Fırtına Getiren | Ünal Karaman Taktiği | 4-2-3-1

Merhabalar,

Trabzonspor'un yakın zamandaki yükselişi,her ne kadar altyapıdan gelen oyuncuların kalitesi ve özverisiyle ilişkili olsa da Ünal Karaman'ın taktiksel dizilişi ve oyunculara verdiği doğru rollerle de bir o kadar ilişkili. Şimdi bu taktiğin incelemesini, FM uyarlamasını ve alternatif oyuncu rolleri ve önemli özelliklere bir göz atalım.

Kale- Bu taktikte kalecinin oyuna katkısı düşük olsa da her takımın iyi bir kaleciye ihtiyacı vardır. Çizgi kalecisi olarak görev yapan oyuncumuzun tek görevi kurtarış yapmak. Buradaki tek eksi yön kalecinin oyun kurulumuna yardımcı olmaması ve bir pas opsiyonunun daha azalması. Ama bu durum o kadar da büyük bir dezavantaj değil.

Sol ve Sağ Bekler- Günümüz futbolunda değeri git gide artan oyunu iki yönlü oynayabilen bekler ve Trabzonspor'un formundaki en önemli detaylardan biri de ligin en iyi bek ikilisine sahip olmaları şüphesiz. Novak ve Pereira'nın iyi oyunları hem önlerinde oynayan oyuncuların formunu artırıyor hem de orta sahaya verilen desteği. Yaptıkları ortaların da asist niteliğinde olması da tadından yenmeyen performanslar izletiyor. Bu taktik özelinde oyunculara verilmesi gereken rol kanat bek- destek olacaktır. Bu şekilde içeriye kat ederek önlerinde alan açan kanat forvetlerin bıraktığı boşlukta iyi işler çıkarabilirler. Ama çok ofansif oynamaları defansif riskler ortaya çıkarabilir, ayrıca yüksek eforla oynamaları maç içi kondisyonda hızlı azalma, uzun vadede kondisyon yetersizliği ve sakatlık riski ortaya çıkarabilir.

Stoperler- Savunma göbeğindeki bu oyuncular kritik önem arz etse de çoğunlukla uyumlu ve birbirini tamamlayan ikililer sırıtmaz hatta başarılı olur. Her zaman hem iyi paslar atan hem de harika markaj yapıp top kesebilen stoperler bulmak zor olduğundan bu oyunu iki standart stoperle de oynayabilirsiniz. Fakat elinizde bir pasör stoperiniz varsa bu oyuncu sizin için oyun kurulurken kaleci ve orta saha arası bağlantıyı kurar. Ben hep ikililerimi iyi bir pasör stoper ve yanında iyi bir kesici stoperle oluştururum ve uyumları arttığında gerçekten iyi bir duvar oluşturduğunu söyleyebilirim.

Merkez Orta Sahalar- Bu taktiğin özelinde Gezici Oyun Kurucu ve İki Yönlü Orta Saha ile bu ikiliyi kuruluyor. Zaten Ünal Karaman da en çok övgüyü Sosa'yı bu mevkiye ve role çektiğinde almıştı. Defanstan top alıp ileriye ileten ama bunu yaparken kendi de hücuma çıkan çok yönlü bir pasör oyuncudan bahsediyoruz. Yanında da iki hücumcu orta sahanın boşlularını kapatan, onların yerine de defans yapan yetmezmiş gibi hücuma çıkıldığında da sonradan sonradan katılıp gerektiğinde kendi unutulduğu için uzaktan veya ceza sahası içinden de gol yapabilen durmak bilmeyen dinamizmiyle fark yaratan bir iki yönlü orta sahaya ihtiyaç var ve Onazi de bu tanımın karşılığı şu anda. Buradaki tek eksi yön gerçek anlamda defansif yönü kuvvetli oyuncunun üç orta sahadan sadece bir tanesi olması. Güçlü rakiplere karşı bu durum canınızı sıkabilecek sonuçlar doğurabilir.

Kanatlar- Trabzonspor özelinde en önemli hücum silahları olmasalar da FM özelinde oyun taktiğinizi buna göre ayarladığınız takdirde gole en yakın oyuncu gruplarından olabilirler hatta santraforlardan daha golcü bile olabilirler. Genelde Nwakaeme ve Abdülkadir ile oynayan Trabzon'da bu oyuncuların en önemli özelliği hızlı ve çabuk olmaları. Kanat Forvet göreviyle oynayan bu oyuncular içeri kat ettikleri için arkalarındaki beklere de alan açarlar ve beklerin ortalarıyla bolca gol bulabilirsiniz. Özellikle arka direğe yapılan ortalarda ters kanattaki kanat forvet bolca gol bulabilir. Ancak kanat forvetin eksisi ise karşısında iyi bir savunmacı olduğunda çok etkisiz kalmaları. Bu yüzden pozisyon bulmakta zorlanabilirsiniz.

Ofansif Orta Saha- Oyun stilinizi belirleyen belki de en kritik rol. Merkez orta sahanızdaki oyuncularınıza verdiğiniz role göre de değişebilecek bu rolde bir çok opsiyonunuz bulunuyor. Trabzon'da bu mevkide Yusuf Yazıcı oynuyor ve yüksek tekniği, özellikle pas kabiliyeti ve zihinsel özellikleriyle ofansif oyun kurucu rolü onun için en verimli rol durumunda. Trabzonspor'da da bu rolde oynuyor zaten ama zaman zaman orta sahayı kalabalık tutmak isteyen presli oyun tercihlerinde ofansif orta saha rolünü de aldığı oluyor.

Forvet - Rodallega ligin en iyi forvetlerinden bir tanesi ve özellikle bu kadar iyi son vuruşları olan bir oyuncunuz varsa mutlaka yaratıcı forvet rolünde oynatmalısınız. Bu oyuncu hücumdaki ana hedef noktanızdır ve aklındaki şey tabela yapmaktır ama gerektiğinde size rolünün hakkını hücumdaki yaratıcılığını konuşturarak pas ve ortalarla da verir. Fakat bu oyuncunun presle defans oyuncularını hataya zorlamayarak rakip oyunun kurulumunu kolaylaştırması bu rolün eksi yönü.

Taktiksel görevlerin verilişinde ise oyuncu profilleri ve roller büyük önem arz etse de genelde topu kaybettiğinizde karşı pres yapan topu hep kendinde isteyen sürekli bıkmadan usanmadan deneyen taktikler ön plana çıkıyor. Savunma ve baskı hattını önde kurmak, kaleciye baskı kurmak bekleri ileri çıkarmak en önemli noktalar diyebiliriz.

Bu taktiğin eksi yönleri rakibiniz eğer zayıfsa çok iyi bir seçim olması fakat güçlü veya eşit güçte olduğunuz rakipler için biraz riskli ve alacağınız skorun günlük oyuncu performansına bağlı olması diyebiliriz. Eğer gözlemciniz oyuncularınızın istikrarıyla ilgili negatif raporlar veriyorsa büyük hezimetler alabilmeniz olası. Tüm bunlara rağmen Türkiye de dahil tüm büyük takımlarda gönül rahatlığıyla oynayabileceğiniz bir taktik diziliş olduğunu söyleyebilirim.

Keyifli Oyunlar :)