Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Transfer Döneminde Kâr Ettirecek Hamleler

Yazar: Selim Atalay
Güncelleme: 13.10.2019
Görüntüleme: 6125

Merhaba FMT ailem.

Birkaç gündür farklı ve kullanışlı bir rehber olabilecek konular üzerine düşündüm ve sonunda karar verdim. Her sene yaptığım bazı taktikleri sizlerle paylaşmak, göstermek keyifli olacak. İlk olarak sizlere bahsettiğimiz Oyuncunun Aklını Çelme adlı rehberimizden de faydalanacağız. Bunun üstüne biraz daha düşüp, etkisini gösteren bir bölüm olacak. Bunun etkisi hemen olan bir süreç olmadığı gibi biraz zamana yaymamız gerekecek. Giriş kısmını uzun tutmadan, ilk adıma geçelim.

  • Oyuncunun İlgisini Bilmek

Transfer konusuna girerken belirli şeyleri bilmek, anlamak işimizi kolaylaştırır. İlk olarak gösterdiğim alana dikkat etmeniz gerekiyor. Bir oyuncu ararken bazı şeyleri netleştirmek işimizi kolaylaştırır. Mesela bonservis ile oyuncu almaya kalktığımız da transfer seçeneğini aktif edelim. Hemen yanında bulunan  simgesine tıklayın. Ondan sonra oyuncunun ilgisini arttırmak için seçeneği seçin. Bu şekil ile işinizi kolaylaştırırsınız ve hamle yapmanız daha kolaylaşır. Aynı taktiği kiralık için yapabilirsiniz.

  • Listeyi Değerlendirmek

Gözlemcilik sayfasına girdikten sonra oyuncular kısmına gelin. Hemen arkasından sağ üst tarafta yer alan Yeni Aram kısmına girin. Burada üst kısmında yer alan 2 farklı seçenek var. Bu seçenekler sayesinde gelmesi daha kolay olan ve bonservis olarak daha uygun isimler tercih edebilirsiniz. Bu listeler devamlı olarak size doğru isimleri sunmaz, bunu unutmayalım. Burada ki asıl amacımız kulüpleri yada kendi isteğiyle transfer listesine çıkmış isimleri tespit etmek ve teklif yapmayı kolaylaştırmak olacaktır.

Kiralık hamlesi daha kolay ve ilgi çekicidir. Bonservis ücreti olmadan, kiralama ödemesi yapmadan tercih edeceğiniz isimler şekillenir. Ekonomik anlamda dar boğaz dönemi yaşıyorsanız bu tarz hamleleri sıklaştırmanız sizin adınıza iyi olacaktır. 2 sezonluk kiralama hamleleri ve sözleşme içerisine eklenen opsiyon bedelleri sayesinde işinizi kolaylaştırabilir ve kendinize 2 sezonluk bir alan oluşturabilirsiniz. Tabi bunu yaptıktan sonra 2 sezon içerisinde oyuncunun fikri değişebilir ve sizinle masaya oturmayabilir. Bu ince detayı unutmayın.

  • Sözleşmesi Biten İsimler

Bir işi ciddi bir şekil ile halletmek istiyorsak, iplerimizi sıkı sıkı bağlamalıyız. Öncelikle sözleşmesi biten isimler, her menajer için altın değerindedir. Bu isimler sayesinde sadece imza parasına bir transfer gerçekleştirip, takımımıza fazla yük bindirmeden kaliteli isimler katmamıza olanak sağlar. Bunu sezon başında yapıp, listemize atmanızı tavsiye ederim. 

