İki Yönlü Saha Nedir? Nasıl Oynar ve Oynatılır?

Ne İşe Yarar?

Tanım = Box to box'ı tanımlayacak olursak, oyunun iki yönünde de varlık gösterebilen, hem savunmada, hem hücumda takımına katkı sağlayan tipte oyunculara box to box denir. Box to box tipi oyuncular bir 10 numara değildir. Aynı zamanda birer ön liberoda değildir. Takımlarına oyununun her iki bölümünde de, katkı sağlayan oyunculara denir. Türkçe olarak bize iki yönlü orta saha olarak gelmiştir.

Box to box terimi, İngilizlerin sahayı ikiye ayırarak, her ikisinin de eş değer olduğu anlamı ile türemiştir. Yani bu iki yönlü orta saha oyuncularının yukarıda belirttiğimiz gibi oyunun her iki bölümünde aynı performansı göstermesi beklenir.Neden Kullanmalıyım?

Bu iki yönlü orta sahaların yaptığı iş kolay değildir. Geçmişten bugüne de bu rolü hakkıyla yapan çok az oyuncu vardır. Bunun sebebi bu oyuncuların bitmek bilmeyen enerjilerinin olduğu, hem topu iyi yönlendiren hemde dripling yapabilen, aynı zamanda savunmada basan top kapan güçlü oyunculardır. Geçmişte bu rol çok tercih edilmese de günümüzde iki yönlü orta sahayı bir çok takım ister ve buna göre oyununu şekillendirir. Bu rolü genellikle gegenpress diye adlandırdığımız tam saha baskı taktiklerinde görürüz. Bunun sebebi ise orta sahada hem defansif hemde ofansif olarak geçişleri sağlamak ayrıca önde baskıyı arttırmak için kullanılmaktadır.Oyun İçerisindeki Etkisi ve Pozisyonları?

Box To Box rolü oynayan oyuncular görünmeyen kahramanlar diyebiliriz. Şöyle ki oyun içerisinde hücum katkıları ne kadar çok ise bir o kadar da defans yönünde takıma katkı yapacaktır. Defans katkısı daha çok önde baskı yapan, top kapan, güçlü ve etkili paslarla oyun kuran oyunculardır. Hücum katkısı ise oyunu yönlendirip, kilit paslar atıp, ayrıca kazandığı topları öne taşıyarak gol veya asistleri ile takıma katkı sağlayacaklardır. Ancak iki yönlü orta saha oyuncumuzun yanında oynayacak oyuncular da çok kilittir. Örneğin yanında savaşçı orta saha ile oynarsa defans yönünü daha az kullanıp hücum yollarında size daha çok katkı sağlayacaktır. Daha çok defansif oyun kurucu ile oynarsa bu durumda defans yönü daha çok ortaya çıkacaktır. Burada karar sizin iki yönlü orta sahaların yanına olabildiğince ayağı iyi olan yani oyun kurması ve iki yönlü orta sahamıza önde baskı konusunda yardım eden oyuncular kesinlikle tercih edin. İki yönlü orta sahalar sahanın basmadık yerini bırakmazlar, bir an baktığınızda defanstan top çıkarırken diğer tarafta bir anda takımı hücuma çıkarabilirler. Bu yüzden onlara Türk tabiri ile ciğersiz oyuncular deriz :) Onlar günümüz futbolunun en önemli rollerinden biridir onları üzmeyin :) .

Hangi Özellikler Olmalı?

Bu tip oyuncularda olması gereken baş özellikler: Yüksek teknik, üst düzey kondisyon, mücadele ruhu, kararlılık, bitmek tükenmek bilmeyen enerji, dripling, güç ve zeka yani mentalite olmalıdır. Evet çok abartı olarak gözükebilir, bu oyuncular özel oyunculardır o yüzden bu tip rolün hakkını veren oyuncu bulduğunuz da asla kaçırmayın.


Geçmişte ve Günümüzde Bu Rolün Hakkını Veren Oyuncular

Bu tip oyunculara örnek verecek olursak geçmişte Edgar DavidsDeco, Gattuso, İniesta, Makalele, Zidane, P.Vierra yani isimlerden anlayacağınız gibi bu oyuncular çok nadir ve özeldir. Günümüzden örnek verecek olursak bu rolün tam hakkını veren bir isim N'golo Kante'den başka biri değildir, evet tabi ki de başka isimlerde vardır. Bunlardan birkaçını sizlere söyleyebilirim. Örneğin ; Arturo Vidal, Nainggolan, Fernandinho, Matuidi, Koke, Paul Pogba ve Wijnaldum'dur. Bu isimleri de sayabiliriz. Gelecekte de potansiyel oyuncular tabi ki de vardır. Örneğin ; Naby Keita, Pellegrini, Ntcham, Youri Tielemans, Ndombele, Saul gibi bu rol de görebileceğimiz oyuncular vardır.


Kısacası, box to box oyuncuları, takımları için birer altın madeni niteliğindedir. Şunu ayrıca belirtmeliyiz adı geçen futbolcular gözle görülür şekilde maçı kazandıran adam olmaz. Ama gollerin, asistlerin, galibiyetlerin ve başarıların perde arkasında hep bu oyuncular yatar. Örnek verecek olursak 2015/16 sezonunda bir mucizeyi gerçekleştiren Leicester City' nin şampiyonluğun da en büyük paylardan birine sahip olan N'golo Kante' den başka biri değildir. 


Bu yüzden takımınız da kesinlikle ve kesinlikle Box TO Box bulundurmalısınız !


Bu rehber FMTurkiye.NET adına hazırlanmıştır. Lütfen izinsiz ve kaynaksız paylaşmayın.