Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Regista (Yönetmen) Nedir? Nasıl Oynar ve Oynatılır?

Yazar: Emir Kurt
Güncelleme: 11.10.2019
Görüntüleme: 3015

Bu hafta sizlere '' Regista '' rolünden bahsedeceğim.

Ne İşe Yarar?

Tanım =  "Regista" defansif oyun kurucunun aksine oyun içerisinde daha serbest ve beklenmedik anlarda öne çıkarak takım arkadaşlarına gol yollarında topla buluşturur. Bu yüzden registalar oyun içerisinde hem defansta hemde hücum da çokça topla buluşup yönlendirecektir. Regista'yı daha çok topu sahiplenen takımlarda kullanmak verimli olacaktır. Bunun sebebi regista rolünü daha efektif ve yararlı kullanırsınız. Bu terim İtalyancadan türemiştir. Türkçe karşılığı ise " yönetmen" dir. Türkçe anlamından anlayacağımız üzere sahayı büyük bir sahne olarak düşünürsek, oyuncuları bir orkestra ve her orkestranın bir şefi olduğuna göre, registayı'da sahanın şefi olarak söyleyebiliriz.

Neden Kullanmalıyım?

Regista defans bölgesinde kendine daha çok yer edinen bir pozisyon oyuncusudur. Regista’ların ortaya çıkış sebebi esasen İtalyan 3-5-2 sisteminin yaratıcı noksanlığını gidermeye yönelik bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 3-5-2 sisteminin oynanış biçiminde, 3’lü stoper(veya +1 liberolu) söz konusuyken, sağ ve sol beklerin de defansa gömülmesi olasılığına karşı, defanstan bir oyuncunun ofansif bir orta saha gibi düşünmesi oyunu daha rahat şekillendirip öne çıkmada ve takımının rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ne ön libero gibi fiziken baskın olmak zorundadır, ne de defansif orta saha gibi defans ağırlıklı olacaktır. Oyunu fiziksel mücadeleye zaten takım arkadaşları çevirir, kendisi ise kısa ve uzun pas gibi teknik dokunuşlarıyla oyunu orkestra şefi gibi yönetir. En iyi örneği Andrea Pirlo’dur. İsimden de anlayacağımız üzere çok büyük ve özel roldür. Günümüz futbolunda çok tercih edilmeseler de aslında gerçekten önemlidir. Özellikle İtalyan futbolu bu sayede 2006 dünya kupasını kazanmıştır. Diyebilirsiniz futbolun beşiği İngiltere de neden bu rol tercih edilmiyor. Bunun sebebi İngiltere de oyunun çok hızlı daha çok karambole bir oyun olmasından ötürü. İngilizler çabuk kaleye gidip veya baskı yapıp topu kazanıp gol atıp maçı kazanmayı temel alırlar. Bu yüzden de böylesine bir rol tercih edilmez ve İngiltere de bu rolün başarılı olması zordur. Örnek verecek olursak Sir Alex Ferguson Micheal Carrick'i Manchester United'da bu rolde denedi çok yetenekli bir futbolcu olsa da maalesef istenilen performansı gösteremedi. Bu yüzden bu rol daha çok İspanya, İtalya, Fransa belki Almanya gibi büyük liglerde denenebilir ancak İngiltere de bu çok zordur. Eğer ki pozisyon üretmekte, defanstan uzun veya kısa pasla çıkamıyorsanız yaratıcılık takımınız da yok ise kesinlikle regista pozisyonunu değerlendirebilirsiniz. Ancak bu rolde dikkat etmeniz gereken birşey kesinlikle onun önünde oynayacak orta saha oyuncuları savaşçı orta saha veya iki yönlü orta saha olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi ise Regista pozisyonunda oynayacak oyuncuyu daha efektif kullanmanıza yarayacak olmasıdır. Örnek verecek olursak Andrea Pirlo'nun bu rolde bu kadar iyi olmasının bir sebebi Milan'da Gattuso ve Seedorf ile oynamasıdır. O yüzden takımınız eğer daha çok pas yapan topu tutan bir takım ise ön libero veya defansif oyun kurucu yerine bu rolü değerlendirebilirsiniz.

Oyun İçerisindeki Etkisi ve Pozisyonları?