Bunun arkasından ise sezon başında liste oluşturmadıysanız hemen devre arasına girdiğiniz gibi bu ekranı açın ve sözleşme durumu seçeneklerinden 6 ay içinde sona erecek seçeneğini seçin. Hemen arkasından sıkı bir pazarlığa girin. Kulübün sözleşme uzatma isteğini gözardı etmeden bir hamle daha yapın ve oyuncuyla ilgilendiğinizi açıklayın. Bu şekilde oyuncunun aklını karıştırıp, kulübü tarafından ikna edilmesini zorlaştırabilirsiniz. Bu %100 etkili bir hamle diyemem ama gerçekçiliği düşündüğümüz de olabildikçe etkili ve mantıklı bir hamle olacaktır. Bu hamle sonrası hemen oyuncuyla masaya oturmayın. Bunun sebebi ise daha uygun şartlarda transfer edebilmektir. Oyuncunun peşinde kulüpler koşmuyorsa, teklif sık değilse önce medya yoluyla niyetimizi belli edip, kulüple arasını açmasını bekleyelim. Hemen arkasından daha uygun şartlara transfer etmiş oluruz. Bunu bir örnekle göstermek isterim. 

Sözleşmesi biten isimlere uygulayacağımız hamle tam olarak bu adımlarla oluyor. Bu adımlar size transferi netleştirmez, onaylamaz sadece bir adım daha yaklaştırır. Sözleşmesi biten oyuncuların talipleri arttıkça kulübü de gerekli hamleyi yapar. Bu yüzden işimizi ona göre planlayıp, hamlemizi takip etmemiz gerekiyor. Bununla beraber sözleşmesi bitenleri daha uyguna almak istiyorsak, takip süremizi biraz daha arttırmalıyız. Mesela sezon sonuna doğru istenen paralar daha azalır ve sezon sonu boşta kaldıktan sonra istenen paralar bir tık düşer. Hele Temmuz ayına kadar boşta kalan isimler olduysa da çerez parasına evet diyebilir. Bu da bizim için olumlu hamlelerden birisi olur.

  • Takımda İstenmeyen Oyuncular

Mutlu olmayan isimleri kışkırtmak, uyguna almak daha basit olduğunu bilirsiniz değil mi? Moralsiz olan isimler sayesinde takım içini bozabilir, takımı huzursuz edebilirsiniz. Bununla beraber etkisini arttırabiliriz. Hemen arkasından gelen uygun bonservis teklifleri sayesinde yangına kum ile değil, kömürle gitmiş oluruz. Takımın sürekli tekliflerimizi reddetmesiyle beraber oyuncu ile araları iyice açılır. Bu durumu doğru değerlendirip, ederinin altından teklif ile almış oluruz. Sadece temel bir fiyat belirleyelim. €6M olan birisini gidip €500B'ye alacağınızı vs düşünmeyin.(Uzak ihtimal olsa bile olabilir.)

Burada asıl olayımız bizi isteyen, bizimle oynamak isteyen oyunculara odaklanmaktır. İtibarımız kötü ise yapabileceğimiz bir durum yok. Transfer yöntemleri olarak bunları kullanıp, sürekli takip ederseniz kazanacağınız isimlerin yanı sıra ekonomi durumunuzu da kısa sürede düzeltmenize yardımcı olacaktır. 

Olumsuz düşüncesi bu tarz olması işimizi kolaylaştıran ekstra özelliklerden birisidir. Bu tarz oyuncuları transfer etmeniz kolaylaşır ve kolaylıkla takım içerisinde ki dengeyi bozabilirsiniz. 

Listeyi biraz daha azaltıp, uygun bonservisle beraber size sorun çıkartmayacak türden oyuncular arıyorsanız bu tarz bir seçeneği değerlendirebilirsiniz. İtibar olarak düşük olan oyuncuların etkisi ve para göz menajerleri az olacaktır. Bu da listenizi daraltıp, doğru bir odak noktası bulmanızı sağlayacaktır.

Rehberimizin sonuna geldik. Yöntemleri olabildiğince açmaya ve göstermeye gayret ettim. Bununla beraber yeni yöntemler keşfettikçe konuyu güncelleyeceğiz. Bir sonraki rehberimiz de görüşmek üzere kendinize iyi bakın, hoşçakalın.


FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET