Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

Nasıl Olurdu? | Hüseyin Çimşir Teknik Direktör Oldu! #3

Yazar: FMTürkiye
Güncelleme: 05.01.2020
Görüntüleme: 9165

Bir önceki konusunda Şenol Güneş iddiasını değerlendirmiştik ve şimdi yeni bir iddia değil, yeni bir menajeri deniyoruz. Daha önce asistan menajerlik yapmış, ilk defa bir sorumluluğu alacak olan Hüseyin Çimşir bu bölümün konuğu olacak. Bakalım Trabzonspor ile neler yapacak, nasıl mücadele edecek. 

Hedef olarak 5 sezonluk bir planlama yaptım ama yine 2. sezon sonuna kadar dayanamadı. Bu biraz şans, biraz da yönetim oyunu oluyor ama sağlık olsun. Kağıt üzerinde başarılı bir profil çizen, kalması gerekirken kovulan/istifa eden bir hocadan bahsediyoruz. Hadi, Hüseyin hoca neler yapmış, nasıl sezonlar geçirmiş bakalım.

Kazanma yüzdesine bakarak konuşmamız bile yeter. Sonuç olarak 22 kere kaybetmiş birisinden bahsediyoruz. Bununla beraber 1. ve 3.lük dereceleri yapmış, Trabzonspor için başarılı 2 sezonu yaşatmış diyebiliriz. Tek bir sorun var, hoca olarak gözükmesine rağmen nedense kupa olarak işlenmemiş. İlk sene şampiyon olduktan sonra yılın menajeri olduğunu da belirtmeliyim. Hüseyin hoca hiç beklenmedik bir başarı göstermiş olup, Ünal Karaman'ın izinden gittiğini gösterdi.

Başarılı bir iş değil mi? 1 Puan fazla toplamış birisinden bahsediyoruz. Buna rağmen 3 puan farkla şampiyonluğu kaçırmış bir takımdan bahsediyoruz. Beklenmedik puan kayıpları fazlasıyla var. Olmadık maçlarda yenilmesi, sıkıntı çıkarması da yönetim de ipini çekmiş. Buna rağmen Avrupa'da kalmış bir takım olduğunu ve transfer konusunda iyi para harcadıklarını da belirtmeliyiz. Sonuç olarak riskli hamleler gelmiş, risk alınmış ve bu risk sonucu şampiyon olunmamış. Peki buna karşın kimler geldi, kimler gitti?

İlk sezon oyuncu alınmadı, satılmadı. İkinci sezon ise işler değişti. Bazı isimlerden iyi paralar alınmış ve bu para biraz dengesiz harcanmış. Özellikle Türk isimlerle çevrelenmiş, haklarından daha fazlasını teslim edilmiş. Özellikle Ömer Ali, Mert ve Musa gibi isimlerin ederinin 2x ile ödenmiş olması da oldukça riskli olmuş. Bu isimlerle doğru iletişim sağlanmazsa, doğru oynatılmazsa da taraftar baskısını unutmadan hareket edilmesi gerekiyor. Hüseyin hoca burada yanlış yapıp, üstüne böyle riskli hamleler sonrası şampiyon olamayınca da maalesef kovulmuş.

Sadece süper lig verilerine bakalım. Bu geçtiğimiz 2 sezon boyunca takımın golcü kimliği biraz dengesiz olur. Süper lige çıktığı 68 maçta 118 gol atmayı başarmışlar. 2 sezon içerisinde iyi bir sayı olarak görebilirsiniz ama ofansif bir takımsanız, daha iyisini yapmanız gerekiyor. Bununla beraber 2 sezon boyunca sadece 59 gol yemeleri de başarı olarak görüyorum. Bu sezonlarda ve savunma olarak sorunlarla beraber bu yenilen gol kabul edebilir. Hüseyin hocamız oyunun iki tarafını da iyi idare etmiş, kontrollü oynamış ve üstüne eklemeyi başaramamış. Keşke daha uzun süre gitseydi ve bunu değerlendirseydik.

Peki bu süreçte 3 büyüklere karşı ne oynanmış, kim kazanmış ve neler yapılmış?

Takım İsmi
Galibiyet
Beraberlik
Yenilgi
Atılan Gol
Yenilen Gol
Puan
Beşiktaş130546
Fenerbahçe31310910
Galatasaray221758


Şenol Güneş arkasından 2 sezonluk bir macera yakışmadı belki ama bu süreçte yine dolu dolu güzel işler çıkartmış. Bir kere lig kupasını alıp, 2 sezon da ZTK'da yarı final ve çeyrek final görmüş. Bunu kupayla süsleyip, onu da kazansaydı daha iyi olurdu ama sağlık olsun. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere kendinize iyi bakın, hoşçakalın.

FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET