Sakatlığı Azaltma Rehberi

Merhaba FMT ailem,

Her yeni seride başımızın belası olan, bazılarının yama ile geçiştirdiği bir sorun; SAKATLIK! Bu sorunu kontrol altında tutabilir, düzeltebiliriz. Bunun yolu takip, önlem ve doğru kişilerle çalışmaktır. Bu baştan aşağı kolay, basit ve geçiştireceğimiz bir konu değil. Fizyoterapist olarak işe aldığımız isimlerin daha iyi olması, takıma adapte olacağını belirtmemiz gerekiyor. Peki bunları nasıl yapmamız gerekiyor? Bunu basitçe anlatmak, geçiştirmek istemiyorum. Bu yüzden başlık altına teker teker izleyip, sizlere anlatacağım. Unutmayalım ki; burada yazdıklarım her seride geçerli olacaktır. 

Sakatlığa Meyilli OlmaBazı isimler bizi yanıltabilir, şaşırtabilir ama bu konu kritik bir yere sahip. Genellikle baktığım rehberler de hemen elden çıkartın, satın gibi cümleler sarfedilmiş ama aynı düşünce de değilim. Bunun üstüne düşünmeliyiz ve doğru bir şekil ile anlatmamız gerekiyor. Sakatlığa meyilli olmak, sürekli sorun çıkartan ve sakatlanacak isimler olabilir. Doğru yaklaşım, kontrol altında tutmamızla beraber bu sorun olmaktan çıkar. Antrenmanına yüklenmeyip, kondisyon sorunlarını yakından takip edersek böyle bir sorun olmayacaktır. 

Oyuncu maç içerisinde herhangi bir sorun olmadan, kondisyon takibiyle bu işi çözebiliriz. Maç içerisinde ki sorunları takip edin ve %70 altına düşen kondisyonla beraber oyuncuyu değiştirin. Böylece ismi ölü fiyatına satmadan, ucuza kapatmalarına izin vermeden elden çıkarmanız kolaylaşır. Buna örnek olarak Mario Gomez'i verebiliriz. Kronik sakat dendi ama ligimizi 1 sezon ile sallayıp, sakatlanmadan gitti. Bu yüzden kendine bakmak, dikkatli olmak her zaman avantajtır.

Antrenman SeviyesiAğır bir çalışma metodunuz olabilir ama takımı düşünmelisiniz. Takım içerisinde ki her isim, sıkı çalışma hayranı değildir. Bu yüzden bazı isimlere özel davranmalısınız. Yüksek tempoyla maça çıkan, sürekli oynayan, kondisyon sorunu yaşayan isimlere istisna ederek, 1-2 gün dinlendirmeniz size bir şey kaybettirmez, aksine kazandırır. Bu yüzden antrenman seviyelerini her isme göre ayarlayın. İki kat yoğunluk yaparsanız ve sıkışık fikstüre girerseniz büyük ihtimal sakatlık sorunlarıyla uğraşacaksınız. Bunu basit yöntemlerle atlatmak varken hem oyuncunuzdan hem de forma girmiş bir ismi kaybedeceksiniz. Bu yüzden her isme göre antrenman seviyesini belirleyin.  

Yorgun olan bir isme ağır tempoyla çalıştırmak ve arkasından maça çıkarmak zaten sakatlığa yol göstermek olacaktır. Bu yüzden gelişecek, sezon sonunu iyi profil ile kapatsın isteğinize son verip, oyuncunun gerçek bir oyuncuyla gözüyle görmenizi tavsiye ederim.

Maç Kondisyonu/KondisyonSürekli maçlara aynı ilk 11 çıkıyorsak, rotasyon pek yapamıyorsak sakatlığa açık kapı bırakıyoruz demektir. Kadro düzeni sürekli 25+2 olarak şekillenmeli. Peki bu 25+2 nedir, neden önemlidir?

11 as 11 yedek ile toplam da 22 as oyuncumuz olur. Böylece 2 farklı ilk 11 çıkartabiliriz. Peki, sakatlık yada ceza durumu olduğundan ne yapmamız gerekiyor? Böylece ekstra 3+2 oyuncuyla bu durumu dengeliyoruz. Kırma görevi olarak diyeceğimiz alternatif bölgeler oluyor. Bunu alışkanlık hale getirmemiz, sürekli bu sistemle idare etmemiz bizi kazandırır. Kondisyonlar basit gözükebilir ama sakatlığın başka bir kapısıdır. Bu yüzden maçlar da değişik haklarımızı doğru dakikalar da yapmamız gerekiyor. Maçlarda ki anı yetişemiyor, denge sağlayamıyorsak rotasyon yapmayı unutmamamız gerekir. Kadromuzu sürekli değiştirip, sürekli dinlenme haline bırakmamız şart. Bu değişim süreçlerinde ise yorgun isimleri tatile göndermemiz, onlara ufak kaçamaklarına göz yummamız hiç sorun olmaz. Yorgun olarak isimlerde DİN ikonunu görebilirsiniz. Bu durumda ise riske atmayın ve oyuncuyu dinlendirin hatta izin verin.

Saha ve Antrenman DurumuSadece oyuncu geliştirme olarak görünen ve sakatlığa da ufakta olsa katkısı olan bir başka kapı. Antrenman sahanız kötüyse, zemini sorunluysa sakatlıklar yaşamanız muhtemeldir. Sonuçta futbol, ayaklarla oynanan bir oyun. Sahanın kötü durması, bakılması ve iyileştirilmemesinden ötürü sakatlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu yüzden tesislerinize ve stadyuma iyi bakın. 

Sağlık Ekibiniz


Her şeyi konuştuk, edindik ve asıl olayımıza geldik. Sağlık ekibimiz kötüyse, yeterli değilse sorunlar açabilir. Bunun üstesinden gelmemiz, doğru isimlerle çalışmamız gerekiyor.  Bunun için bazı özelliklere dikkat edip, yeterli isimlerle anlaşmamız gerekiyor. Eskiden Baş Fizyoterapist ve Fizyoterapist vardı ama şimdi 2 yan rol ile yeni isimlerle tanıştık. Sağlık Merkeziyle beraber Spor bilimcisi ve onun sorumlusu olarak nitelendirdiğim 2 yan karakteri de aktif ve doğru kullanmamız gerekiyor. Güncel olmamızı ve sakatlık konusunda bizi uyarmamızı sağlıyor. Sağlık Merkezine yabancı kalmayıp, her ay bakılması gerektiğini de düşünüyorum. Sonuçta bizi bazı konular da uyaran, gösteren ve bilgi veren bir bilgi ekranı olduğunu unutmayalım. 

Herkesin genellediği, ezbere oynadığı bir düzen var. Fizyoterapi özelliği yüksek olan iyi doktormuş gibi algılanıyor. Benim içinse zihinsel özellikleri de değerlidir. Özellikle baş doktor diyeceğimiz kişi herkes adına verimli ve yönlendirici olması gerekiyor. Yabancı doktorların da uyum sorunu yaşadığını düşünüyorum. Belki oyuna yansımıyordur ama bana gerçekçi hissettiriyor. Bu yüzden uyum, adam yönetimi, disiplin, motivasyon ve kararlılık gibi özellikleri iyi olan, en azından yeterli seviyede bulunacak birkaç isimle çalışmaya gayret ediyorum. Size de tavsiye ederim. Bu mantıkla beraber sakatlık sorunlarını azaltmış, en aza indirmiş durumdayım.


Elimden geldiğince kendimin de uyguladığı yöntemleri yazmaya gayret ettim. Unuttuğum şeyler olabilir. Bu yüzden aklınıza geldikçe belirtmekten çekinmeyin.


Bu rehber FMTürkiye.NET için yazılmıştır. Kaynaksız veya izinsiz olarak alınmamasını yasaktır.