Adıyaman 1954 | Sezon Öncesi Hazırlıklarımız #1

Merhaba FMT ailesi,

FMT Blog'unda ilk kariyerlerden birini oluşturmanın heyecanı ile karşınızdayım. Süre gelen FM serilerinde her zaman kariyerlere mücadelesi yüksek, düşük bütçeler ve kötü tesisler içerisinde boğuşan oyuncularla başlamayı tercih ettim. Bugün yine trevela ve röveşataların havalarda uçuştuğu bir lig değil, tekmelerin ve omuzların kıran kırana mücadelesini izleyeceğimiz Adıyaman 1954 kariyeri ile karşınızdayım. Hem 3.Lig ile başlamaktan hem de her zaman desteklediğim Adıyaman 1954'ün başında olmaktan mutluluk duyuyorum.

Adıyaman şehri mazisinde en fazla 2.Lig'de mücadele etme şansı bulabilmişti. Gerek finansal zorluklar gerekse tecrübesizlikler kulüpleri hep bir alta doğru itmeye başladı. O dönemlerde şehrin yıldızı olan Adıyamanspor şu sıralar Süper Amatör'de mücadele etmektedir ve şehrin yeni yakışıklı genç takımı Adıyaman 1954 olmuştur. Bizler de bu kulübü daha ileriye götürmeye çalışacağız. Amacımız çok net belli, kulübü bir an önce üst liglere taşımak ve kalıcılığını sağlamak.

Profil oluşturmada gerçekçi olmak istiyorum. Bu yüzden Amatör Futbolcu geçmişi ve Ulusal C Lisansa sahip olmayı yeterli gördüm.

 

Bu seviyedeki kulüplerin neredeyse hiç bir kaynağı bulunmuyor. Yüksek fiyatlara oyuncular satmak da çok zor olacağı için amacımız bir an önce üst liglere çıkmak olacak böylelikle sabit gelirlerimiz olacaktır. Finansal görüşe göre kulüp borç batağına doğru ilerliyor. Buna bir an önce dur dememiz gerekiyor.

Kulübün hemen hemen tüm tesisleri berbat durumda, eğer finansal düzeyi bir tık üste çıkartmayı başarırsak en kısa sürede antrenman ve altyapı tesislerini de geliştirebiliriz.

Kulüp bu sezon 3.Lig'e yeni yükseldi ve takım kadrosu yeterli düzeyin biraz altında. Transfer döneminde hareketlenmeler yaşayabiliriz. Ancak bu ücretsiz ve kiralama şeklinde olacaktır.

Medyanın öngördüğü lig sıralaması bu şekilde. Onları şaşırtacağımıza eminim.

Birçok oyuncu takibi ve transferlerinden önce halletmemiz gereken bir konu vardı o da elbette Teknik Ekip. Antrenörleri, Sağlık Ekibini ve Gözlemci ekibi sıfırdan kurmaya çalıştık. Kondisyon ve Kaleciler için ayrı antrenörler ile anlaştık. Olabildiğince de lig için yeterli ve ileri düzey sayılabilecek lisanslara sahip kişiler ile anlaştık. Her biri ile 2 yıllık anlaşma sağlamaya çalıştık.

Yakın güçlerdeki ve ileri düzeydeki takımlar ile hazırlık maçlara ayarlamaya çalıştık. Böylece hem takımımızı güçlü karşılaşmalara hazırlamış olacağız hem de alınacak galibiyetler ile takım içerisindeki uyumu ve atmosferi yükseltmiş olacağız.

Mevcut kadromuz bu şekilde. Şu ana kadar Luka dışında hiçbir oyuncu için girişimde bulunmadık. Luka yabancı olduğu için ve bu ligde yabancı oynatmaya izin verilmediği için kiralık olarak göndermek zorundayız. Takımımızda bizden önce anlaşma sağlanmış 4 kiralık oyuncu var. Ulaş ve Hamza'dan ümitliyim ve zamanla ilk 11'de önemli işler çıkarabilirler. Orta sahayı muhtemelen İlhan'ın çevresinde oluşturacağız. Önder kanattaki en önemli oyuncumuz olabilir. Sağ kanat için eksiklikler hissediyorum ve takviyelerde bulunabiliriz. Defans ortasına ve kaleye de tecrübeli isimler getirme düşüncem var. Birçok transfer ile hem takımın kimyasını ilk seneden bozmak istemiyorum hem de finansal anlamda idareli davranmak istiyorum. Ayrıca kulüp takıma genç oyuncu transfer edilmesi konusunda pek pozitif düşünceye sahip değil, bu yüzden ilk sezonumuzu riske de atmamak gerekiyor.

Kadroya, altyapı oyuncularına, meziyetlere ve lige bakınca şu an için en uygun dizilişin bu olacağına karar verdim. Kanatlardan ve orta sahadan beklenen verimi alırsak skorda sıkıntı yaşamayız. Ancak dediğim gibi sağ kanat için kesinlikle takviye lazım. Orta saha ortasını dinamo ve mezzela olarak kurguladım ancak bu zamanla oyun kurucu ve savaşçı orta saha olarak da güncellenebilir. İlk 5 maçtan sonra bölge bölge derin analizler yapmayı düşünüyorum.

Oyun mantığımız genel olarak kontrol ve sabır üzerine dayalı olarak. Topu alır almaz kan ter içinde koşmak yerine sakin olacak ve boşluk arayacağız. Tabi bunlar için takımımızın pas meziyetini güçlendirmeliyiz. Antrenmanlarda da sakin ve sabırlı hücumu bol bol çalıştırabiliriz. Defanstan kısa paslar ile çıkacağımız için Mehmet Ali'ye ve beklere büyük iş düşecek. Eşref beklediğim performansı sergilerse hem sağlam atak başlangıçları yaparız hem de defansta önemli açıklar vermeyiz.

Oluşturmuş olduğum bu ilk kariyerde sizlerin de fikirlerine, eleştirilerine ve desteklerine ihtiyacım var. Lütfen taktik, kadro, transfer ve yönetim tavsiyeleriniz yorum olarak bırakın. Tartışalım, deneyelim ve çözümleyelim.