Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

FM20 | Başarı Tesadüf Müdür? Leicester City #1

Yazar: Selim Atalay
Güncelleme: 24.11.2019
Görüntüleme: 886

Merhaba FMT ailem,

Sizlere keyifli, okunaklı ve bir başarı öyküsü sunmayı istiyorum. Seçtiğim takım daha önce sürpriz yapmış, bir başarı yakalamış ama arkasında bunu istikrar haline getirememiş bir takım. Doğru yatırımlar, doğru adımlarla beraber bu işi yapabileceğimizi, bunu başarabileceğimizi biliyorum. İlk olarak nasıl bir kariyer olacağını, bu kariyer ile beraber neleri yapacağımızı anlatmak istiyorum. 

Oyun kimliğim, oyun tarzım buradan belli olmasını isterim. Cesaretlendiren, oyuncuların arkasında duran ve farklı şeyler deneyecek birisi olarak kariyere başlıyorum. Genç isimlere güvenim tam olacak. Bunun ekibimi iyi seçip, buna göre hazırlıklar yapacağım. Sezon genelinde bizden beklenileni bildiğim, kurallarımızı da öğrendiğimiz için kafam rahat. Bu takımı gençleştirmek, bu takımı mücadeleden kaçmayan bir takım haline getirmem ise kolay değil. Bunu yaparken ağır yenilgiler alacağım, farklar atacağım ama sonunda kazanan taraf olacağız.

Uzun bir yoldan bahsediyorum. Sıkışık fikstürler, mali sorunlar, formsuz isimler ve bitmeyen kartlar derken canımız epey sıkılacak, yanacak belki ama yine de değişmeyen, yılmayan bir takım olduğumuzu göstereceğiz. Peki bunları yapmak için neler yapmamız gerekiyor. İlk olarak bir formasyon bulup, bu formasyon üzerine çalışmalarımı sürdürmem gerekiyor. Buna uygun isimler, takıma ve ülkeye yatkın oyuncuları bulmam da gerek. Hepsinden önce ekibimi yenilemem, daha kapsamlı ve işime yarayabilecek ekiple çalışmam gerekiyor. 

Jon Rudkin'in yerine güvendiğim, bize kazanç kapısı oluşturabilecek olan Lutz Pfannenstiel getirdim. 

Böylesine ciddi bir işi yapacaksak, ekibimiz de ona göre kapsamlı olmalı. Bu yüzden ekibimizi 8 gözlemciyle donattık. Bu gözlemci ekibimizi de farklı ülkeleri biliyor olmaları, kapsamlı çalışabilecek olmalarından ötürü tercih ettik ve bizi bu geçiş sürecinde idare edecek türden isimlerle anlaştık. Bu isimlerimiz ise şunlar;

  • Irfan Kawri
  • Khaled Badra
  • Dimitri Mbuyu
  • Eric Geretes
  • Ertan Erer
  • Rune Lange
  • Yakubu
  • Bryan King


Diğer takımlara göre kapsamlı ve geniş bir alana yayılabilecek bir ekibimiz yok. Ortalamasına göre oynuyoruz ve ona göre adım atacağız. Tüm ülkelere adam gönderemeyiz ama futbol direktör öncülüğünde doğru bölgelere adım atacağımızı, bölgelere doğru ilerleyeceğimizi biliyorum. Ligin ortalamasına göre 10. sıradayız. Bu benim için yeterli. Amacımız yıldız bulmak değil, yıldız çıkartmak üzere olacak. Potansiyelli her isim, yıldız olmadığı gibi buna göre adımlar atacağız. Ekibimizin bulduğu isimleri değerlendirmeye alıp, min 3 ay izlenmeye alınacak. Doğru raporlara ulaştığımız takdirde oyuncunun transferini tamamlayacağız.

Asistan konusunda çok kararsız kaldım. Daha önce önemli takımlarda çalışmış, görevini tamamlamış olan Volkan Bulut ile anlaştım. Oyun sistemi bana uymuyor, benimle çelişiyor ama zaman içerisinde değiştirebileceğimi umuyorum. Benimle aynı sistem, dizilişi yapabilirse birlikte uzun vadeli çalışmalar yapabiliriz. Volkan için umutlu dileklerim ve hayallerim var. Gelişimin başında olması, değişimi kolaylaştıracak unsur oluyor. Birlikte güzel işlere.

