Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Gezgin Oyun Kurucu Nedir? Nasıl Oynar ve Oynatılır?

Yazar: Selim Atalay
Güncelleme: 08.10.2019
Görüntüleme: 2884

Merhaba FMT ailem,

Uzun süredir yazmayı düşündüğüm, insanların pek tercih etmediği rol hakkında konuşmak, bilgilendirmek istiyorum. Gezgin Oyun Kurucu bana göre pek değeri bilinmeyen, kimsenin anlamadığı ve tercih edilmeyen bir rol olduğunu düşünüyorum. Oyun sistemlerine entegre edilmemiş, kendisine bir türlü yer bulamadığı için arka plana itilmiş. Bu konuyla beraber kullanımını arttırmak, insanları doğru ve düzgün bir biçimde sizlere anlatmak, göstermek istiyorum. İlk olarak tanım ile başlayalım, ondan sonra adım adım işleyişe geçeceğiz.

  • Tanım - GOK NEDİR? -

Bir takımın kalbini düşünün. Takımın beyni olarak düşündüğümüz isimler aslında iki alanda da topa hakim olan, topu yönlendiren ve takımı şekillendiren isimdir. Defans ve hücum olmak üzere iki farklı alanda da oynamasına sebep olur. Böylece DOK-OOK olarak iki ayrı rol yerine bir rol üzerinde bütünleşmiş bir roldür. Bu rolde oynatmayı düşündüğünüz isimlerde fizik ve tekniği yüksek olması gerekmektedir. Özellikle fiziksel gücü olması, uzun vadeli ve 90 dakika boyunca sizi işinizi kolaylaştıracaktır.

GOK rolünü kullanmak için oyun sisteminizi şekillendirmeniz gerekmez. Dikine oynanan bir oyun planınız varsa bile bu sisteme uyacak, sizin için orta sahanın kalbi, hamalı olacaktır. İkili mücadele konusunda sorun yaşayabilir ama sıkı markaj, pres ve biraz fazla efor ile sizin için vazgeçilmez bir rol olacaktır. Dikine oyunlarda ki pasörlüğü sayesinde sizin de işinizi kolaylaştıracaktır. Kendisine verilen her top doğru kullanıldığında etkili bir silah, etkili bir hamle olacaktır. İki yönlü olarak oynadığı için etkisini göreceksiniz. Bunu göstermek amaçlı denemeler yapıp, oyun içerisinde ki oyun şeklini göstereceğim.

Modern futbolumuza baktığımız sırada aklıma ilk gelen isim Modric oldu. Oyunun iki yönünü kontrol eden, takımı hücuma çıkartırken sorumluluk alan isimlerden birisi. Savunma yönünü kuvvetlendiren, topu o bölgeden çıkartan isimlerden birisi olan Modric, ofansif yönünü ve dikine koşularıyla kendi özelliğini ortaya koymuş birisi. Football Manager serisinde GOK rolüyle fırsat verdiğiniz takdirde nasıl bir şef olduğunu gösterecektir. 

  • Oyun İçerisinde ki Yeri Nedir? Nasıl Oynar?

Orta sahamız için uygun şartlar ve yerler gerekli. Gezgin Oyun Kurucu içinde doğru bir alan oluşturmalıyız. Mesela sürekli pas oynayan bir sistemimiz varsa ona göre şekillendirmeliyiz. Bunu yaparken de iki oyun kurucu yerine GOK ile İYO tercih edebilirsiniz. Bu şekilde 4-2-3-1 oynanan bir sistem orta sahamızı kuvvetlendirip, oyunun iki yönüne etki edecek bir ikili oluşturmuş oluruz. Bunu yaparken de uyum süreci ne kadar artarsa, verimleri de bu denli artacaktır.

Trabzonspor ile videolu olarak oynattığım bir seri var. Bu seride de tercih ettiğim ikiliyi yukarıda görüyorsunuz. Peki, Sosa gibi birisi GOK oynadığında ne yapar hiç merak ettiniz mi? Kariyer sıçramasını yaptı ve resmen takımı yönlendiren isim oldu. Fiziksel olarak yeterli olmasa da mücadelesi, azmi ve oyunu yönlendiren hamleleriyle beraber keyiflendiren bir performansı var.

Galatasaray maçında ki Sosa'nın ısı haritası


Galatasaray maçında ki Sosa'nın topa dokunuşları. (154)

Galatasaray maçında ki top kazanma alanları. (14)

Galatasaray maçında Sosa'nın kilit pasları. (7)

Her maçtan görüntü paylaşmak, teker teker analiz etmek isterdim ama ortalama olarak bunları baz alabilirsiniz. Ortalama olarak bu tarz oyun sergiliyor ve mücadele ediyor. Orta saha içerisinde bir geri geliyor ve bir ileri gidiyor. Bu tarz olarak İYO düşünebilirsiniz. Yanında İYO ile oynadığında ver-kaç pozisyonları ve ofansif gücünü düşünebilirsiniz. GOK biraz daha rahat etsin, onu fazla yormadan, yıpratmadan oynatmayı düşünüyorsanız da SO olarak deneyebilirsiniz. Bu şekil yaparsanız orta sahanın direncini arttırmış olup, GOK rolünü rahatlatmış olacaksınız. 

Peki bu rol ile oynayan Sosa ne yaptı, bize neyi gösterdi diye soranlara da bir tablo göstermek isterim. Sosa'nın takıma verdiği katkı ve takımın ona sağladığı başarıyla beraber an itibaren nerede olduğumuzu, ne yaptığımızı da belirteceğim. Tabi önce Sosa'nın sezon içerisinde ki performansını konuşalım.

MAÇGOLASİSTPENAMAÇASARKIRDRBMBİSBT ŞTPAS %TKP BORT P
3813153(3)4800.6934%85%85%7.37


Sosa'nın önderliği sayesinde takımı bir sistem şeklinde yönetiyoruz. Orta sahada ki verimi, takımı yönlendirmesiyle beraber bizi biraz rahatlatıyor. Bu başarı ve verim sonrası ligde şampiyonluk yarışına katıldık ve Avrupa'da yarı final gördük. Tabi bunları sadece GOK katkısıyla yapmıyoruz ama uzun vadeli düşündüğümüz zaman pas oyunun olmamasına rağmen takımı bir şekle sokmamız, defanstan kolayca top çıkarmamız Sosa sayesinde diyebilirim. 

Sosa'nın devrimi diye bir şeyden bahsetsem, anlar mısınız? Kaptan olduktan sonra oyun stilinin değişmesi, Ünal Karaman ile beraber tekrardan yükselişe geçmesi diye bir gerçek var. Geçen sene hem defansif hem de ofansif bir gücü vardı. Oyunun iki tarafı kontrol eden, 90 dakika yıkılmayan bir oyuncudan bahsediyorum. Burada da aynısı geçerli. GOK oynayacak bir isim iki tarafı da yönlendirmesi lazım. Bunun için fizik gücü yüksek olması, yıkılmaması lazım. Bunu sağlayacak bir oyuncu bulduğunuz takdirde etkisini, sisteminizi nasıl tamamladığını göreceksiniz.

An itibaren Sosa'nın profili bu şekilde. Teknik, zihinsel olarak yeterliğini konuşmaya gerek bile yok. Fiziksel olarak zorlanmış, yıpranmış olmasına rağmen mücadelesini bırakmayan, kaptanlığa yakışır bir oyun sergiliyor. Bu görsele bakarak, kendi GOK oyuncunuzu bulabilir, aklınızda şekillendirebilirsiniz.

Her şey güzel ve hoş ama bu rolü tam olarak idrak edebilmek, yönetebilmek için hangi özellikler lazım? Burada ki oyuncuyu neye göre seçeceğiz? Bir de DOK-OOK oynayan birisi GOK olarak oynayabilir mi diye soran arkadaşlara da cevabını da vereyim.

Teknik Özellikleri

Dribbling
İlk Kontrol
Pas
Teknik
Uzaktan Şut


Zihinsel Özellikleri

Çalışkanlık
Karar Alma
Konsantrasyon
Önsezi
Pozisyon Alma
Soğukkanlılık
Takım Oyunu
Topsuz Alan
Vizyon


Fiziksel Özellikleri

ÇeviklikDayanıklılıkDengeHızHızlanma


Oyun içerisinde fazlasıyla GOK oynayan oyuncu yok. Bundan ötürü kırma olarak nitelendirdiğimiz oyuncuları tercih ediyoruz. Bu da DOK-OOK oyuncularından çıkıyor. Bu rolleri oynayan isimleri tercih edip, oynatıyoruz. Sonuç olarak istediğimizi hemen hemen veren, benzeri oyunculardır. Bu yüzden bu tarz oyuncuları kullanmaktan vazgeçmeyin. Son 3 oyunumda farklı DOK oynayan oyuncular tercih ettim ve hepsinden de GOK rolüyle faydalandım. Bu da ufak bir dipnot olarak dursun.


Bu rehber FMTurkiye.NET adına hazırlanmıştır. Lütfen izinsiz ve kaynaksız paylaşmayın.FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET