Jump to content
mustafa58

11 Haziran İzlanda Türkiye Maçı

Recommended Posts

5cfe0570ae784904f0fc1c08.jpg

İzlanda Türkiye maçı hakkında düşünceleriniz nedir?

Ortam iyice gerildi umarım kaybetmeyiz bunca şey dedikten sonra.

Yapılan saygısızlıktan sonra en az üç gol atıp kazanacağımızı tahmin ettiğim maç.

Fransa galibiyeti çok iyi bir motivasyon oldu. Sadece birkaç maça bakarak konuşmak doğru olmaz fakat Şenol Güneş, güneş gibi doğdu resmen ve bunun böyle devam edeceğini düşünüyorum. Havaalanında yaşanan gerginlikler rahatsız ediciydi. O yorgunluğu atarsak, çok rahat parçalarız İzlanda'yı. Hasan Ali ve Cengiz Ünder'den son maça yakışır bir performans bekliyorum. Umarım Burak Yılmaz bu sefer kaleyi tutturur, kaçırmaz.

Adamlarda ciğer yok bizimkiler patates gibi kaldı.Yusuf ile Abdulkadir ilk 11 oynaması gerek girdikten sonra oyunca can kattılar.Grupta Bu maçtan puan alabilseydik fransa galibiyeti daha değerli olucaktı.

Tahmin ettiğim gibi oldu. 2 günde Dünyanın en iyi takımı havasına giren veya girdirilen Milli Takım sahada döküldü. Yazık. Büyük avantajı kaybettik.

Milli takımımızın maç öncesinde havaalanında yaşadığı olay yüzünden moral olarak kötü etkilenmesi, iki gün önce Fransa'yı yendiğimizi herkese unutturdu. Şenol Güneş, Fransa galibiyetinden sonra bile "Rakibimiz İzlanda" diyerek bir mesaj veriyordu, herkesin ayağı yere bassın ve biz olduk kafasına girmesin. Hem uzun yolculuk, hem sezon sonu yorgunluğu hem de önemli futbolcularımızın sakatlığı sonucunda maça sanki 1-0 geride başladık.

İzlanda yetenek ve teknik bakımından üst düzey bir takım değil fakat oyunu kendi isteği biçimde oynamayı çok iyi biliyor. Maçı tamamen fiziksel mücadele üstüne kurdular ve bu onların kazanmasını sağladı. Maçın başında duran top organizasyonundan yediğimiz iki gol zaten çok da mental olarak iyi durumda olmayan takımı iyice çökertti. Emre Belözoğlu, Cengiz Ünder gibi hücumda ekstra katkı verecek, defansta da sigorta görevi görecek Mahmut'un eksikliğini yerine oynayan oyuncularımız maalesef dolduramadı. Ozan Tufan'dan Mahmut Tekdemir'in yaptığını beklemek yanlış, aynı tarzda oyuncular değil. İrfan Can bu seviyede bir maçı kaldıracak seviyede değildi, belki Belözoğlu riske edilebilirdi (tabii ne durumda olduğunu bilmiyoruz). Hakan Çalhanoğlu bütün kariyeri boyunca "duran top tehdidi"nden öteye geçemedi, sadece duran toplara iyi vuruyor diye bir oyuncu 90 dakika sahada tutulmaz. Benim gözümde hiç kurtarıcı, yıldız bir oyuncu olmadı, düşük beklentiden ötürü ben bu maçtaki performansına şaşırmadım. Burak Yılmaz, zorlu Fransa maçındaki mücadelesinden sonra adeta bitmiş gibiydi. Cenk Tosun'un yokluğunu çok hissettik.

Herkes Şenol Güneş'in değişikliklerini ve kadro tercihlerini çok eleştiriyor. Bir Beşiktaş taraftarı olarak 4 yıllık ŞG tecrübem var ve dünkü maçtaki hocanın performansı beni bu yüzden hiç şaşırtmadı 😄 Şenol hocanın oyuncu değişikliği ile veya geri düşünce yaptığı taktiksel değişikliklerle maç kazandığı çok azdır. Şunu da eklemek istiyorum, Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür ilk 11 oynamalıydı eleştirisine ben katılmıyorum. Yusuf oyuna girdikten sonra dikine oynayarak hücumda biraz olsun katkı verdi doğrudur fakat ortasahada yaptığı top kayıpları sonucu kalemizde pozisyon gördüğümüzü de unutmayalım. Abdülkadir ise kanatta fark yaratacak bir performans gösteremedi. Bu oyunculara kötü demiyorum ama henüz milli takım seviyesinde banko oynayacak oyuncular değil. Sakatlıklar bizi maalesef as oyuncularımızdan mahrum bıraktı.

İzlanda deplasmanında en azından bir beraberlik iyi olurdu ama olsun. Fransa galibiyeti bizi kurtarıyor, yeter ki evimizde İzlanda'yı yenelim. Ben de bu gruptan çıkacağımıza inanıyorum 🙂 

• Like 3