Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

FM20 | Trabzonspor Takım İncelemesi

Yazar: FMTürkiye
Güncelleme: 02.01.2020
Görüntüleme: 5465

Merhaba FMT ailemiz,

Uzun süredir uyuyan bir takım olan Trabzonspor, Ünal Karaman'ın gelişiyle yepyeni bir sayfa açtı. Bu sayfayla beraber kadro mühendisliğini doğru yapan, takımın yaş ortalamasını düşüren ve kazançlı bir takım oldu.

Kulüp Tarihi

1967 yılında kurulan bir takım olmasına rağmen Türkiye ligine damgasını vurmuş, Anadolu kaplanı lakabını almıştır. Anadolu'da ki devri, tabuları yıkan takım olarak ön plana çıkmıştır. Kariyer oynarken de bunu bilerek, İstanbul için oluşturulan imkanlarla da savaşacağınızı unutmayın.

Kulüp Vizyonu

Altyapı bizim için çok önemlidir. Bunu doğru kullanmak adına altyapıya takviyeler de yapmayı, orayı aktif olarak kullanmayı unutmayın. Bununla beraber daha seri ve yüksek tempoyla oynamanız gerekiyor. Bunu sürekli hale getirmeseniz bile ara sıra yapmanız da fayda var. Transfer konusunda ise az da olsa 22 yaş takviyesini eksitmeyin. Genç isim alıp, altyapıya aktarın. Böylece yetiştiği kulübü olduğunuz takdirde kulübün hoşuna gidecektir. 

Takım raporunda ki ilk 11 böyle verilmiş ama bu ilk 11 takviye etmiyorum. Taktik konusunda 2 farklı önerim olacak ve bunları aşağıda paylaşacağım.Kadro

Kaleciler

Kaleci konusunda herhangi bir sorun yok. Türkiye'nin en iyi kalecilerinden olan Uğurcan, arkasında 2 potansiyelli yedek kaleci ve Erce'yi barındırıyor. Hal böyle olunca uzun süre götürebilecek kalecileri kadrosu olduğunu unutmayalım. Olası sakatlıklar veya kart cezaları durumunda da Arda'nın sağlam bir performans sergilediğini de belirtmeliyim.

Defanslar

Defans konusunda herhangi bir sorun yok gözüküyor ama tavsiyem biraz daha lider özelliklere sahip bir defans eklemeniz olacaktır. İvanildo ile Hüseyin form tuttukları zaman iyi devam edebiliyor. Hosseini ile Campi bu kadroda as defans hattınız olacaktır. Pereira ile Novak'ın üzerine konuşmamamız gerekiyor. Sözleşmeleri biteceği için hemen sözleşme imzalayıp, sorunu ortadan kaldırın. Bununla beraber sağ bek yedeği olarak Kamil'i elden çıkartmayın. Olası durumlarda sol beke de kaydıracağınız için alternatif bir oyuncu oluyor. Bununla beraber altyapıda potansiyeli olan isimler var. Bunları da kullanmanız gerekebilir. 

Orta Sahalar

Ligin en iyi orta sahasına sahip olduğunu belirtmeliyim. Orta saha konusunda üstüne ekleneceğini de belirtmem gerek. Ön liberolu bir oyun düşünüyorsanız, bir takviyeye ihtiyaç olacaktır. Onun dışında Abdülkadir ile Sosa ikilisi orta saha için oldukça dinç ve yıpratıcı oluyor. Sosa'nın önderliği sayesinde duran toplar, üstüne eklenen savunma arkasına sarkmalar derken orta sahanız oldukça işlevsel oluyor. Kanatlara geçtiğimiz takdirde Nwakaeme ile Abdülkadir Ömür pas oyuınu ve ver-kaç için oldukça verimli oyuncular belirtmeliyim. Ekuban duruma göre kanatlara çekip, oradan da savunma arkasına koşu yapabilir. 

Forvetler

Hücum hattı olarak doğru kullandığı takdirde etkili olabilecek, sezon sonu iyi para edebilecek bir ofansif hat var. Ekuban'ı da burada dahil edip, düşünürsek 4-2-3-1 sistemiyle bile etkili olacağını belirtmeliyim. Ünal Karaman'ın yapacağı gibi Sorloth önde olup, Sturridge ile Ekuban'ı OOS mevkiyle oynatabiliriz. Daha önce denedim, verim aldım ve bunu ek bilgi olarak sizlerle paylaşayım.

Teknik Heyet

İlk sene araması ve bulması biraz zor olacak ama ekibi tamamiyle değiştirme taraftarıyım. Oldukça verimsiz ve yıpratıcı bir ekibe sahipler. Bunun tersine çevirmek, transfer komitiesini de baştan aşağı yenilemek gerekiyor. Doktor konusunda ise 1-2 takviyeyle kıvama gelecektir.

Altyapı Önerileri

Altyapı için üst takıma aktarabileceğiniz isimler burada. Yusuf Sarı ile Faruk Genç kesinlikle as takıma çıkmalı. Faruk uzun süre sol bek yedekleyebilecek ve sizi idare edebilecek bir oyuncu. Binevi geleceğin sol beklerinden bir tanesi diyebilirim.

Taktik Önerileri

Önereceğim ilk taktik bu olacaktır. Böyle bir düzende ofansif hattınız daha verimli ve toplu olacaktır. Beklerin katkısı ve hücuma verecekleri alan kontrolü sayesinde rahatlıkla rakiplerinizi ekarte edip, top saklayabilir ve savunma arkalarına koşu yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İkinci taktik ise Ünal Karaman'ın gerçek taktiğinin benzeri olacak. Bu şekilde taktiğin biraz daha rahat olacağını ve topu daha rahat tutabileceğiniz bir oyun planı olabilir. Orta saha üçlüsü topu rahat saklayabilecek ve ayağında tuıtabileceğinizi söyleyebilirim. Böylece rakibi üzerinize çekip, kanatlara rahatlıkla oynayabilirsiniz. Özellikle sağ taraf ile hızlı kontralar yapabileceksiniz. 

Transfer Önerileri

Mikel'in yedeği olabilecek, uygun bir fiyatla alabileceğiniz isimlerden birisi Pico. Ortalama oynar ve 1-2 sezon oynadıktan sonra güzel bir meblağa satabilirsiniz.

Sol taraf biraz kısır döngüye girmiş ve alternatif bir oyuncu var. Viveros sayesinde bu bölgeyi yedekleyip, rotasyon oyuncusu olarak kullanabilirsiniz. 

Eugeni aradığınız tip bir orta saha olabilir. Fiziksel olarak biraz kötü gözükse de rotasyonu kaldırabilecek, Sosa için yedek olabilecek bir oyuncu. Kiralık hamlesi yada uygun bir bonservis ile takıma dahil edebilirsiniz. 

Savunma bölgesi için lider bir oyuncu dedim, yönlendirebilecek bir oyuncu dedim ama onun bir tık altı olabilecek birisini öneriyorum. Ospina rotasyon olarak ele alabilecek birisi. Uygun bonservis sayesinde takımda tutabileceğiniz ve sonrasında duran toplar sayesinde pozisyona girebilecek bir oyuncu.

Pereira yaşlandı ve satmayı düşünüyorsanız yedeği olarak Conte'yi önerebilirim. Birkaç sene sizi taşıyabilecek, ideal bir bek profile sahip. Oyun tercihleri de oldukça iyi olduğunu belirtmeliyim.

Elimden geldiğince kapsamlı bir inceleme yazısını yazmaya çalıştım ve takım hakkında ufak bilgiler verdim. Taktiksel önerilerde de doğru rollerin üstüne düştüm, onları belirttim. Bununla beraber takviyeler yaptım ve doğru yedeklemelerin üstüne düştüm. Takımın ilk senesi bittiğinde yaklaşık transfer geliri olarak €30M aşkın bir bonservis bedeli kazanabiliyorsunuz, bunu da ek olarak belirteyim. 

FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET