Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Akıcı Pres ve Kontrollü Pas Oyunu - 4-1-2-2-1

Farklı liglerde denemiş, başarı sağlanmış bir sistem. Sakin oynayıp, pasın keyfini çıkartmak isteyenler için ideal bir taktik.
Yapımcı: Selim Atalay Görüntüleme: 3028 Güncelleme: 06.10.19
Dosyayı İndir
1122 İndirme 06.10.2019 tarihinde eklendi

Diziliş - Formation

Akıcı bir oyun isteyip, pas oyunuyla bütünleştirmek isteyenler için ideal bir taktik. Burada ki asıl amacımızı bilip, oyuncu grubumuzu buna göre seçmemiz gerekiyor. İdeal roller bunlar mıydı sorusuna düşünebilirim. Mesela pas oyunuyla beraber ofansif bir orta saha isteyenler için DOK-D yerine GOK-D tercih edilebilir. Böylece iki yönlü olarak hem pasör hem de şütör olabilir. Uzaktan şutları iyi olanlar varsa da uzaktan affetmezler.

Taktiğin tercihlerini merak eden varsa da böyle gösterebilirim. Defans hattımız hem pasör hem de hızlı olmaları işimizi kolaylaştırır. Önsezisi kuvvetli stoperler sayesinde defans hattınızı sağlamlaştırabilir ve birebir durumlarda ki avantajınızı koruyabilirsiniz.

Bununla beraber unutmayalım ki; amacımız sakin kalabilmemiz. Oyuncularımız hızlı ve hatalı bir oyun yerine sakin ve doğru oynamayı tercih ediyor. Orta sahamız bu yüzden pas sayıları fazla olmasıyla birlikte doğru paslar ile birlikte ara paslarını da tercih edecek. Kanatlarımızı biraz daha aktif kullanmamız da bizim işimizi kolaylaştıracaktır.

Roller hakkında bir şey yazmayı düşünmüyorum. Roller için gereken özellikler, temel kuralları belli. Bu yüzden konuyu uzatıp, herkesin vaktini boşa harcamasını istemiyorum. Sadece birkaç özellik yazmayı istiyorum. Bu özellikleri iyi olan oyuncularla daha mutlu olacağınızı düşünüyorum. Bir alta bakın hemen.

Çalışkanlık
Karar Alma
Kararlılık
Konsantrasyon
Önsezi
Pozisyon Alma


Burada verdiğim özellikleri iyi olan oyuncularla daha keyif alacağınızı, saha içerisinde ki maçları da çevirme şansınızın artacağını unutmayın. Önsezi her oyuncu için gereksim olduğunu düşünüyorum.

Şimdi ise bu taktik sayesinde ne yaptığımı, neler kazandığımı ve oyuncularımla nasıl verim aldığımı göstermek isterim. Unutmayın bu bol gollü taktiklere, sürekli 40-50 gol atan forvetlerin taktiği değildir. 

- Kayserispor Kariyerim -

Braga B ile başladığım kariyerime 1.5 Sezonun ardından Kayserispor ile anlaştım. Küme düşmeme mücadelesi veren bir takım iken yarım sezon ile birlikte Avrupa kupalarına katılım hakkını aldırdım. Bunun getirisiyle yenilenmiş bir kadro ile sezona başladım ve gördüğünüz üzere sakin, kontrollü ve ne oynadığını bilen bir takıma döndürdüm. Bunun getirisi fazla olduğu gibi oyuncularımdan da doğru verimi alabildim.

Burada biraz kura şansı olabilir ama oynana bir oyun olduğunu unutmayalım. Sonuç itibaren Galatasaray ile final maçı oynadık ve rakibimizi ezilmedik. Kafa kafaya oynana bir oyun ile itibaren golü bulan taraf olduk ve bunu korumaya odaklandık. 

- Porto Kariyerim -

Kayserispor sonrası Porto ile anlaştım. Porto cidden bitmiş, batmış bir takımdı ve takımı dağıttım. Arkasından yenilenmiş bir kadro kurdum ve oyun sistemime uygun bir takım haline getirdim. Zorlu, yıpratıcı bir sezon geçirmemize rağmen sezon sonunu gören, kupaya sahip olan bir takım olduk. Savunma olarak oldukça iyi işler başardık. Sonlara doğru hem yorgunluk hem de turnuva sayısı arttırdığımız için biraz yıprandık. Buna rağmen üstün kalabilen, ligin en az gol yiyen takımı olabilmemiz iyi bir durum. Taktik defans yönlü olmamasına rağmen bu yönlerimiz de kuvvetli olduğunu gösteriyoruz.

ZTK misali yedek takım ile mücadele ettim ve finali gördüm. Bunun arkasından başarılı bir sezona eklenen kupa geldi. Oyun sistemim aynı lakin oyuncularım farklıydı. Yedek takımla çıktık ve Benfica maçı dışında bu istikrarı sağladık. Bunun sonucu aynı olması da bizi sevindiren unsur oldu. Taktiksel olarak ne kadar oturduğunu, fayda sağladığını görmüş olduk.

Grupları geçtikten sonra zorlu bir eşleşmeye sahip oldum. Bunun üstesinden gelebildik ve Benfica maçı hariç yine yedek takımımızın başarısı oldu. Bu da taktiğin oturduğu süreçte neler yaptığını, nasıl oynattığını gösterebilir.

Zorlu bir turnuva oldu. Cidden herkesin bol gol attığı, rakiplerin birbirlerine acımadığı birkaç eşleşme gördüm. Bende ise böyle olmadı. Rakiplerimizi sindirmeyi başardık, oyunumuzu kabul ettirdik. Bunu oyun planımız olarak düşünürsek ve oyuncuların bir takım olmasıyla beraber neler başardığını, neleri başarabildiklerini gösteren en önemli unsur oldu. Tabi bunun arkasından Süper Kupa'yı da aldığımızı söylemeliyim.

Bireysel oyuncuları koymayı düşündüm ama buna gerek yok. Takım olarak düşündüğümüz için takımsal olarak başarılarımı size gösterdim. Takım içerisinde ki her isimden fayda alıp, takım oyuncusu yapıyorsunuz. Taktiği indirdikten sonra sonuçlarınızı paylaşmayı unutmayın.

Taktiğin alışma süreci kısa olmayabilir. Sezon öncesi ağırlığınızı taktiksel antrenmanlara vermenizi tavsiye ederim. Takım uyumu ile tesislerde ki atmosfer iyi olmadan taktikten olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Bu yüzden takım içerisinde ki havayı düzeltmekte fayda var.

Dosyayı İndir
1122 İndirme 06.10.2019 tarihinde eklendi

FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2019 © FMTURKIYE.NET