Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Gözlem Merkezini Etkili Kullanmak

Yazar: Selim Atalay
Güncelleme: 08.11.2019
Görüntüleme: 4664

Merhaba FMT ailem,

Bir çok insanın üstüne düşmediği, doğru olarak kullanmadığı bir bölüme el atıyorum. Gözlem Merkezini doğru kullanmak, doğru bir biçimde yönetmek zaman isteyen ve çaba sarf ettiren bir bölüm olduğunu anlamamız, bilmemiz gerekiyor. Dünya devlerini yöneten birisi değilseniz birkaç sene içerisinde işe yarayan, üstüne düşeni yapan bir ekiple çalışma fırsatınız oluyor. Bu da altyapı gibi zamana yayıp, gerekli koşulları tamamladıktan sonra gerçekleşen bir iş olduğunu belirtelim.

  • Görevleri Düzeltmek

Transfer ekibini doğru kullanmak, boş bırakmamak bizim elimizde oluyor. Günümüzde ki oyuncu izleme olayı tam olarak buradan gerçekleşiyor. Burada görevi kendimize alırsak, tüm gözlemci görevlerini teker teker vermemiz gerekiyor. Kendiniz uğraşmak istemiyorsanız başkana yada futbol direktörüne aktarabilirsiniz. Görevi onlar düzenler ve size sadece raporu kalır. Tabi toplantılarla ilgilenmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. 

  • Görevlendirmek

Gözlemcileri alırken bilgi ağına bakmadan, özelliklerine bakmadan almayız. Peki bu gözlem ağını nasıl geliştirebiliriz? Bunu sürekli seyahat eden insanlarda sık olarak görebiliriz. Yeni yerler keşfeder, orayı tanır ve size doğru bilgi ve isimler aktarması o kadar kolaylaşır. Bu yüzden gözlemcilerle sürekli oynamak, sürekli yer değiştirmek bize faydadan daha çok zarar sağlar. Belirli bir bölgeyi, ülkeyi ne kadar istikrarlı hale getirirsek, oradan kaynakları almamız ve bulmamız bizim için o kadar değerlenir. Buna bir örnek olarak vereceğim güzel bir isim var.

Zoran Novakovic ile ilk sezon anlaştık ve ekibime dahil ettim. Geçtiğimiz sezon yani 1. Sezonda tam olarak doğru kullanmadım. Sürekli farklı ülkelere gönderip, gözlem ağını bir tık arttırması için çaba gösterdim ama beklediğim gibi olmadı. Kendi gözlem ağına belirli ülkeleri ekledi ama istediğim ülkeler değildi. Bu yüzden yeni sezon öncesi kendisini Fas'a gönderdim ve orada uzun süre tutmayı hedefliyorum. Ekibimi geliştirmek adına farklı ülkelere gönderip, yaklaşık 2-3 sene orada tutmayı hedefliyorum ve böylece orayı tanıyan, bilen ve bana oyuncu bulabilecek birileri olacak. Şimdi diyeceksiniz ki; buna ne gerek var? Fas'ı bilen birisini alırsın, oraya gönderirsin ve biter. Bu düşünceyle alırsam, gözlem ağımı kısaltmış olurum. Ekibimde ne kadar ülke bilen varsa o kadar gözlem ağımı genişletmiş olurum. Bu yüzden 3-4 tane ülke bilen adamları alıp, onlara yeni ülkeler eklemesine yardımcı oluyorum. Bunu sizde yaparak hem ekstra rol ve hem de ekstra ülke bilginizi genişletmiş olursunuz.

Tekrardan konumuza dönelim. Ekibimizi kurduk ve ipleri elimize aldık. Hemen arkasından yeni görevleri belirlemek adına gösterdiğim butona tıklıyorsunuz ve arkasından gelen pencereye önce bir selam verip, ellerinizi hazırladıktan sonra kendinize göre şekillendiriyorsunuz.

Gördüğünüz gibi apaçık bir ekranımız var. Bu ekran sayesinde istediğimiz tarz oyuncu aramalarını söyleyip, ona göre raporlar bekleyebilirsiniz. Oyuncu türü, taktiğe uyumlu isimler vs derken mevki olarak da seçebilirsiniz. Bununla beraber benzer oyuncularda aratmanızı sağlayan alanı görüyorsunuz. Bu alanı ne kadar gerçekçi ve takıma göre uyumlu tutarsanız o kadar sık ve doğru raporlar alırsınız. 

Peki özellikleri, nasıl biri istediğimiz hakkında her şeyi hazırladık ve bunu yaparken dikkat edeceğimiz yer gözlemcimizi nereye göndereceğimiz olacak. Bu alanda bunu seçip, istediğimiz yere gönderebiliriz. Kıta, bölge, ülke hatta turnuvalara bile gönderip, bizim işimizi görmelerini sağlayabilirsiniz. Üst kısımda belirttiğim gibi gözlemciniz gideceği yer hakkında bilgisi yoksa biraz daha bekleyip, ona süre tanımanız gerekiyor. Oraları öğrendiğin vakit, sizin için gözlem bilginizin arttığı vakit olacak.

Tavsiye olarak birkaç şeyler söyleyeceğim. Boşta olacak birisi kalmalı ve o isimleri de turnuvalara gönderip, bizim için turnuvaları yoklamasını isteyebiliriz. Böylece oynanan turnuvaları boş geçmemiş olup, parlayan isimleri erkenden bulmuş olacağız. Bununla beraber göze batan isimleri keşfetmemiz sadece istatistik olarak değil, raporlar halinde size sunulacak. Bu turnuvalar sadece ulusal olarak görmeyin. Alt liglerde ki turnuvalar dahil hepsi burada geçerli ve sizin seçmeniz takdirinde izleyecek ve size rapor bildirecek adamlarınız olacak. Bunun için gözlemci ekibinizi biraz geniş olması, elinizi ve kolunuzu rahatlatacak ve sizin için ufak bir dipnot misali oyuncular bulacaktır.

  • Takım Analizleri

Gözlem merkezi sadece oyuncu arama, raporlama ve görev verme yeri değildir. İstatistikçi olarak aldığımız elamanları da burada kullanıyoruz ve işimizi kolaylaştıran adımlar oluyor. Bunların 3 farklı seçenekleri var ve bunların sadece 1 tanesi istatistikçi olarak görevlendirebilirsiniz. Diğer 2 seçenekte gözlemci ekibi devralıyor ve bu bana göre saçmalıktan öteye geçmeyen bir hatadır. Lafı fazla dağıtmadan hepsine ayrı bir başlık açalım.

                     1. Belirli Takım Hakkında Rapor Hazırla

                     Şampiyonluk mücadelesi veriyorsunuz veya Avrupa'da kritik bir maça çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Size avantaj sağlayacak olan bilgileri almanız,                                   öğrenmeniz gerekiyor. Peki bunu yaparken neye dikkat etmeniz gerekiyor? Gözlemci listenizden birisini seçiyorsunuz ve bu görev için onu stadına,                               maçlarına gönderiyorsunuz. Bununla beraber takım hakkında size eksik yanları, olumlu yanları hakkında bilgi verecek. Siz de taktiğinizi ona göre                                 yapacaksınız ve rakibiniz karşısında avantaj sağlayacaksınız. Bununla beraber rakibin güçsüz yanlarını kullanarak rakibinizin üstüne gidebilir ve                                   yenmeniz için avantaj sağlayabilirsiniz.

                     2. Devam Eden Analiz Raporları

                     İstatistikçi olarak görev verdiğimiz kişileri bu alanda kullanıyoruz. Sonraki rakibimiz hakkında bize bilgi veren, istatistik olarak bize rapor sunan bir alan.                        Adından da anlaşıldığı üzere görevleri ve icraatı belli bir alan.

                     3. Bir Sonraki Maçımız

                     Burada da gözlemci ekibimize çok iş düşüyor ve onları bir sonraki rakibimiz hakkında düzenli olarak bilgi aktarmasını istiyoruz. Her hafta rakibimiz                                hakkında bilgi verip, bizi bilgilendiriyor. Bunu yapabilen gözlemciniz ise biraz kuvvetli olması, vereceği bilgilerin doğruluğunu arttıracağını unutmayın.

Burası ise benim en sevdiğim alan oluyor. Gözlemcinin tüm masraflarını karşılayıp, seçtiğimiz maçlara gönderebiliyoruz. Sadece Türkiye ligi olarak değil, aktif olan tüm ligler ve alt liglerin maçlarına gidebilirsiniz ve gözlemci gönderebilirsiniz. Böylece takip etmeniz veya unutmamak için önceden de seçebilirsiniz. Bunu aktif olarak kullanmanız ve listeniz de olan oyuncuları izlemenizi veya izletmenizi sağlayan bir alan. Burayı ne kadar sık kullanırsanız, gerçekçilik adı altında o kadar keyif alırsınız.

Gözlemcilik alanını burada sonlandırıyorum. Keyifli, bilgili ve işinizi temel olarak bileceğiniz türden yazdım ve rehberimizi bitiriyorum. Buna ek olarak video olarak ekleyip, okumak istemeyenler için videolu olarak da sizlere aynı bilgileri gösterip, paylaşacağım. Umarım faydalı olup, oyun keyfinizi arttırır.


FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET