4-2-2-2 Kontra Atak Taktiği

top rakipteyken kompakt bir takım savunması yaptıktan sonra top bize geldiğinde organize bir şekilde hücum yapıyoruz.

Yapımcı: Melkor • 1132 Görüntüleme • Güncelleme: 20.02.2019
Dosyayı İndir 256 İndirme 20/02/2019 tarihinde eklendi

Taktiği hazırlarken zyndar adlı bir kullanıcının Fm 2017 için hazırlamış olduğu smuggler taktiğinden faydalandığımı ve fm 17 de ki bu taktiği fm 19 a entegre etmeye çalıştığımı söylemem gerekir. Sonuç oldukça başarılı oldu. Eğer Fm 19 için bir kontra atak taktiği arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Gördüğünüz üzere taktiğimizi 4-2-2-2 ya da çift ön liberolu 4-4-2 olarak tanımlayabiliriz. Kontra atak mantalitesini kullanıyoruz ancak uygulamak istediğimiz kontra atak, 11 oyuncuyla derinde bekleyip kapılan toplarla ileri uzun şişirmek ya da kanatlara uzun oynayarak hızlı ama bilinçsiz hücum etmek değildir. Tam tersine rakip ceza alanına paslaşarak girmeyi dar alanda hücum yapmayı istiyoruz. Gerçekten örnek vermek gerekirse ben bunu 2010-2013 Real Madrid’ine ya da 2016-2019 Liverpool’una benzetiyorum. Bu takımlarda oldukça organize bir şekilde kontra atak yapıyorlardı.  Birçok oyuncumuza ‘’daha fazla risk al ’’ direktifi verdik bu sayede gizli forvetlerimizi ve kanat oyuncularımızı sürekli savunma arkasına sarkıtıyor, rakip savunmanın kilidini açıyoruz. Stoperlerimize ve kalecimize vermiş olduğumuz roller, savunma önünde savaşçı ortasaha kullanmış olmamız kontra atak mantalitesinin bir parçası. 


Takım talimatlarına geçmeden önce kısaca 2 şeye daha değinmek istiyorum. Birincisi Çalışkan Kanat Oyuncusu rolü. ÇKA rolünü  şahsen ben çok seviyorum. Çünkü bu roldeki oyuncular hücuma ve savunmaya inanılmaz katkıda bulunuyorlar. Hücumdayken skora asist ya da gollerle doğrudan katkı sağlarken, top rakipteyken de kendi bekine yardım ediyorlar. Bizim de savunmaya öncelik veren bir taktik anlayışımız olduğu düşünülürse çok önemli ve kilit bir rol üstleniyorlar. İkinci değinmem gereken konu ise Santrafor. Görmüş olduğunuz üzere dizilişimize bakıldığında net bir santrafor kullanmıyoruz. Bunun yerine gizli forvet kullanıyoruz. Gizli forvetteki oyuncular defans arkasına sürekli sarkmakla birlikte top rakipteyken de ortasahaya kadar yaklaşıp o kompakt takım savunmasını yapmada önemli bir rol üstleniyorlar ancak bu taktiğin santraforlu versiyonunu da yaptığımı söylemek isterim. Birazdan aşağıda o konuya değineceğim.

TAKIM TALİMATLARI
Top bizdeyken gördüğünüz üzere dar alanda hücum ediyoruz. ÇKA rollerinde ki oyuncularımıza da zaten dar alanda oynayın talimatı verdik. Top bizdeyken kanattaki oyuncular bir kanat forvet gibi merkeze giriyorlar. Hem kanat oyuncularımızı hem de gizli forvetlerimizi savunma arkasına sarkmasını amaç edindiğimiz için koşu yoluna pas at çok önemli bir direktif. Topu kapar kapmaz direkt geriden ileriye uzun şişirmek istemiyoruz onun yerine bilinçli organize bir şekilde kontra atak yapmak hedefimiz o yüzden Defanstan kısa pasla çık talimatı verdim.

Geçiş oyununda topu kaybettiğimizde kontra pres yapmamız ve topu kaptığımızda da hemen kontraya çıkmamız önemli. Zaten bu taktiğin amacı kompakt bir oyun oynayıp topu kaptığımızda kontra ataklarla gol atmak.

Top rakipteyken de presli bir oyun oynuyoruz bazen prese başlama hattını bir tık ileri aldığım oluyor. Manchester United kariyerimde öyle yapmıştım ve yine çok başarılı sonuçlar aldım. Savunma genişliğinin dar alanda olması önemli. Özellikle merkezden çok nadir pozisyon veriyorsunuz ve rakibin, stoperlerin arasına ara pası atıp santraforu kaçırmasını engellemiş oluyoruz. Savunma hattını önde kurmamız da iki açıdan önemli. Birincisi derinde beklemeyip daha ön alanda pres yapıyoruz böylece tehlikelikontra ataklara çıkıyoruz. İkincisi rakip kanatlardan hücum ediyorsa ve ‘’orta kafa gol’’ planıyla hücum yapıyorsa bunu engellemiş oluyorsunuz. Bildiğiniz üzere kanatları kullanan takımlara karşı savunma çizginizi ileri almış olmanız o takımların etkisini azaltır.

Skor olarak öndeyken; topu kaybettiğinde kademeye dön, daha disiplinli oyna talimatı verip prese başlama hattını bir tık geri çekip top rakip kaleciye geldiğinde savunmaya pres yapma talimatını kaldırıyorum. Böylece takım daha az pres yaparak daha az boşluk bırakıyor ve daha disiplinli bir oyun oynuyor.

Skor olarak gerideyken; tempoyu yükseltip, prese başlama hattını ileri alıyor, Daha yaratıcı oyna, rakip savunmanın üstüne git talimatlarına verip hücum genişliğini arttırıyorum. 

Taktik mevcut yapısı itibariyle kontra atakla birlikte set hücumuyla gol atmanıza da imkan veriyor. O yüzden sizden daha zayıf takımlara karşı işe yarıyor. Size karşı kapanan takımları set hücumuyla açabiliyorsunuz.Bu taktiği Göztepe, Man United, Atl. Madrid takımlarıyla test ettim ve oldukça iyi sonuçlar aldım. Göztepeyle 83 puan toplayıp ligi ikinci bitirdim. (Bjk 85 puanla şampiyon oldu.) Man United ile de 94 puanla şampiyon oldum. Atletico Madrid takımıyla hali hazırda devam ediyordum. Ligin bitimine 14 maç kala kulübün başına geçtim ve son 14 maçı namağlup tamamlayarak 7. sırada devraldığım kulübü 3.sıraya taşıdım. Eğer santrafor kullanmak isterseniz Komple Forvet Destek rolünü kullanıp gerisindeki oyuncuyu gizli forvet yerine Ofansif Ortasaha Hücum rolü verip yerden orta yap talimatını kaldırmanızı öneririm.

Dosyayı İndir 256 İndirme 20/02/2019 tarihinde eklendi