Registalar daha çok savunmanın önünde yer alır. Defanstan topu alır öne doğru kısa veya uzun paslarla takımı atağa çıkarır. Burada ki risk şu önde basan bir rakibe karşı oynuyorsanız bu rolde ki oyuncu çok risk alacaktır o yüzden bu rolde ki oyuncu da dikkat etmeniz iki şey olacaktır. Konsantrasyon ve soğukkanlılık. Registalar tabi ki sadece defansın önünde durmazlar. Atağa çıktığınız da özellikle bekleriniz ofansif ise onları çokça besleyecektir. Oyunu bir anda sağdan sola 40-50 metrelik paslarla inanılmaz oyunu açacaktır sizi rahatlatacaktır. Bunun dışında rakip sahaya yerleştiğiniz de eğer ki araya kaçan forvetleriniz var ise işte orada da bu rol öyle paslar atacaktır ki onlara, golle burun burana gelecekler. Diyebilirsiniz madem öyle zaten benim ofansif oyun kurucum var atakta bunları yapacaktır, geride de defansif oyun kurucu veya ön libero koyarak bu sorunu halledebilirim. Evet çok haksız sayılmazsınız ancak sorun şu ki eğer böyle olsaydı her oyuncu registayı oynayabilirdi veya Pirlo'ya gerek olmazdı. Demek istediğim şu günümüz futbolunda artık ofansif oyun kuruculara bile gerek kalmamış durumda ancak regista'nın size avantajı şu olacaktır. Öndeki orta sahaları savaşçı, fizik gücü yüksek ve top kapan oyunculardan seçerseniz rakip takım regista yüzünden çok açılmayacaktır. Bunun sebebi bir kaç satır önce bahsettiğimiz konu 40-50 hatta 60 metre bile top atabilirler bir anda rakip sahaya ateş gibi girebilirsiniz. Ayrıca regista pozisyonu sayesinde orta saha da daha kalabalık kalıp defansta da pas yönünden rahatlayacaksınız. O yüzden şuan kullanılmaması bu rolün anlamsız veya geçersiz olduğu anlamına gelmez. Özellikle de 3 lü savunmalarda bu oyuncular inanılmaz işler yapacaktır.


'' Regista '' Maçtaki Isı Haritası

'' Regista '' Maç İçerisinde Alınan ve Verilen Paslar - 104

'' Regista '' Maç İçerisinde Dokunuşlar - 219

Hangi Özellikler Olmalı?

Bu rolde oynayan oyuncularda başlıca özellikler şunlardır; Pas, teknik, ilk kontrol, karar alma, takım oyunu ve aslında şimdi söyleyeceklerim bir regista da olmazsa olmazdır. Soğukkanlılık ve konsantrasyon. Bunun sebebi daha önceki yazıda da belirttiğim üzere bu oyuncular geriden oyun kurup orkestra şefi gibi oyunu yönlendirdiği için ve çok serbestlik tanındığından dolayı bu oyuncular maç içinden hiç kopmamalılar. Yoksa geride kaybedeceğiniz bir top hüsranla sonuçlanabilir. O yüzden regista rolünü vereceğiniz oyuncuyu çok iyi incelemelisiniz.

Geçmişte ve Günümüzde Bu Rolün Hakkını Veren Oyuncular

Bu role geçmişten örnek verecek olursak tabi ki bir numara Andrea Pirlo'dur. Bunun dışında çok büyük performans seyredemesekte bu rolü oynayan diğer oyuncu Micheal Carrick, bunun dışında yaşı ilerledikçe bu role evrimleşen oyunculardan ve hakkını da sonuna kadar veren Daniele De Rossi ve Xabi Alonso'dur. Yeni nesilden örnek verecek olursak eğer Jorginho, Thiago, Veratti, Pjanic ve Nzonzi'yi söyleyebiliriz. Ancak bir oyuncu var ki maalesef ülke olarak böylesine yıldız bir oyuncuyu hiç değerlendiremedik. Muhtemelen aklınıza gelmedi onun adı Nuri Şahin. Werder bremen ve Dortmund kariyerleri tamamen bu rol üstüneydi. Özellikle şuan Werder bremen'de olağan üstü bir performans sergiliyor. Tam bir şef diyebiliriz. Ülkemiz milli takımında verim alamamamızın sebebi Nuri Şahin'i doğru pozisyonda oynatamamamızdan kaynaklanmaktaydı ayrıca yanına doğru adamları seçemediğimizden. Genç nesilden örnek verecek olursak eğer büyük bir star adayı olan Frenkie De Jong, Thiago Mendes ve Parades isimlerini söyleyebiliriz. Eğer bir regista bulduysanız onu kesin değerlendirin.


Özetlemek gerekirse regista oynayacak oyuncuyu iyi inceleyip doğru adamı bulmak, bunun dışında yanında ki oyuncuların ne kadar kritik olduğu. En önemlisi ise topa sahip olan takımlarda olağanüstü verim alacağınız futbolcudur.
FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET