Zor Olan EPL'de Kalabilmek! Leeds #3


Zorlu bir süreç geçirmeden, hak ettiğimiz şampiyonluk ile EPL macerasına başladık. Amacımız belliydi ve bunu nasıl lige yansıtırız, takım karakterimizi nasıl yükseltebiliriz diye düşünmeye başladık. Sonuçta verilen para belli ve bu parayla doğru hamleleri yapmamız gerekiyordu. Burası basit ligler değil, burası 1-2 takımın kafaya oynadığı bir lig değildi. Bunu bilerek, bunu anlayarak hamle yapmamız önemliydi. 

- Baştan Onarılma

Leeds takımı az ve öz biçimde ele alınmıştı. Geçtiğimiz sezon takviyemiz az, kadro rotasyonumuz ise kısıtlıydı. Bunun için elimize geçen imkanları değerlendirip, hamle fırsatlarını kullandık. Bunun için çaba sarfetmemiz, olanakları ise zorlamamız gerekiyordu. Maaş bütçesi benim için yeterliydi ama lig için değildi. Bununla beraber gitmek isteyen isimlerim oldu. Kilit isimlerdi ama asla gitmemesi için dua ettiğimiz türden değildi. Gelen teklifleri rekabet haline getirdik ve en fazla veren kulüp kazandı. Tabi bununla beraber maaş ve transfer bütçemiz de kazanan taraf oldu. 

EPL macerasına başlamadan önce hazırlık dönemi yapmayı gerek duymadım. Kondisyon açısından ufak tefek maçkar ayarlandı ve onları tamamladık. Bu bizim için yeterli değildi ama üstesine gitmek, maç seçmek aptallık olacaktı. Gelecek sezon daha ciddi rakiplerle oynayıp, ciddi bir dönem yaşamayı istiyorum. Bununla beraber sistemi değiştirmeden, yepyeni bir oyun planı sürmeden devam etmeye karar verdik. Bunun sonuçlarını kamp maçlarında gördük. Bunu lige yansıtmamız, oyuncularımızın ise bu sisteme alışık olduklarını göstermeleri gerek. 

Zorlu bir lig ve mücadele oranı diğer liglere göre oldukça yıpratıcı bir durumda. Bu yüzden rotasyon isimlerimizin de önemi artıyor. Sakatlık, kart cezalı olacak isimlerin yerlerine dolduracak isimlere ihtiyacım olacak. Bunun dışında amacımız yıldız isimler almak değil, yıldız isimler yaratmak olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunu yapmamız zaten oldukça uzun vadeli olacak.

- Transfer Dönemi


Takım içerisinde ki dengeleri bozan, yepyeni bir takım kurmamıza vesile olan bir transfer dönemi geçirdik. Buranın en temel özelliği ise aldığımız bazı isimleri kiralama yöntemiyle bize geri para kazandırdılar. Bazıları ise kendi maliyetlerini çıkartarak, bizi mutlu eden kısımlar oldu. Sonuç olarak bazı isimler tamamiyle kâr mantığıyla alındılar ve bunun üzerine yoğunlaşmaları istedim. Umarım kiralık dönemlerini iyi geçirip, bizi mutlu eden sonuçlarla geri dönerler.

Peki bu süreçte kulüp olarak ne kazandık? Bonservis, kiralık olarak neler elde ettik?

Bonservis Bedel Geliri
Kiralık Bedel Geliri
€74.905MN
€14MN


Bunun anlamı ne olduğunu biliyor musunuz? Kiralık yöntemiyle güzel bir para gelişi olduğunu ve bunu sürekli tekrarlamamız gerektiği anlamına geliyor. Yıllık €14MN kazanıyorsunuz ve oyuncularınız maaşı da bu isimlere yansıyor. Haliyle performans artışlarına göre değerlenip, satma imkanınız oluşuyor. Kadroda düşünmüyoruz ve kiralık hamlesiyle 2 kuş birden vurmayı hedefliyoruz. Bunu sürekli hale getirmemiz şart tabi. Bunu yapabilecek bir ekip oluşturup, kademe olarak kullanmamız gerekiyor. Bu hamleleri yaptık ve takımımıza inanılmaz bir ekonomi fırsat kazandırmış olduk. Peki, bu hamlerle beraber ne harcadık ve kulübe neyi bıraktık?

EPL için zorlu bir kadro kurdum. Açıkcası bu kadro ile başarılı olmak, ligde kalmaktan daha fazlası değildi. Bu yüzden parçalanmış bir kimliği onarmak, düzeltmek bizim adımıza zaman alacak. Kadromuz azdı ve esnek tercihler bizi zorlayacaktı. Bununla beraber doğru adımlar attık ve bunu tamamlamış olduk. Birden fazla genç isim takıma katıldı ve bu isimler FD onaylı oldu. Biz de FD güvendiğimiz için onaylamasına karşı çıkmadık. Sonuçta bir ekip işi yapıyoruz ve güven en temel özelliğimiz olacaktır. 

Doğru isimleri tercih ettiğimi düşündüm. Taktiğime uygun, alternatif mevkilere de oynatacağım türden isimler aldım ama başarılı bir dönem geçirmedim. Bununla beraber EPL kalma mücadelesine gireceğimi düşündüm ama öyle olmadı...

Bonservis Bedelleri (Gider)
Kiralık Anlaşmaları (Gider)
€63.975MN
€0MN


Pahalı bir transfer dönemi geçirdim ve rekorları kırdım. Bu durumu olumlu olarak yansıtmalıyım ve beklentileri karşılamam gerekiyor. Takım olabilmemiz, bir ön sıraya geçebilmemiz bunu gerektiriyor. Bununla beraber lafı fazla uzatmadan, sizleri zorlamadan toplam kâr-zarar tabloma geçeyim.

Gider
Gelir
Kâr/Zarar
€63.975MN
€89MN
€25.025MN


Ağustos Ayı

Vaov! Sezona böyle bir giriş beklemiyordum ve ama oldu. Taktiğimizin getirdiği gereksimleri yerine getirdik ve bunu başardık. Herkesin bizden umudu kestiği zamanlar da biz ise geri adım atmadık. Doğru isimlerle, doğru futbolu oynadığımızı gösterdik. Rakiplerimiz bizden güçlü ve maliyetli takımlardı ama saha içerisinde asla para dolu bir çanta oynamadığını gösterdik. Bu yüzden gururluyuz.

Eylül Ayı

Yükselişimiz sürüyor. Şanssız bir yenilgi almadık, adamlar hakkıyla oynadı ve bizi perişan ettiler. Bunun acısı Liverpool takımından çıktı ama oralara girmeyelim. Kupa'da devam etmeyi istemiyorum ama LP karşı yedek takım çıkılmaz dedik ve kazanmayı başardık. Tek kale oynamadılar ama yoğunluk bizim kalemizdeydi. Buna rağmen bir kontra pozisyonu değerlendirdik ve maçı kazandık. Hemen arkasından biraz özgüven ve azimle beraber Burnley maçını da koparmayı başardık.

Ekim Ayı

Sanırım bu ayı direk silmeyi, unutmayı dilemek isterdim ama Chelsea galibiyeti ile yüzümü az da olsa güldürmeyi başardılar. Kupa maçına rotasyon ile çıktım ve beklediğim sonuçtu. Ligde ise ağır bir yenilgi ardından milli ara ve arkasından gelen Chelsea galibiyeti bizi umutlandırdı. Onun arkasından Aston Villa karşısında güzel ve doğru bir oyun sergilememiş olmamız beni tekrardan düşündürdü. Kanatlarımı etkili kullanamadım ve temel sorunlarım oluştu. Bunların üzerine ilerlemem lazım.

Kasım Ayı

Bu ay olmamış, cidden olmamış! Mücadele ettiğimiz, kondisyonlarımızın %55'e kadar gerilediği bir dönem oldu ama kazandığımızı alamadık. Arsenal karşısında 85. dakika ile yenildiğim olmamış gibi United karşısında da 90. dakika da yediğim golle yıkıldım. Tabi bunların acısı yine Liverpool takımından çıktı. Sanırım bir daha karşılaşırsak, beni yerin dibine sokabilirler.

Aralık Ayı

Aralık ayında kendimize geldik ve toparlanma sürecine girdik. Watford maçı olmasaydı ki -haklarıyla kazandılar- daha iyi olabilirdi. Bununla beraber City ve Tottenham galibiyetleriyle taraftarımız umutlandı ve takımını desteklemekten vazgeçmediler. Hoş bu durumda vazgeçemezlerdi çünkü inanılmaz iyi ilerliyoruz. Bizden küme düşmeme mücadelesi beklerken, biz onlara şampiyonluk mücadelesi verdiğimizi gösteriyoruz. Leeds takımı asla ve asla küme düşmemeye oynamaz. Daha iyilerine layık olduğumuzu gösterdik ve kanıtlamış olduk.

Ocak Ayı

Sadeece neden diye sorasım var, neden? Leicester karşısında neden rezalet bir futbol oynadık ve neden bu denli kötü iş yaptık? Böylesine güzel istikrarı zedelemiş olduk ama sorun değil. Takım içerisinde bazı isimler baş kaldırmaya, sorun çıkartmaya başladı. Onları hallettiğimiz zaman bu tarz sorunları da aşmış olacağız. Bu tarz sorunlar, bazı kilit isimlerimi huzursuz edebiliyor ve bana karşı ayaklanmalarına sebep olabiliyor.(Leicester maçı öncesi golcümün morali bozulması gibi)

Puan Durumu

Bu duruma ne denir, nasıl anlatılır bilemem ama çok övdükleri takımdan daha iyi durumdayız! Sanırım bunu bilmeleri, anlamaları gerekiyor. Savaşan, saha içerisinde pes etmeyen ve daha iyi olmaya çalışan bir takımız. Kazanmak, saha içerisinde olur ve saha dışında anca avuçlarını yalarlar! 

Amacımız Avrupa'ya gidebilmek olacak. Buraları korumamız ve Avrupa'ya katılmamız gerekiyor. Umarım bunu başarabilirim.

Kıran kırana bir mücadele geçiriyoruz. Leeds ile bir tarihi  canlandırmak, bir kalıp haline getirmek oldukça zorlu bir görev olduğunu  belirtmem gerekir. Kariyerim oldukça keyifli gittiğini ve takıma yeni  bir kimlik kazanma çabalarımın sürdüğünü de belirteyim. Amacımı yerine  getiriyorum ve birkaç sezon içerisinde EPL piyasası bende olacaktır.