Doğru bir isim aramak, bulmak zor oldu. Cidden üzerinde düşündüğüm, uğraştırdığı bir meseleydi ama sonunda karar kıldım ve Huw Jennings ile anlaşma sağladım. Fulham, Southampton ile güzel ve keyifli işler çıkartmıştı. Bu saatten sonra bizimle beraber güzel işlere imza atacağını umuyorum. Bu sene olmazsa bile gelecek sezon u19 antrenörlerini de gözden geçireceğiz.

Transfer işine hiç girişmeden, ilk önceliğimi bu alana ayırdım ve bunun karşılığında istediğim takımı kurmuş oldum. İlk olarak genel bir bilgi verip, gönderdiğim ekip hakkında detaylı bilgiler paylaşayım. Eski ekibimiz yıllık olarak €1.455M öderken, bu ekibimize €1.255M ödüyorum. Bunun yanı sıra +1 fazla antrenör aldığımızı unutmayalım. Transfer ekibimiz biraz kötü gözükse bile bizim için yeterli olacak. Bundan dolayı ilk senemize göre iyi takım kurduk ve artık lige hazırız.

Takım içerisine pek müdahale edemem. Bu sene yapacağım her hareket, kendim için bir tık zarar verecektir. Bundan dolayı takımda düşünmediğim, yaşı gelmiş isimlerle yollarımı ayırdım. Bu hamleyle beraber kulübe €18M transfer bütçesi, €10M'de maaş bütçesi olarak eklemiş oldum. Tabi bu rakamlar bu lig için yeterli değil ama gelecek sezon takım içerisinde değişimler oldukça ve sisteme uygun isimler aldıkça farkını gösterecektir. 

Takımı değiştirmek bir anda oluşacak bir durum değil. Bunu bilen, anlayan birisiyim. Gençlerle harmanlayacağım ama yaşlı ve fazla para kazanan isimlere de müsaade etmeyeceğim. Yıllık €10-15 gibi rakamlar kazanan isimlere pek olanak ve şans vermeyeceğim. Burası futbol oynanan yer olacak, para kazanan ve kulübü sömüren futbolcularla olmayacak. EPL değerli bir lig olacaktır, pahalı maaşlar istenecektir ama her zaman orta yolu bulunacaktır.

Oyun planım hala tam oturmuş sayılmaz. Bazı eksikler, hatalı yanları var. Bunun en büyük örneği hala orta saha ikilimi tam olarak bulmamış olmam. Pres yapan, yıpratan, zorlayan ve rakibini yoran bir takım olma yolunda ilerliyorum. Bu dizilişi pek sevmiyorum ama ilk sezon için buna muhtacım. Gelecek sezon ise bu sistemi daha farklı formasyon ile uygulamayı düşünüyorum. Bunu yapabileceğim zamana kadar bu sistemi geliştirmem, bu formasyona alışmam gerekiyor.

Kanatlarım ve beklerim burada önemli olacak. Atak yönüm sağ taraf olarak gösteriyorum ama sol taraftan da denemeler, zorlamalar yapıyorum. Tabi ara sıra bunu değiştirip, duruma göre şekillendiriyorum. Bu yüzden bazı maçlarda rakibimi şaşırtan hamleler, alınan önlemlere karşı da bir karşılık vermiş oluyorum. Bunu sürdürmek, devam ettirmek pek kolay olmasa bile gelecek sezon için mutlu ve umutluyum.

Sezon öncesi 3 maça tam kadro çıkamadık. Bazı genç isimlerle mücadele ettik ve beklenmedik bir skor aldık. Bunun hemen arkasında ekibimiz tamamlandıktan sonra güzel maçlar çıkardık ve doğru oyun oynadığımızı gösterdik. Takıma göre şerbet yapan, ona göre mücadele eden birisiyiz. Sınırlarımızı bilmemiz, kendimize göre şekillendirmemiz bunu kolaylaştıran unsur oluyor. Bunu sezona yaymamız, EPL gibi zorlu bir yerde göstermemiz gerekecek. Bunu başardık mı, kendimizi orada gösterdik mi gerisi gelecektir. 

İlk bölümün sonuna geldik. Amacımızı ve takım içerisinde yaptığımız şeyleri konuştuk, yazdık ve gösterdik. Gelecek adına ilk adımı attık, sırada diğer bölümlerde yaşayacağımız maceralar ve takım olma yolunda ilerleyişimiz olacak. 


FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2019 © FMTURKIYE.NET