtmak ve sürekli hale getirmek öyle basit bir iş değil maalesef. Lafı fazla uzatmadan, 6 sene içerisinde borçların ödenme miktarı ve takımların kalan net borçları! 

Beşiktaş için bir şeyler düşünüyorum. Faizsiz olan bir borca nasıl faiz eklediklerini ve borç ödememiş olmaları hala garip.

Mali-Durum.png

Takımların maaş miktarını düşürme derdindeyim. Takımlarımız daha kabul edilebilir maaş vermesi, oyuncuların ise buna göre teklifte bulunmasını amaçlıyorum. Böylece aşırı gereksiz maaşlardan kurtulup, biraz daha gerçekçi adımlar atabiliriz. Bunun test sonuçları da bugün konuya eklenir.

• President

Takımların ödediği maaşlara ayar çektim. Bu ayar sayesinde kafamız rahatladı ve takımların mali durumlarını kısmen toparlamış olduk. Sonuçta yüksek maaşlarla beli bükülen, aylık ödemeleri artan bir takım olmuyor. Mesela 2025 senesine kadar test aşamasına baktık ve en çok maaş ödeyen Trabzonspor olmuş. Bunun sebebi de bu süreçteki en fazla şampiyonluğa ulaşan takım olmasından kaynaklanıyor. Bu farka rağmen ödenen maaşlar birbirine yakın.

Screenshot-1.png

• Like 1

Hocam takımlarımızın lakapları oyunda ekli değil yanlış hatirlamiyorsam. Örneğin Besiktaş Kara Kartallar gibi eklenirse hoş bir eklenti olur.

• President
ysnovck, 4 saat önce yazdı:

Hocam takımlarımızın lakapları oyunda ekli değil yanlış hatirlamiyorsam. Örneğin Besiktaş Kara Kartallar gibi eklenirse hoş bir eklenti olur.

Geçen sene bunu yaptım. Bu sene de yapacağım. Önerin için teşekkür ederim.

• Like 1

Kral, hepsini keyifle okudum. Mükemmel bir yama bizleri bekliyor. Bir Fenerbahçeli olarak, Trabzonsporumuza kıyak geçme ha, tabi ki şaka yapıyorum. Geçen seneki yamayı keyifle oynamış iliğini kurutmuştuk. Bu sene de bizi keyifli günler bekliyor olacak. Ellerine sağlık şimdiden. Selamlar

• Haha 1
  • Selim Atalay changed the title to FMT'21 - Geliştirilmiş Türkiye Yaması