Kulüpler Clubs Oyuncular Players Dosyalar Files Blog Blog Soru-Cevap Questions

FM20 | İstanbul Başakşehir Takım İncelemesi

Yazar: Baha Aziz Yılmaz
Güncelleme: 01.01.2020
Görüntüleme: 1878

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere günümüzde ''proje takımı'' olarak adlandırılan Başakşehir'i inceleyeceğim. Başakşehir, bu seride ilk kariyer yaptığım ve en çok oynadığım takım olduğu için inceleme yapmayı uygun gördüm. Umarım Başakşehir kariyeri yapanlara yardım eden bir yazı olur veya yapacaklara önayak olurum. İyi okumalar.

KULÜP TARİHİ

Başakşehir, 1990 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyespor adıyla kurulmuştur. 2014 yılında ise belediye bünyesinden çıkarak Başakşehir adını almıştır. En büyük başarıları Süper Lig ikinciliğidir. Maçlarını ise Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'nda oynamaktadırlar.

KULÜP VİZYONU

Başakşehir kulübünün tek kültürü altyapıdan oyuncu yetiştirilmesidir. Yönetim ise 5 yıllık plan boyunca sizden maaş bütçesinin aşılmaması dışında bir şey beklemiyor. İlk sezon hedefiniz üst sıralarda yer alıp Şampiyonlar Ligi'nde playoff oynamak. Hedefleriniz kademe kademe yükseliyor.

KADRO

KALECİLER

Kalecileriniz gayet yeterli seviyede bence. Ben oyunda Mert Günok'tan verim alamadım ama siz alabilirsiniz. Bu pozisyon için en azından ilk sezon transfere ihtiyaç yok.

DEFANSLAR

Defans hattınız da bence gayet iyi. Sağ bekte Caiçara'ya alternatifiniz Uğur Uçar. Buraya takviye gerekebilir. Epueranu-Skrtel ikilisi ise stoper ikiliniz. Yedekleri de gayet yeterli durumda. İsterseniz buraya da yerli bir alternatif getirebilirsiniz. Sol bekte ise Clichy ve Behich var. Bence defansta en kaliteli bölgeniz burası olacaktır. İkisi de Avrupa görmüş oyuncular. Şampiyonlar Ligi'nde kritik yardımlar yapabilirler.

ORTA SAHALAR

Orta sahada alternatifiniz çok lakin bu bölgede yerli oyuncu sayınız az. Bazı yaşlı veya yabancı isimleri satıp kendinize bütçe edinebilirsiniz. Mahmut, İrfan, Azubuike orta saha üçlünüzü oluşturan isimler. Kanatlarda ise Visca gerçeği var.

FORVETLER

Takımın en zayıf bölgesi bence forvet hattı. Demba Ba ve Robinho'yu takımdan gönderebilirsiniz. Gulbrandsen as santrforunuz olabilir. Berkay ise forvette de oynayabiliyor ve iyi iş de çıkarıyor diyebilirim.

ALTYAPI

Altyapınız zayıf diyebilirim. 19 yaş altı kadroda yer alan Muhammed Şengezer ile Muhammet Arslantaş'ı as kadroya yükseltebilirsiniz. Özellikle Muhammed Şengezer ileride yerli kaleci açığınızı kapatabilir. Muhammet Arslantaş ise santrfor bölgesine iyi bir alternatif olur. Altyapıya birkaç takviye yapmanızı öneririm. Özellikle geleceğiniz açısından.

TEKNİK HEYET

Teknik heyetiniz antrenör ekibi ve transfer komitesi açısından Galatasaray'ın ardından ligin en iyi ikinci heyeti lakin sağlık ekibiniz için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sakatlanan oyuncularınızın hızlı iyileşmesini istiyorsanız sağlık ekibinizi güçlendirmeniz gerekebilir.

TAKTİK

4-1-4-1 DOS dizilişi takım için en uygun diziliş. İyi dayanıklılığa sahip ve iyi pas yapan bir futbolcu topluluğuna sahip olduğunuz için dikey tiki-taka oyun sistemini tercih edebilirsiniz. Zaten gerçek hayatta da teknik direktör Okan Buruk bu sistemi tercih ediyor. Kalede en iyi alternatifiniz Mert Günok olduğundan orada milli oyuncumuzu oynatmanızı tercih ederim. Defans hattınızı solda Clichy, sağda Caiçara, ortada ise Epureanu-Skrtel ikilisini tercih edebilirsiniz. Orta saha üçlünüz Mahmut-İrfan-Azubuike şeklinde olabilir. Özellikle Azubuike'nin çok iyi oynadığını belirteyim. İleride bonservisini alabilirsiniz. Sağ açıkta Visca, sol açıkta ise Elia'yı kullanabilirsiniz. Santrfor tercihiniz ise Robinho olabilir.

OYUNCU ÖNERİSİ #1

Orta saha ve kanatlarda yerli alternatiflerinizin iyi olmadığından bahsetmiştim. Bu açığınızı Başakşehir altyapısından yetişen Cenk Şahin ile kapatabilirsiniz. Hem uluslararası arenada kurallara takılmamış olursunuz.

OYUNCU ÖNERİSİ #2

İkinci oyuncu önerim ise yine Başakşehir altyapısından çıkmış şuan ise Belediye Erzurumspor'da top koşturan İbrahim Akdağ. Orta sahada yerli alternatifiniz olmadığından bu açığınızı altyapınızdan çıkmış İbrahim Akdağ ile kapatabilirsiniz.

OYUNCU ÖNERİSİ #3

Üçüncü ve son oyuncu önerim ise Antalyaspor forması giyen milli oyuncumuz Nazım Sangare. Oyunun başında genelde transfer olmak istiyor ve bunu değerlendirebilirsiniz. İyi bir pazarlıkla €3.5MN civarına gelebiliyor. Caiçara ile değişimli oynatabilirsiniz ve yerli alternatifiniz Uğur Uçar olmaktan çıkar.

DEĞERLENDİRME

Elimden geldiğince sizlere Başakşehir'i incelemeye çalıştım. Bakalım bu sene Başakşehir şeytanın bacağını kırıp şampiyon olabilecek mi?

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Keyifli bir kariyer olmasını dileğiyle oynayan herkese iyi oyunlar dilerim.

FMTürkiye, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir bütün halde çalışmalarına devam ediyor. FMT ailesine katkı sağlamak için dosya göndererek, futbolcu ve takım ekleyerek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

info@fmturkiye.net İletişime Geç

İş Ortaklarımız İş Ortağımız Olmak İster Misiniz?

2014 © FMTURKIYE.NET