Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Devşirme Modeli

Yazar: Selim Atalay
Güncelleme: 06.09.2020
Görüntüleme: 8146

Küçük takımların vazgeçilmez modeli olan, bir çok insanı kurtaran devşirme modeli günümüzde pek tercih edilmemesi beni üzüyor. Elindeki kadroyu doğru kullanma, yeterli seviyede para harcamayla beraber size başarılı işlere sürüklüyor. Bununla beraber yönettiğiniz takım veya milli takıma yepyeni bir isim kazandırmış oluyorsunuz. Yedekte bekleyen sıradan birisi olacakken, günü kurtaran veya sezon içerisinde önemli işlere imza atan isimlere dönüşüyor. Bunu yapabilmesi, üstünde durması zaman alsa da temelini attıktan sonra kendisi iplik söküğü gibi geliyor.

Hücum bölgesinde ki kabarıklığı gideren, size ekstra oyuncu aratmayan bir model olarak görebilirsiniz. Forvet hattınız kabarıksa yapacağınız ilk iş devşirme olmalı. Bazı şartlara uyuyor, profil olarak sizi tatmin ediyorsa özel antrenmanla birlikte ders vermeye ve ilk 11’de oynatmaya hazırlanın. Bunun gerisi ise zamanla oluşacak değerlere ve saha içerisinde sabrınıza göre değişir. Devşirme ile hemen başarı beklenemez. Bunu istemek, hayal etmek hayalcilik olarak görebilirsiniz. Bu yüzden sabır etmek, bizim için anahtar kelime oluyor. Peki antrenman değişimleri veya düzenlemeleri nasıl olmalı?

Antrenman ekranına girdiğimiz de doğru rolü bulabileceğimize emin olmamız gerekiyor. Oyun gereksimi olarak bana yetenekli, rakip eksiltebilen bir isim gerekmedi. Bu yüzden savaşacak, koşacak ve benim için çiğ et yiyecek birisi aradığım için kanat rolünü tercih ettim. Bu yüzden sağ ayaklı olmasından da ötürü sağ kanadı seçtim ve gerekli dersleri aldırttım. Bir süre sonra sol kanadım sakatlanınca orada da yaklaşık 10 maça çıktı ve elinden geleni yaptı.

Forvet olarak başlayan birisi için hiç fena olmayan işler yaptı. Kanada geçtikten sonra formu netleşmedi ve ilk maçlarda biraz düşündürdü. Sabrımız burada devreye girdi ve iki tarafı da dengeli olarak götürmeye başladı. İstediğimi yapması bir yana basit futbolu bizlere bir kez daha gösterdi. Yeni rolüyle 41 maça çıktı. Bu maçlarda mücadelesini hiç bırakmadı ve 16 gol atmayı başardı. Bunların yanına 5 asist ve 8 kere maçın adamı seçilerek süsledi. Kendisi bu senin kazanını oldu ve geleceği için öneli bir adım atmış oldu. Umarım böyle devam eder ve benimle birlikte iyi işler yapabilir.

Antrenman olarak önce rolü seçmemiz gerekiyor. Onun arkasından özelliklerle kıyaslayıp, gelişimi için doğru mu görmemiz şart. Antrenman puanlarını takip edip, doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermeniz şart. Benim sezon sonu olduğu için yarı yoğunluk demiş. Böyle bir şeyi sezon içi söylese zaten yaşayamadan kovulurdu. Malum sert futbolun diyarındayız!

Bir isim ile denemek doğru gelmemişti. Bu yüzden sezon başında genç isimlerden Luke ile özel bir görüşme yaptım. Kendisi sağ ayaklıydı ve ters kanadı güçlendirecek ve alternatif oluşturacak bir isme ihtiyacım vardı. Makul bonservis ve maaş ile oyuncu bulamadığım için forvetlerden birisini yani Luke kardeşimizi sol açığa TAK rolüyle alıştırmaya başladım. Antrenmanları iyi geçmesi, geçerli not almasıyla mutlu oldum. Üstüne gelişimini sürdüren, fazla şans bulmasa bile aldığı şansı iyi değerlendiren isimlerden oldu. Gelecek sezon forma süresi artacağını, kaliteli ekiplerle daha iyisini yapacağını düşünüyorum.

Gelişimini merak eden, yükselişini anlamak isteyen için bunu bırakıyorum. Sıçrayışı bizim için gelecek olacak. Devşirme sistemiyle birden fazla ismin yerini değiştirip, yeni pozisyonlar açacağımıza inanıyorum. Aktif kariyerimde daha iyisini yapacağım zaman bu konuyu tekrar güncelleyip, ince detayları da paylaşacağım.

Sadece şunu söylemek, anlatmak istiyorum. Sürekli hazıra konmak, ezberlenmiş düzene uymak sizi sıkacaktır. Yeni isimleri, farklı roller ve mevkilerde görmek ise sizi keyiflendirecektir. Bunu unutmayın, sürekli kendinize hatırlatın.

FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET