Preston North End | Sezon Öncesi Hazırlıklarımız #1

Merhaba FMT ailem,

Blog sitemizde de kariyer hikayeleri olmasını istediğimiz için bu konuyu dönüm noktası olarak belirliyorum. Amacımız belli, hikayelerimiz ile beraber sizlere keyifli anlar yaşatmak, okurken keyif almanızı istiyoruz. Bu yüzden rekabeti bol, heyecanlı ve ezbere olmayacak bir lig tercih ettim. İngiltere'nin EPL ilk şampiyonu olan, daha sonrasında da korumak için savaşan bir takım tercih ettim. Resmi kayıtlara baktığımız da ise ilk şampiyonun Preston North End olduğunu görürsünüz. Ben de tercihimi Preston ile kullandım ve zorlu bir mücadeleye giriştim. Amacımız belli, hak ettiğimiz yere çıkmak istiyoruz. Eskisi gibi olmak istemiyoruz, eskisinden daha güçlü ve hakimiyetin bizde olmasını istiyoruz. Bu yüzden bu hikayeyi seveceğinize eminim.


Görevimiz zor, mazinin altında saklanmamız, geçmişi anlamaya veya hatırlamaya çalışmamız ise faydasız. Geçmiş yaşanmış ve bitmiş. Hedefimiz ise geleceği şekillendirmek olmalı. Genç yaşıma rağmen istediklerimi yapabilmem, ekibimi kurmam ve takım olarak oynamamız gerekiyor. Peki, Preston takımının başında nasıl bir hoca var? 

Antrenörlük diplomamı henüz tamamlamadım, geçmişim iyi. Takıma katkı sağlayabilmem, onları cesaretlendirmem gerek. Takımı taktiksel hedefleri, anlamlarını ve mevkileri öğreteceğim ama ana odağım; kalplerinde ki istek, arzu ve hırs olacak. Saha içerisinde savaşan, kaybetmekten hoşlanmayan bir takım yaratacağım!..

Takıma geldiğim gibi başkanımız ile masaya oturdum, bir talepte bulundum. Henüz erkendi ama bunu ne kadar erken alırsak, bizim için o kadar iyi olacaktı.

Aldığım cevap ile biraz şaşırdım. Genel de kabul etmezler ve haddimi bildirirlerdi ama bu sefer başkaydı. Trevor'da benim gibi uzun vadeli başarı ve kulübü şahlandırmak istiyordu. Buna ona vereceğimi düşünüyorum ama önümüz zorlu bir süreçle dayalı. Kısa sürede olmasa da uzun vadede istediğimiz yerde olacağız.

Hemen arkasından 3 farklı kulüp buldu. Araların da Chelsea ile Manchester City vardı ama bana doğru gelen, takıma ufakta olsa daha fazla katkıyı vereni seçtim. Tottenham ile kardeşlik bağımızı yaptık ve bunu güçlenmesini temenni ediyorum. Birkaç sene sonra bu bağa ihtiyacımız olmayacağını da şimdiden belirtmem gerek.

Takıma geldiğimde oluşmamış, başarılı olmayan bir ekibimiz var. Bunların hepsini gönderip, genç ve kaliteli isimlerle yola devam edeceğim. Bunlara ne kadar para harcayacağımı bileceğim ama bizi getirecek, geliştirecek ve antrenmanlar da verimi arttıracak isimlerin de girmesi, katılması şart.

Takıma geldiğim gibi personel ekibimizi temizledim. Buna A takım ve alt yapımda dahil olmak üzere 12 isme veda ettik. Peki bu isimlerin ortalama yaşı kaç diye merak ediyor musunuz? Eski ekibimin yaş ortalaması 40.4 civarındaydı. Ortalama yaş olarak gözükebilir ama benim hedefim oyuncular olduğu gibi antrenörleri de ön plana çıkartmaktı. Benim genç olmam ve ekibimin de bana ayak uydurmasını istememden dolayı da gönderildiler. Merak etmeyin, tazminatlarını verdik!..

Yenilenmiş, güçlenmiş ve takıma inanan yeni bir ekibimiz var. Bu ekibin yaş ortalaması ise 32.5 olduğunu belirtmek isterim. Benim gibi genç, uzun vadesi olan ve takım için elinden geleni fazlasıyla yapabilecek bir ekip oluşturduk. Peki bu ekibin maaşı nedir, yıllık ne kadar ödeyeceğiz? 

- Ekibimizin yıllık giderleri €1.25MN olduğunu belirtmek isterim. Sıfırdan ve genç bir ekip oluşturduk. Bu ekibin bize yıllık maliyeti bu şekilde ama kazançları daha fazla olacak. Kafalarımızın karışmaması için de eski ekibimizin yıllık maliyeti €902K olduğunu belirteyim. Bu da demek oluyor ki; yıllık €348K fazlasını verip, daha fazla ve kaliteli bir ekip oluşturmuşuz. Eskisine göre daha genç ve yetenekli isimler var. Ekibimizi merak ediyor musunuz? Merak ediyorsanız buraya tıklayın.

Transfer konusuna gelirsek takım olarak baya iyiyiz. Bunu daha da iyi hale getirmek, elimizde ki kadroyu genişletmek için 3 ismi kiraladım. Bunların 2 tanesi orta saha mevkisine gelirken bir tanesi de kanatlara alternatif veya as oynaması için aldım. Sonuçta uzun bir yolumuz var ve burası Dünya'nın en sert liglerinden bir tanesi. Burada kimse merhamet etmez, düşeni kaldırmaz. Bunun için takım arkadaşları sürekli yanında olması, onlarla birlikte hareket etmesi gerekiyor. Bu isimleri de yakından tanıyalım ve haklarında ki düşüncelerimi paylaşayım.

Luke Amos

Taktiksel anlamda beni rahatlatabilecek, savunma yönünü kullanabileceğim gibi zihinsel ve fiziksel alanlarda da takıma fayda sağlayabilecek birisi. Kendisini as düşünmüyorum, yedekten oyuna girebilecek veya sakatlık gibi sorunlar olursa kurtarıcı olarak görev alabilir. Kendisi için de büyük fırsat diyebilirim. Burada performansına bağlı kendisini alabiliriz veya as takımında göze girebilir.

Olexandr Zinchenko

Her iki kanadı da kullanabilmesi, gerektiğinde sol bek bile oynatabileceğimi varsayarak aldığım birisi. Kendisini hem denemek, hem de bu ligde iyi işler çıkartabileceğini umuyorum. Alternatif adamlarımdan olacak ve gerektiğinde üstüne düşeni fazlasıyla yapacağını biliyorum. Takıma ne kadar hızlı adapte olursa, forma sırası o kadar hızlı geleceğini de belirtmek isterim.

Scott McTominay

Ligimiz için ideal bir isim olduğunu ve takıma çok şey katacağını bildiğim birisi. Kendisine şans vereceğim gibi büyük veya zorlu maçlarda kendisinden çok şey bekliyorum. Fiziksel ve zihinsel olarak istediğim düzeyde isimlerden bir tanesi. Umarım kendisi iyi form gösterir ve takımda kalıcı isimlerden olabilir. ( İyi performans gösterirse, kendisini alabiliriz.)

Takıma dahil ettiğimiz 3 isimde bunlar. Peki bu takımın yıldızları, üstüne düşeceği isimler kimler?

Kendisinden oldukça fazla şey bekliyorum. Orta saham için önemli 2 ismimden bir tanesi. Uzaktan şutları, rakipleri ekarte etmesi ve onları rahatsız etmeyi başarırsa taksiksel anlamda bize çok şey katacak. Bu yüzden kendisine güveniyorum ve takım içerisinde geliştirmeyi istediğim isimlerin başında yer alıyor.

Takımın beyni, Pirlo'su demem lazım. Takımı yönlendirecek, atacağı paslar ile bizi ileriye taşıyabilecek birisi. Bu yüzden takımda üstünde duracağım, defansif ve ofansif yönlerini geliştirmesini sağlayacağım. Normal de 4 numaralı formayı giyiyor ama Pirlo olarak adlandırdığım için kendisine 21 numaralı formayı verdim. Bunun hakkını vereceğine inanıyorum.

Ofansif gücümüzü katlayan, takım için savaşabilecek birisi. Kendisine güvenmesinin yanı sıra dediklerimi yapabilir ve bireysel hareket etmezse kariyer rekorunu kırabileceğine inanıyorum. Bu takımda isimlerin olmadığı gibi takım için savaşacak isimlere ihtiyacım var. Bunu yapabilirse, takımda yerini garantiler.

İleri uçta en güvendiğim, üstüne titrediğim golcümüz. Sean için farklı planlarım, hedeflerim var. Bunları başarabilirse, kendisini çok farklı yerlerde bulabilecek birisi. Geçen sezon 24 maçta 10 gol atmayı başardı. Ondan önceki sezonda ise kariyer rekoru olan 20 gole ulaşmış. Bende ise önü daha parlak ve gol makinası olabilmesi için fırsat sunuyorum. Benim gelişim, Sean'in parlaması anlamına gelecek.

Bahis şirketleri bize pek şans vermiyorlardı. Ana odağımız küme düşmeme mücadele olup, orta sıralar da ki hedefimizi tamamlamak istediğimizi sanıyorlar. Bunun için yanıldıklarını görmeleri gerekiyor. Amacımız üst lige çıkmak, ait olduğumuz EPL'ye çıkmamız gerekiyor. EPL tarihine adımızı kazıdık, onları yanılttık ve yenilmez şampiyon olduğumuzu bir kez daha göstermemiz gerekiyor.

Hazırlık kampımız oldukça verimli, kaynaşması bol ve eğlenceli geçti. Ana odağımız buydu zaten. Keyif alıp, insanları mutlu etmeliyiz. Oynadığımız futbolu geliştirmek için kendimizin sevmesi, severek oynaması gerekiyor. Sahaya çıktığımızda ise işimize odaklanıp, taraftarın istediği gibi başarılı bir futbol göstermeliyiz. Takım olarak taktiğimize alıştık. Kaynaşma aşamasını da güzel geçirdiğimiz için lige hazırız. Lig zorlu geçecek ve puanlar kaybedilecek. Bunun moral bozukluğu olmaması için de elimizden geleni yapmalıyız. Ana odağımız üst sıraları birer birer arkamız da bırakmak olmalı. Bunu başarabiliriz. Burada isimler değil, sahada ki mücadele yazılır!..

İlk hedefimiz tesislerde ki atmosferdi ve bunu başardık. Bunu sahaya yansıtıp, sonuç alma vaktimiz geldi. Bunu başarabilirsek, yönetim de arkamızda duracaktır.

Bu kadar şeyler yazdım, anlattım. Peki bu takımın sistemi ne olacak, nasıl oynayacak ve sahaya nasıl dizilecekler?

Sezon genelinde 4-1-4-1 sistemiyle oynayacağız. Bu sistemle beraber daha oturmuş, kontrolü elinde tutan, rakibi baskı altına alabilen bir takım oluşturmak istiyorum. Bunun için çalışmalara, saha içerisinde ki alan kapatmalarına çalışmamız gerekiyor. Antrenmanlar da savunma çalışıp, ileride oluşturduğumuz baskıya sonuç verebilecek bir tepki sürecini işleyeceğiz. Topu almak, kazanmak kolay olabilir ama bunu hızlı düşünüp, karar veremezsek topu çok rahat kaptırabiliriz. Ana odağımız atağa hızlı çıkıp, rakibimizi şaşırtmak. Bu demek değil ki, topu hızlı oynayıp, hata yapacağız. Burada ki ana fikrimiz topu aldığımız sırada rakibimiz dengesiz ise saldıracağız, değilse de topu sakinleştirip, rakibin sahasına yayılacağız. Dar alanlarda fırsat vermeyip, geniş alanlar da ise bireysel yeteneklerimizi kullanacağız.

Sizlerden tek ricam olacak. Kariyeri okuyan, paylaşan dostlarım da yorum yapması, fikirlerini sunmasını istiyorum. Bu kariyerde iki tarafında memmun olması, keyif alması önemli olacak. Umarım sizlerin vaktini değerli kılabilir, keyiflendirebilirim. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.