SS ile 4-4-2! Durmak Yok, Daima Hücum!

Sinyor Selim olarak yine farklı bir sistem üzerine yoğunlaştım. Birden fazla takımla test ettim ve başarıya ulaştım. Bunların hepsi büyük takımlar olduğunu belli etmeliyim.

Yapımcı: Selim Atalay • 846 Görüntüleme • Güncelleme: 10.08.19
Dosyayı İndir 191 İndirme 10/08/2019 tarihinde eklendi

Merhaba FMT ailem,


Uzun süredir yeni bir taktik yapmamış, paylaşmamıştım. Geçenler de 4-4-2 üzerine biraz çalışıp, benim istediğim gibi riskli bir taktik ortaya çıkardım. Sürekli kazanan, buglu bir taktik mi derseniz, hayır diyebilirim. Saha içerisinde keyif verdirten, risk alan ve hücum etmeyi seven kişilere göre değişebilir diyebilirim.


DizilişimizDirektiflerimizRoller hakkında uzun uzuna konuşmak, anlatmak isterdim ama bunun yerine bölgesel olarak yorumları yapıp, gerisini sizin keyfinize, takdirinize bırakacağım. 


Öncelikle PS tercih etmemin sebebi ayaklarına hakim, ne yaptığını bilen ve uzun toplar sayesinde kanat ve ileri de oluşan grubu besleyebilecek kişilerin olmasından ötürü tercih ettim. Sürekli dikine oynamıyoruz ama olası pozisyonlar da Hummels gibi pas atmaları, olası gol pozisyonu oluşturuyor. Taktikten ötürü orta saham biraz kuvvetsiz, dar kalmasından ötürü de beklerimi İYB olarak tercih ettim. Böylece hem alanı koruyorum hem de pasq kanalları oluşturuyorum. 


Orta saha konusunda çok yanılgaya düştüm, çok düşündüm. Sonuçta İYO ile DOK daha güvenli ve işime yarayabilecek türden geldi. İYO çift yönlü olmasından ötürü işimi kolaylaştıracaktı. DOK ise toparlama, baskı anında topu çıkartabilecek ve bizi rahatlatabilecek bir roldü. Bunun başarılı olduğunu gördüm. Skora katkısı belki fazla değildi ama ihtiyaç anında daima yerindeydi ve gerekeni yaptı. Bu yüzden oraya soğukkanlı ve kararlı birini monte etmeniz, sizin için kazanç olacaktır.


Hücum alanı ise bizim için veli nimet olarak değerlendireceğimiz bir alan olacak. Sonuçta fazla kişiyle hücum ediyoruz ve bu isimlerin birbirlerine paslaması, alan açması daima kutsal değer olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu da ben atayım, sen bekle mantığını taça atıyor. Bununla beraber bu kadar hücum etnemiz, bize neler kaybettirecek diye düşünüyoruz. Topsuz alan ile birkaç tık geri çekildiğimizi belirtmeliyim. Gördüğünüz üzere 2 farklı renklere sahip bir analiz haritası diyeceğim. Kırmızı renk ile topsuz alan ile yaptığımız savunma ve takımın saha içerisine yayılımı görüyoruz. Kanatlarımız biraz daha geri gelip, beklerimize destekleme amaçlı duruyor. Beklerimiz ise bu alanda birkaç tık daha geri giderek alanı kapatma ve olası savunma arkasına koşular için pozisyon alıyorlar. Kalecimiz dahil olmak üzere alanları iyi koruyoruz ve bunu net gösteriyoruz.


Denediğim her takım ile ligin en az gol yiyen takımı olduk. Hücum ve akıcı bir futbol oynuyoruz ama savunma işini de öncelikli hale getiriyoruz. Bence bu değerli ve herkesin isteyeceği türden bir başarı olacaktır.


Hangi ligleri denedim ve neler yaptım? İtalya, Bundesliga, İngiltere ve Türkiye(2x) denediğim ligler oldu. Sonuçları ise istediğim türden olduğunu belirteyim.


Süper Lig Başarılarımız 1. Daniel Sturridge: 52 maçta 27 gol atıp, 12 asist sağladı.
 2. Alexander Sørloth: 52 maçta 23 gol atıp, 18 asist sağladı.
 3. Ogenyi Onazi: 52 maçta 23 gol atıp, 11 asist sağladı.
 4. Tony Nwakaeme: 52 maçta 20 gol atıp, 8 asist sağladı.
 5. Abdülkadir Ömür: 52 maçta 14 gol atıp, 8 asist sağladı.


 1. Mbaye Diagne: 44 maçta 26 gol atıp, 9 asist sağladı.
 2. Jean Michael Seri: 44 maçta 18 gol atıp, 6 asist sağladı.
 3. Adem Büyük: 25 maçta 11 gol atıp, 5 asist sağladı.
 4. Kostas Mitroglou: 19 maçta 10 gol atıp, 1 asist sağladı.
 5. Emre Mor: 39 maçta 10 gol atıp, 7 asist sağladı.


İtalya Serie A Başarılarımız


 1. Paulo Dybala : 53 maçta 45 gol atıp, 19 asist sağladı. 
 2. Cristano Ronaldo: 54 maçta 41 gol atıp, 20 asist sağladı.
 3. Douglas Costa: 53 maçta 32 gol atıp, 14 asist sağladı.
 4. Mario Mandzukic: 26 maçta 15 gol atıp, 7 asist sağladı.
 5. Rodrigo Bentancur: 54 maçta 12 gol atıp, 14 asist sağladı.


Premier Lig Başarılarımız 1. Roberto Firmino: 58 maçta 41 gol atıp, 11 asist sağladı.
 2. Divock Origi: 58 maçta 31 gol atıp, 10 asist sağladı.
 3. James Milner: 58 maçta 25 gol atıp, 5 asist sağladı.
 4. Mohamed Salah: 58 maçta 21 gol atıp, 17 asist sağladı.
 5. Sadio Mane: 58 maçta 21 gol atıp, 23 asist sağladı.

Peki buradan ne çıkardık? Taktiğim çok mu mükemmel, buglu bir taktik mi? Tabi ki hayır! Her takıma gider, tutar diye bir şey belirtmiyorum. Antrenman özelliklerini gösterip, denemek lazım. Kondisyon ve saha içerisinde pes etmeyen bir takım şart. Bunu tamamlamazsak olmaz. 


Bununla beraber taktik denemelerini ben yönetmedim, oynamadım ve antrenmanlarını ayarlamadım. Normal hocalarını asistan olarak yanıma aldım ve antrenmanlarını onlara seçtirdim. Oyuncu tercihleri onlara aitti ve ben sadece sonucu göster butonunu kullandım. Bununla beraber oyun içi editörü kullandım. Sonuçta taktik deniyorum, sakatlıkla uğraşamazdım.


Bu konu FMTürkiye.NET sitesi için hazırlanmıştır. Lütfen emeğe saygısızlık olmaması adına izin alarak paylaşın veya paylaşırken asıl linki belirtin. İyi oyunlar.Dosyayı İndir 191 İndirme 10/08/2019 tarihinde eklendi