Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

FMT - Rıza Çalımbay Taktiği

Şu an ligde lider olan Sivasspor'un taktiğini birkaç analiz sonucunda Football Manager 2020 oyununa uyarladık. Anadolu takımları için ideal bir taktik oldu.
Yapımcı: FMTürkiye Görüntüleme: 1504 Güncelleme: 30.01.2020
Dosyayı İndir
247 İndirme 30.01.2020 tarihinde eklendi

Rıza Çalımbay'ın kariyer boyunca kullandığı diziliş 4-2-3-1 dizilişi lakin bu sene hoca 4-1-4-1 dizilişini kullanıyor. Samassa kaleyi korumaktan başka bir şey yapmıyor. Beklerimiz destek görevinde. Gerçek hayatta Rıza Çalımbay hücumcu bekler kullanıyor lakin bu durumu talimatlarda açıklayacağım. Stoper ikilimizden biri kesici diğeri ise savunma rolünde oynuyor. Defansif orta sahamız hem koşan hem de pas yapan biri olacağı için destek rolünü vermeyi uygun gördüm. Gerçekte Rıza hoca ön ikiliyi Ziya ve Mert olarak kullanıyor. Ziya'nın olduğu rolü iki yönlü orta saha olarak vermeyi uygun gördüm. Mert Hakan ise hem savunmaya yardım ediyor hem de ofansif orta saha rolüne evrilebiliyor. Emre'yi ters ayaklı kanat oyuncusu rolünü verdim çünkü arkasından Uğur desteğe gelecek ve Emre kanat forvet gibi içeri kat edecek. Fernando ise kanat oyuncusu hücum olarak görev yapacak. Santrforumuzun asıl görevi ise kanatları pozisyona sokmak ve yeri geldiğinde gol atmak.

Sivasspor oyunu geniş alanda oynayan ve çok koşan bir takım. Oyunda ise buna uygun talimatlar verdim. Bekler destek rolünde olmasına rağmen daha çok ileri çıkacak ve kanattaki arkadaşına destek olacak. Daha disiplinli oynanacak ve ceza alanına paslaşarak girilecek. Rıza hoca topu kaptırdığında pres yaptıran ve aniden kontraya kalkan bir hoca. Buna uygun talimatları da ekledim. Kaleci top kendiykense topu hemen bekleri oynayacak ve takım atağa çıkacak. Sivasspor'un önde basan bir takım olduğunu söylemiştim. O yüzden baskı hattı ve savunma hattını bir tık ileri çektim. Şiddetli bir şekilde pres yapacağız ve rakip kaleci topu çıkarırken dahi basacağız.

Bu taktiği yaparak tatile çıktım ve Sivasspor sıfır transferle ligi dördüncü bitirip Avrupa Ligi'ne katılmış. Açıkçası oyundaki profillere ve kadro kalitesine bakarsak iyi bir iş yaptıklarını ve taktiğin başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Santrforumuz gol atan değil de gol attıran bir isim olmasına rağmen gol krallığında 14 golle ikinci olmuş. İki yönlü orta saha rolünde oynayan Rybalka ise 12 asist ve 7 maçın adamı ile kariyer yılını geçirmiş. Samassa ise 13 maç gol yemeyerek en az gol yiyen üçüncü kaleci olmuş.

Öne çıkan maçlarımız bu şekilde. Rıza Çalımbay'ın oynattığı futbolu oynatmak isteyenlere ve Anadolu takımı yönetenlere ortaya iyi bir taktik çıktığını söyleyebilirim. Ayrıca bu taktiğin yanında sitemizde bulunan köşe vuruşu taktiğini önerebilirim. İyi oyunlar FMT ailesi!

Dosyayı İndir
247 İndirme 30.01.2020 tarihinde eklendi

FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET