Görünmeyen Kahramanlar

GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLAR

Bir futbol kulübü çıkar karşımıza. Aslında çok iyi bir kadrosu olmayan fakat birlikteyken her biri dünya yıldızlarını aratmayan. Taraftarları sınırlı olan fakat kurduğu baskılarla arkasında yüz binlercesi varmış gibi hissettiren. Transfer bütçesinden yoksun olan fakat her bir düşük değerli oyuncusu milyon dolarlık performans gösteren.
Peki nedir bu başarının sırrı?
Genellikle bahsedilen bu olumsuzluklara rağmen takım bu olumlu tepkileri veriyorsa, başarının sırrı teknik direktörlerde yatar. Taktikler, oyuncu etkileşimleri, antrenmanlar… Ben size bunlar haricinde yine teknik direktörlerin yani bizlerin belirlediği bazı kişilerin önemini aktaracağım. Görünmeyen Kahramanlar yani ANTRENÖRLER…

Antrenör Transferine Önem Gösterin
Çoğumuz yöneteceğimiz kulübü belirledikten sonra kadroyu yoklayarak en uygun taktiği belirlemeye çalışır ve sonrasında transfer bütçesine göre eksik olan bölgelere yapacağı takviyeleri gözlemlemeye başlar. Taktiğe karar verip transferlerin sonlanmasıyla da sezona başlamanın büyük heyecanını yaşar. Fakat antrenman takvimini biz belirlesek bile onları çalıştıran bir antrenör topluluğu olduğunu unutmamak gerekir. Bu antrenörlerin imkanlarımız dahilinde işini en iyi yapan kişiler olmasına özen gösterin ve gerektiğinde eksik bölgelerinize ideal antrenörleri transfer edin. 


Antrenörlerin Hangi Özelliğinin Önemli Olduğu İyi Tespit Edilmeli 
Antrenör ararken, sadece istediğiniz en önemli özelliğini en yüksek şekilde bularak antrenmanlarda verim alamayabilirsiniz. Örnekle açıklayacak olursak; "Savunma - Taktik" antrenmanı için bir antrenör aradığınızda, antrenörün sadece Savunma ya da Taktik özelliğine bakmanız sizin için yararlı olmayacaktır. Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere Giovanni Ignoffo adlı antrenörün profiline girdim ve sol tarafta antrenman tercihlerinin olduğu kutucuğa tıklayarak hangi antrenman tarzı için özellik aradığımı işaretledim. Karşımda sarı renklerle birlikte dikkat etmem gereken özellikler görüldü. Bu antrenörün de bahsettiğimiz antrenman tarzı için gayet ideal olduğunu görüyoruz. Kısacası antrenör özelliklerinin yanı sıra zihinsel özellikler de antrenör kalitesi olarak oldukça önemlidir.
Bir detayı da sizinle paylaşmanın önemli olduğunu belirtmek isterim. Üstteki görselde gördüğünüz "İtibar" yıldızları ve "Lisans" derecesi antrenörlerin kalitesi açısından yüksek bir izlenimdir.


Antrenörlerin Sorumluluklarını Doğru Verin 
Antrenör transferlerini bulunan 10 adet sorumluluğa göre yapın ve her bir sorumluluğa bir antrenör vermeye çalışın. Bu sayede, antrenörün sorumluluğunu birden fazla olarak vermediğinizden baş antrenör puanı hep yüksekte kalacak ve oyunculara daha fazla katkı sağlayacaktır. Ayrıca bir kaç tane daha antrenör alıp antrenörlerin iş yükünü fazla olduğu taktirde hafifletebilirsiniz. Şayet antrenör imkanlarınız kısıtlı ise, "Yönetim" bölümünden yönetimden talepte bulunarak antrenör imkanlarını artırmalarını rica edebilirsiniz.
Bir ayrıntının daha altını çizmekte fayda görüyorum. Takımımızın geleceği olan altyapımızın antrenörlerine de tıpkı bahsettiğimiz şekilde önem göstermek çok önemli. Genç oyuncuların antrenman verimlerinin daha yüksek olacağını hesaba katarsak, iyi antrenörlerle çalışıp çok iyi hale geleceklerini düşünebiliriz. Genç Takımımıza da aynı uygulamaları yapmayı sakın unutmayın.


Oyuncularınıza Antrenörler Yardımıyla Özellikler Katın
Antrenörleriniz sayesinde oyuncularınız verimli çalışmanın yanında bazı özellikler de kazanabilir. Bu özellikler saha içinde yapacakları oyun tercihleri olacaktır. Bu tercihleri, oyuncularınıza aşılaması amacıyla, antrenörlerinize taktiğinize uyacak şekilde talimat verebilirsiniz. Örneklendirecek olursak; tek forvet oynuyorsanız ve kanatlarınızın bu forvete yardımcı olmasını istiyorsanız, kanatlarınıza kanattan içe kat etme tercihini aşılayabilirsiniz. Göbek orta sahalarınız dayanıklı ve güçlüyse, hücuma yatkınlığı da idealse, bu oyuncularınıza hücuma çıkma tercihini aşılayabilirsiniz. Bu tercihleri verirken defansif tercihleri savunma antrenörlerine, ofansif tercihleri hücum antrenörlerine vermeye dikkat edin. Bunun dışında Kalecilik, Teknik gibi özellikleri olan antrenörlerin de doğru tercihlerde görevlendirildiğinden emin olun.
 


Antrenörlerinize Sorumluluk Vererek Yükünüzü Azaltabilirsiniz
Taktik, transfer ve takım yönetimi gibi bazı konuları menajer olarak yaparak diğer konuların size çok fazla geldiğini düşünebilirsiniz. Tam bu noktada imkanlarınız dahilinde alarak işlerini en iyi şekilde yaptığını düşündüğünüz antrenörlerinize fazlalık gördüğünüz sorumluluklarınızı paslayabilirsiniz. Yukarıdaki görselde bunu gerçekleştirebileceğiniz bölümü görebilirsiniz.
Antrenmanlar sizin için çok zaman alıyorsa iyi bir yardımcı antrenörle bu işi çözebilir, takımınızı çok iyi tanıdığınızı ve sadece maç pratiği kazanması için hazırlık müsabakası yaptığını düşünüyorsanız, antrenörünüzün kamp için takım bulmasını ve maçlarda takımın başına geçmesini isteyebilir, gazetecilerle buluşmak çok zamanınızı alıyorsa antrenörünüzden basın toplantılarını yürütmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca, daha bir çok sorumluluğu görseldeki gibi önünüze çıkan bölümde bulabilirsiniz.


İki Büyük Kulübün Yardımcı Antrenörlerini Karşılaştıralım.
Beşiktaş'ın yardımcı antrenörü kulübün eski oyuncusu ve dünyaca tanınan bir futbolcu olan Guti, Trabzonspor'un yardımcı antrenörü ise kulübün eski oyuncusu ve eski kaptanlarından Hüseyin Çimşir

- Öncelikle, profillere bile bakmadan Guti'nin Hüseyin Çimşir'den daha itibarlı bir kişiliğe sahip olduğunu söylemek zor olmaz. Profilde de görüldüğü gibi Guti'nin itibarına 3 yıldız verilirken, Hüseyin Çimşir'e 2 yıldız verilmiş. Bu tip özelliklerin de oyunculardaki etkisi gayet açık. Oyuncuların tanınmış bir kişiyle çalışması onların motivasyonu ve isteği açısından da olumlu tepkiler sağlar.
- Yardımcı antrenör özelliklerine baktığımızda ise çok büyük farklar olmasa da Guti'yi bu konuda bir adım önde görüyoruz. "Adam Yönetimi" yani insanları organize edebilme konusunda eşit seviyede görülseler de, "Oyuncu Değerlendirmeleri" konusunda Guti'yi yine bir adım önde gösterebiliriz. Oyuncuların değerlendirilmesinde başarılı olan antrenörler size oyuncular ile ilgili daha ayrıntılı ve kesin bilgiler verirler.

Bu Sezon Çok İyi Kaleciler Yetiştiren İki Kulübün Kaleci Antrenörlerini Karşılaştıralım
Trabzonspor'un kaleci antrenörü eski bir Trabzonsporlu ve milli takımda da forma giymiş Metin Aktaş, Bursaspor'un kaleci antrenörü ise Bursa'nın bir çok takımında antrenörlük yapmış başarılı bir isim olan Koray Tanrıverdi.

- Metin Aktaş'ın eski milli bir kaleci olması itibar olarak Koray Tanrıverdi'den daha iyi olduğunu gösteriyor. İtibar yıldızlarından da bu fark az da olsa görülüyor. Metin Hoca'nın bu yönden öğrencileri üzerindeki etkisi daha ağır olacaktır.
- Kaleci antrenörü ile ilgili özelliklerine baktığımızda; "topu oyuna sokma, topları kontrol etme ve gelen şutları" karşılama anlamında Koray Hoca'nın daha üstün olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki Metin Hoca'dan daha hızlı bir şekilde öğrencilerine bu eğitimleri aşılayacaktır.
- Antrenörlerde önemli üçlü olarak olarak adlandırdığım zihinsel özelliklerden, "Disiplin Seviyesi - Kararlılık - Motivasyon" , size çoğu örneğimde bahsedeceğimden kısa olarak baş harfleriyle yani
 DKM olarak ileteceğim. Bu üç özellik, ana antrenör özelliklerinin yanında, antrenmanda eğitimlerdeki disiplinini, oyuncularını eğitmedeki isteğini ve oyuncularını ruhsal olarak olarak hazırlama becerisini gösterir. Bahsettiğimiz kaleci antrenörlerine baktığımızda DKM olarak Koray Hoca'nın yine üstün olduğunu görüyoruz. Önemli üçlünün toplamı anlamında 8 puanlık bir fark olduğunu görüyoruz. (23-31)

Bu Sezon Presleriyle Rakipleri Boğan İki Kulübün Kondisyon Antrenörlerini Karşılaştıralım
Başakşehir'in kondisyon antrenörü Ekrem Özerk Tufan, Galatasaray'ın kondisyon antrenörü ise Yasin Küçük.

- Görüldüğü üzere Yasin Hoca'nın itibar olarak Ekrem Hoca'dan daha üstün olduğunu yıldızlar sayesinde de görüyoruz. Ekrem Hoca daha yolun başında desek yeridir. Şüphesiz Yasin Hoca'nın öğrencileri üzerindeki ağırlığı daha fazla olacaktır.
- Kondisyon antrenörü özelliğine baktığımızda, aralarında çok bir fark olmadığı gözüküyor. Öğrencilerine kondisyon yüklemede aynı seviyede olduklarını söyleyebiliriz.
- Mental olarak incelediğimizde, DKM özellikleri toplamı olarak aralarında fark olmadığını görüyoruz. Oyunculara aktarımı açısından da bir fark olmadığını görmüş olduk.
- Bu kadar eşit seviyeli bir kıyaslamada açıklama yapsak iyi olacak. Yasin Küçük itibar anlamında daha üstün olduğundan Ekrem Tufan'a göre daha iyi bir antrenör olacaktır.

                            *Defans antrenörlerinde, yukarıda gördüğünüz sarıyla işaretli özellikler haricinde "Taktik" özelliği de belirleyici özelliktir.

Bu Sezon Anadolu'dan En Az Gol Yiyen İki Kulübün Savunma Ağırlıklı Antrenörlerini Karşılaştıralım
Konyaspor'un antrenörü milli takımın eski stoperlerinden ve geçmişte büyük takımlarda ligde şampiyonluklar yaşayan Servet Çetin, Alanyaspor'un antrenörü ise geçmişte stoper olarak Süper Lig'de bir çok takımda forma giymiş Sedat Bayrak.

- Servet Çetin oynadığı kulüplerin kalitesi ve milli takım tecrübesi ile tartışmasız Sedat Bayrak'tan daha itibarlıdır. Fakat FM şartlarında ve antrenör olarak tam tersi olarak gözümüze çarpıyor. Sedat Hoca az da olsa Servet Hoca'dan daha itibarlı gözüküyor. Fakat futbolculara karşı olan ağırlıkları konusunda farkları olmayacaktır.
- Savunma konusunda aynı özelliğe sahipler. Teknik konusunda da farkları bulunmuyor. Teknik özelliği ise rakibi markaja alma ve rakipten top çalma konusunda öğrencilerine vereceği eğitim seviyesini gösterir. Taktik konusunda ise Servet Hoca'nın daha etkin olduğunu görüyoruz. Savunma antrenmanlarında taktik özelliğinin etkisi ise, savunma yaparken oyuncuların aldığı pozisyon, maçlara konsantre olma ve daha sert oynamaktır.
-  
Mental olarak incelediğimizde, DKM özellikleri toplamı olarak aralarında fark olmadığını görüyoruz. Oyunculara aktarımı açısından da bir fark olmadığını görmüş olduk.

                              *Hücum antrenörlerinde, yukarıda gördüğünüz sarıyla işaretli özellikler haricinde "Taktik" özelliği de belirleyici özelliktir.

Bu Sezon En Çok Gol Atan İki Kulübün Hücum Ağırlıklı Antrenörlerini Karşılaştıralım
Galatasaray'ın antrenörü kulübün simge isimlerinden olan ve geçmişte milli formayı da terleten Hasan Şaş, Beşiktaş'ın antrenörü ise siyahlı beyazlı formayı da giymiş ve milli takım tecrübesi de olan İlhan Mansız.

- İki takımın da antrenörü kulüplerinde sevilen ve milli formayı terleten isimler. Antrenör itibarı olarak ise iyi değiller. Bunda işe yeni başlamalarının büyük etkisi var. Kulüpte idol olabilecek kişiler olduklarından bir nebze oyuncuları motive edebilirler fakat normal olarak oyuncu üzerindeki ağırlıkları pek olmayacaktır.
- Hücum konusunda çok bir farkları olmasa da, Teknik konusunda İlhan Hoca bir tık önde duruyor. Bir hocanın teknik özelliği ne kadar iyiyse oyuncuya orta açma, skor üretme ve şut çekme konusunda o kadar iyi eğitim verecektir. Taktik konusunda ise çok farkları olmadıkları görülüyor. Taktik özelliğinin iyi olması da antrenörün soğukkanlı kalma, özel yetenek ve topsuz alan hareketlenmeleri gibi konularda oyunculara iyi katkı vermesini sağlar.

- Mental olarak ise Hasan Şaş'ın büyük bir üstünlüğü bulunuyor. DKM toplamlarına baktığınızda aradaki farkı göreceksiniz. Hasan Şaş'ın özelliklerini oyuncularına mental olarak aktarma konusunda daha iyi olduğunu görmüş olduk. (38-16)
- Her ne kadar iki antrenörün de üstün olduğu taraf olsa da, Hasan Hoca'nın İlhan Hoca'dan mental özelliklerde çok üstün olması, genel olarak daha iyi bir antrenör olduğunu göstermiştir.

                              *Topla oyun antrenörlerinde, yukarıda gördüğünüz sarıyla işaretli özellikler haricinde "Teknik" özelliği de belirleyici özelliktir.

Bu Yılki FM Serisinin En İyi Toplu Oyun Türk Antrenörlerini Karşılaştıralım
Galatasaray'ın antrenörü kulübün simge isimlerinden olan ve bir çok kez milli formayı giymiş Ümit Davala, Konyaspor'un antrenörü ise uzun yıllar bir çok takımda antrenörlük yapmış Kenan Oktay.

- Ümit Davala'nın futbolla alakalı kariyer geçmişi önde basmış olacak ki, 56 yaşındaki Kenan Oktay'ı antrenör itibarı olarak yine de yaşına rağmen geride bıraktı. Doğal olarak önceden de söylediğimiz gibi bu itibar oyuncular üzerindeki ağırlığını artıracaktır. Ayrıca kulübün simge isimleri takımın genç oyuncularına idol olabilirler.Ümit Hoca bunun örneği olabilir.
- Zihinsel özellikleri ikisininde aynı seviyede gözüküyor. Zihinsel özellik topla oyunun ana özelliğidir ve çünkü topla oyun oyuncunun düşünceleri ve tepkileri ile alakalıdır. Bu da zihin ile doğru orantılıdır. Taktik konusunda da birbirlerine üstünlükleri bulunmamakta. Topla oyun antrenörünün taktik özelliği ne kadar iyiyse pozisyon yaratma, pozisyonu önceden sezme, ani şekilde karar alma ve takım halinde hareket etme eğitimleri o kadar verimli olur. Teknik konusunda da çok farkları bulunmuyor. Teknik özelliği ise top sürme, topu kontrol etme, pas dağıtma, kafa vuruşu yapma ve oyuncu tekniği konularında antrenörlerin ne kadar verimli olduğunu gösterir. 
- Mental özellikler konusunda Ümit Davala, her ne kadar Kenan Hoca ile antrenör özellikleri olarak eşit olsa da, bu defa daha üstün gözüküyor. DKM toplamlarında üstünlüğü kendini gösteriyor. (38-29) Oyunculara topla oyun anlamında özelliklerini aktarma konusunda Ümit Davala, Kenan Oktay'dan daha başarılı.


Sizlere son olarak Kitchee takımının kaleci antrenörü Roberto Sambade'nin zorlu antrenmanından bir kesit sunuyorum. İyi Seyirler
 

Sizlere elimden geldiğince antrenörlerin önemini vurgulamaya, oyun dilinde açıklamaya ve örneklendirmeye çalıştım. Umarım yararlı olmuştur. 

FM'niz Bol Olsun..!

Doğan Akbulut

Bu yazı FMTürkiye için yazılmıştır. Başka bir yerde izinsiz paylaşılması ve yayınlanması yasaktır.