Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Ters Ayaklı Kanat Oyuncusu (TAK) Nedir? Nasıl Oynar ve Oynatılır?

Yazar: Emir Kurt
Güncelleme: 30.10.2019
Görüntüleme: 5212

Merhaba FMT ailesi,

Rehberler konusunda hata yapmadan, eksik bırakmadan yeni bir rehberimize hoş geldiniz. Bu sefer FM20 ile yükselişe geçecek olan TAK hakkında değerli ve bilgilendirici rehberimiz hazır. TAK bu sene daha aktif olacak ve geçen senelerin intikamını alacaktır.

Ne İşe Yarar?

Tanım = Ters ayaklı kanat oyuncusu, kanat forvete nazaran daha çok bekine alan açan yardım eden bir oyuncudur. Bunun dışında kanat forvet gibi çok fazla gol aramaz. Daha çok orta açar, topu saklar, topu rakibin sahasına taşır. Bu rol ne kadar günümüz taktiklerinde çok kullanılmasa da önemli takım oyununda daha çok işe yarayabilir. Kanat forvetler gol arar ,Ters ayaklı kanat oyuncusu ise daha çok top taşıma, asist veya asistin asistini yapar. Bu rol genelde savunma takımlarında daha çok kullanılabilir. Bunun sebebi ise hem beklere destek olmak hemde orta sahada kalabalık olmanıza yaraması. Pas oyununda çok etkili olacaklardır. Bunun sebebi ise orta sahanın kalabalığı sayesinde rakibiniz bundan çekinip topu size bırakacaktır. Ayrıca daha çok top kapmanız mümkün olacaktır, hatta defansif orta saha oyuncularından bile daha çok top kapabilirler. Kısacası bu rol o kadar da etkisiz değildir, doğru bir taktik ile çok kritik rol oynayabilir. Ancak sakın şurada şüpheye düşmeyin tabi ki goller atacaklardır ancak bir kanat forvet gibi bitirici bir oyuncunuz yoksa bu rol tam size göre.

Neden Kullanmalıyım?

Kullanma sebebiniz aslında yöneteceğiniz takıma göre değişebilir. Örneğin bu rol eskiden daha çok kullanıyordu günümüzde pek kullanılmıyor, o yüzden şuan çok örnek verebileceğimiz bir takım yok ancak bu rolü etkisiz veya gereksiz olduğu anlamına gelmez. Sizlere oyununuzda kesinlikle bu rolü tavsiye edebilirim özellikle ligin sürpriz takımı olma, güçlü rakiplerinize karşı iyi bir oyun sergilemek ve ligde onları zor duruma düşürmek istiyorsanız tam size göre roller. Ancak takımınızda bu rolü verebileceğiniz doğru oyuncuları bulundurmalısınız. Örneğin Yunanistan Euro 2004 de Avrupa Şampiyonu olduğunda kanat oyuncularına bu rolü vermişti. Bu yüzden rakipleri karşısında orta sahada inanılmaz güçlü olmasını sağlıyor ve bu yüzden de çok gol yemiyor hatta pozisyon bile vermiyorlardı. Turnuva boyunca sadece 4 gol yemişlerdi. Eğer ki takımınız ligin daha ortalama takımı ise tam size göre rol seçimi. Bu rol sayesinde çoğu maçta sürprizler yaratacaksınız. Hiç beklenmeyen anlarda çıkıp gol bulabileceksiniz. Burada kritik nokta şu eğer ki orta saha da 3'lünün birisi ön libero ise bu çok dezavantaj yaratır.  Bu 3'lüden biri kesinlikle ofansif oyun kurucu olmalı bunun sebebi zaten kanatlarınız çok golcü olmayacağı için forvetiniz ve oyun kurucunuz burada devreye girmeli yoksa takımınız gol bulmakta çok zorlanacaktır. Eğer ki savunmanızın çelik gibi kırılmaz olmasını istiyorsanız bu rol tam size göre.

Oyun İçerisindeki Etkisi ve Pozisyonları?

Ters ayaklı kanat oyuncuları genelde orta saha bölgesinden başlayıp hem karşı yarı saha hemde beke yaklaşıp top taşıyabilir. Aslında bir nevi iki yönlü orta sahanın kanat versiyonu bile diyebiliriz. Farkları çok fazla orta açıp, top sürmeleri. Tabi top sürmeleri size de bağlı biraz serbestlik tanımalısınız. Yoksa çok da bir katkısı olmaz sizlere. Beklerinizin tam seveceği adamlar. Çünkü beklerinize hem alan yaratacaklar hemde savunma da onlara büyük destek sağlayacaklar. Bu sayede beklerinizin daha serbest olup öne çıkıp takımınıza çok fazla katkı sağlayacaklar. Hatta kısaca TAK dan bile bekleriniz daha çok asist yapacaktır. Bunun sebebi daha önce de söylediğimiz gibi asistin asistini yapan oyuncular olurlar demiştik. Topu alır saklar alan yaratır ve bu sayede kanat oyunlarınız da bekleriniz tabiri caizse çatur çutur orta açacaktır. Tabi ki futbol basit bir oyun olduğu kadar tam bir takım oyunudur. Yani bu oyuncuları kullanırken forvetinizin, oyun kurucunuzun uyumlu olmasıdır. Örneğin birde pivot santrafor veya kafa vuruşları iyi olan bir forvet seçerseniz tadından yenmez. Ayrıca uzun taç taktikleri TAK sayesinde daha etkili olacaktır. Neden derseniz bekleriniz uzun taç yollarken bu TAK lar içeri geçip karambol yaratıp gol bulmanızı sağlayacaktır. Taç taktiği ile kilitlenmiş maçları bir anda açabilirsiniz. TAK'lar bunun dışında orta sahaya da destek verecektir pas oyununa dahil olacaktır yani kısacası tam bir joker elemanı diyebiliriz. Hiç düşünmediğiniz roller sizin hayatınızı kurtarabilir o yüzden bu role karşı ön yargınızı kaldırın. Çünkü alınacak çok başarı ve kupa var


''TAK'' Maç İçerisinde 217 Dokunuş - 9 Top Kazanma

''TAK'' Alınan ve Verilen Paslar 123

''TAK'' Maç İçerisinde Sol Orta Saha Isı Haritası

Hangi Özellikler Olmalı?

Bu rolde olması gereken başlıca özellikler; Dripling, ilk kontrol, çeviklik, hız, hızlanma, orta yapma, topsuz alan, ve soğukkanlılık diyebiliriz. Bunun dışında teknik, uzaktan şut gibi özellikler olursa mükemmel bir TAK yaratmış oluruz ancak yukarıdakiler en önemlileridir. Çok hızlı olmalarına tabi ki gerek yok ama belli bir seviyede olmalılar. Bunun dışında vizyon özelliği ve çalışkanlılık olması demek tam bir makina yaratmış olacağız. Bunun sebebi kanatta basmadık yer bırakmayacak ve oyun zekası sayesinde maçın görünmeyen kahramanları olacaktır. O yüzden daha önce daha geride kullanılan bu rol ön tarafta da etkisini gösterecektir. Bu özelliklerde bir TAK bulursanız kesinlikle kaçırmayın.

Geçmişte ve Günümüzde Bu Rolün Hakkını Veren Oyuncular

Geçmişten örnek verecek olursak Ronaldinho, Arjen Robben, Harry Kewell, Reyes, Nani' yi sayabiliriz. Diyebilirsiniz o zamanlar güçlü ayaklarının olduğu kanatlarda oynuyorlardı. Evet haklısınız ancak zaman geçtikçe onlarda evrimleşti, ilerleyen zamanlarda bu rolleri aldılar ve büyük başarılar kazandılar. Geçmişte sayabileceğimiz daha çok fazla özel oyuncularda var. Günümüzden örnek verecek olursak eğer çok fazla oyuncu var ancak ayırt etmemiz gereken bazı şeyler var mesela Ronaldo veya Messi ' de aslında ters ayağının olduğu bölgede oynuyorlar ancak bu oyuncuları sadece bu rol ile söylememiz büyük haksızlık olur o yüzden daha farklı oyunculardan bahsedeceğiz. Örneğin , Bernardo Silva, Abdülkadir Ömür, İnsigne, Bailey, Sancho ve Nicolas Pepe'yi söyleyebiliriz. Tabi ki daha fazla oyuncu var şuan kısaca hakkını verebilecek bazı oyunculardan bahsettik.

Özetlemek gerekirse Ters ayaklı kanat oyuncuları Fm 2020 de en az kanat forvet kadar kullanabileceğimizi söyleyebiliriz, eğer doğru kişileri bulup, doğru adamlara bu rolü verirsek aslında büyük başarılar kazanabileceğimizi söyleyebiliriz. O yüzden eğer takım oyununa önem veriyorsanız bu rolü iyi düşünün. Bir videoda söylenen kesiti paylaşmak isterim, TAK'lara sahip çıkalım :)

FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET