Preston North End | Sezon Sonu #2

Zorlu geçen bir sezon oldu. Oynattığım futbol hücuma yönelik olmasa da bunun karşılığını hep aldım. Daha fazla gol atıp, daha fazla skor üretebilirdim ama oyuncularımız da daha fazla kaçırmayı, sabrımı zorlamayı tercih ettiler. Buna rağmen sakin kaldım, şanslarını tekrar tekrar verdim ve sonunda şampiyon olduk! 

Konu başında kendimizi göstermişken şimdi de sezonun nasıl geçtiğini, maçlar da neler yaptığımıza göz atalım.

Sezon yeni başlamış, hazır kampımız da ki performansımıza göre baya heyecanlıyız. Asıl amacımız maç kazanmak ve saha içerisinde rakibimizi bozmak olduğundan tam olarak nasıl yapacağımı, neleri değiştireceğimi arıyoruz. Bunun sonucu biraz can sıkıcı olsa da sonunda istediğimiz yöntemlere ulaştık. Bireysel hatalarımız, son dakika yediğimiz goller derken sonuçta lige iyi başlamıştık.

Takımla gurur duyduğumu bir kez tekrarladım. Antrenmanlar iyi geçmesi, uyum sürecimizi hızlı şekilde atlatmamız derken taktiğime verdikleri reaksiyon da iyi seviyedeydi. Takımca hala oturmaya, alışmaya çalıştığımız için sürekli berabere kalma alışkanlığımız oluştu. Bir şeyleri göstermek için oynadığımızı biliyorduk ama son vuruşlarımız, karar vermemiz baya zayıftı. Buna rağmen hala üst sıraları zorluyorduk.

Son vuruşlarda ki beceriksizliğimiz, bir türlü kaleye tutturamadığımız şutlar derken sonunda yenilgimizi aldık. Bunu atlatmak için epey uğraştık ama bir türlü beraberliği sağlayamadık. Bir maçtı ve arkamıza bırakalım derken peşinden bir yenilgi daha aldık. Maçların birebir aynı olması, aynı hatalar ve vuruşlarda ki sorunumuzun olması epey kızdırdı. Antrenmanlar da 2 hafta boyunca hücum çalıştık. Bunun karşılığını ise uzun vade de almıştık. 2 yenilgi arkasından 3 galibiyet geldi ve Ekim ayını yine kazançlı kapattık.

Kasım ayında baya bereketli, benim adıma da güzel geçti. Takım öyle ısındı ki; neredeyse gol yemeden kapatacaktık. Temiz oynadık, riske etmedik ve topu daima tutma aşamasında kaldık. Taktiğimizin ana temeli buydu ve bunu başardığımız için mutluyum. Kazanmak için savunma veya farklı skorlar gerekmiyor. Gördüğünüz gibi sakin ve 3 puana odaklı oynuyoruz.

Kazanmak odaklı olunca topu tutmamız, rakibe ise fırsatlarını vermememiz gerekiyor. Biz de tam olarak bunu yaptık ve zorlu bir fikstürde kazançlı çıktık. Kağıt üzerinde formsuz, eforsuz olarak gözükmeleri bir şeyi değiştirmez. Hepsinin bir geçmişi, kadro kalitesi vardı ama saha içerisinde ne yapacağımızı biliyorduk. Bunu başarmış olmamız da bizim için ekstra motive etti.

Ocak ayına geldiğimiz de liderdik ve gazetelerin manşeti süslemiştik. Sezon başında herkes bizden ümidi kesmişken, sıramızı alt kademeler olduğunu yazarken şaşırtıyor olmamız, elimizde ki kadroyu doğru kullanıyor olmamızdan ötürü iddiayı baya yanılttık. 

Bileğimiz bükülmüyor, ligde ise zorlu deplasman ve takımı olma yolunda ilerliyorduk. Doğru oynamak, rakibi bozmaya ve onların zaaflarını kullanmaya çalışıyoruz. Bunu da başardığımız için lideriz. Bunun üstesinden gelemediğimiz maçlar olunca da gördüğünüz gibi beraberlikle sonuçlanıyor.

Şampiyonluğumuzu garantiledikten sonra ilk yenilgimizi aldık. Bunun en üzücü yani ise kendi evimizde ki seriyi bitirmemiz oldu. Bunun üstüne gidip, rakibi ezmeye çalıştık ama bir türlü başarılı olamadık. Yediğimiz golün ardından kaleye çektiğimiz şutlar isabetsiz olup, bir türlü kaderimizi çeviremedik ve böyle devam etti. Ligde ise oynamayan arkadaşlara şans verip, onların da yüzünü güldürdük.

Takımı zorlamayı, biraz da gençlere şans vermek istedim. Lig bitmişti ama bunun için birkaç daha maç vardı. Takım ise biraz rahat davrandı ve yemediğimiz golleri yemeye başladık. Zor gol yiyen bir takım iken bir ay içerisinde 6 maçta 4 gol yedik. Bizim için biraz zordu ve bunu ligin sonuna yaklaştığımız için olabileceğini düşündüm. Tabi bunun için de ek antrenman yapmaları gerekti. :)

Ligin final haftasıydı. Bu maçta kazanmasak bile berabere biteceğini düşünmüştüm. Böyle de olmadı. Ligin en farklı yenilgisini yaşadım. Bunu neden yaptıklarını, bu kadar soğuk oynamamızı çözemedim. Belki erkenden havaya girdik ama böyle olmaması gerekiyordu. Neyse ki ligin son maçından dolayı bu maçı tatilde unutacaktım.

Sanırım ilk defa bu ligde mücadele ettim ve kazandım. Beklediğimden daha uzun ve yıpratıcı geldi. Bu kadar maç oynanması, buna göre kadro olması vs derken sakatlığın az olması sanırım benim şansımdı. Attığımız gol belki az gelebilir ama pozisyona giren bir takımız. Maç başına ortalama 14.1 şut çekme oranımız var. Bu rakamı anımsayamayız. Bu rakamı daha çok isabetli şuta dönüştürmemiz ise zaman ve kaliteyle alakalı oluyor. Maç başına isabetli şut sayımız ise 5.8'de kalmış durumda. Bu istatistiği daha çok geliştirip, daha iyisini yapmalıyız. EPL'de nasıl yaparız, bu rakamları nereye çekeriz göreceğiz.

Beklediğim gol rakamlarına ulaşamadık. Sean baya etkisiz kaldı ve uzun süre gol orucuna girdi. Buradan çıkması, moralini arttırmak için hamleler yapmamız da pek fayda sağlamadı. Buna rağmen 12 gol atması bile başarı olarak görüyorum. Takım olarak bu yükü paylaşmaları güzel ama bunu üst lige çıktığımız da yapacaksak da adam gibi yani düzgünce yapmamız gerekiyor. Hücuma çıkan oyuncularımın kale önünde auta atmamaları, kaleyi gördüklerin de vurmamaları gerekiyor. Bunu yapabilirsek, işte o zaman kazanan taraf olmaya bir adım daha yaklaşırız.

Bu alanlarda fazla yer almamız gerekiyor. Bunun için biraz zamana ihtiyacımız var. Kalitemiz ve oynayış şeklimizi kusursuz yaptığımız sırada bu alanları işgal edip, gerçekten futbol oynadığımızı göstereceğiz.


Ödül Köşesi

Zor olanı başardığımız için ödülü hak eden biz olduk. Sonuçta şampiyonuz ve bunu yaparken de epey yol katettik. 

Savunma futbolu oynatmadım, takımı geriye çekmedim ve topu rakibe vermedim. Buna rağmen gördüğünüz gibi ligin en istikrarlı, sağlamı ve rakibi bunaltan savunma hattı benim oyuncularım oldu. Kalecim de bu ekibe iyi ayak uydurunca baya keyifli bir sezon geçti.


Bu rakamlara baktıkça gülüyorum. EPL mücadele vereceğiz ama bu rakamları arttırmamız gerekiyor. 

Fakirliğimizi göstermemek adına sahamızı güzelleştirme, modernleştirme çalışmalarına başladık. Temiz maliyet yatırıyoruz ve elimizde patlamaz inşallah.


Sezon bittiği gibi teklif geldi ama kabul etmedim. EPL'de mücadele etmek varken neden Hollanda'ya gideyim ki?

Red ettiğimiz gibi bunlar da geldi ama aynı cevabı verdim. Hadi başka kapıya abicim.

EPL çıktığımız gibi personel kalitemiz bu şekilde oldu. Acınası bir halimiz var ve bunları zamanla geliştireceğiz.