Jump to content
Sign in to follow this  
ChunkyMonster77

Anadolu Beyi Taktiği 4-2-3-1

Recommended Posts

turkup2002.jpg

Herkese öncelikle selamlar dostlar. Sizlerle forumdaki Kocaelispor kariyerimde kullandığım ve oldukça başarılı olduğum Anadolu Beyi taktiğimi paylaşmak istedim. Umarım sizde bu taktikle başarılı olursunuz.

Taktiğimiz

Takti-imiz.png

Alt liglerde kullandığım için basit, her oyuncuda bulunan rolleri seçmekte özen gösterdim. Kalecimizi kaleci savunma olarak seçtim. Sadece kalesini koruyacak. İki tane standart stoper koydum biri kesici biri savunma olmak üzere. Kesici rolünde oynayan stoperin sol ayaklı ve hızlı olmasına dikkat edin. Sağ bekimize verdiğim rol modern bek hücumcu. Hücumcu vermemin nedeni önünde sağ açığın destek rolünde oynaması. Keza diğer bek içinde aynısı geçerli. Orta sahanın ortasında standart orta saha destek ve mezzela destek rolünde iki oyuncumuz var. Mezzelamız çok koşan, teknik bir isim olmalı keza aynı zamanda oyun kurucu rolü görüyor. Açıklarımız kanat destek ve hücm rolünde. Sağ taraftaki mezzelamız kanatlara yakın oynadığından sağ açığımız destek rolünde. Aynı nedenle sol açığımız ise hücum rolünde. Ofansif orta sahamız ise ofansif orta saha hücum rolünde golü koklayacak aynı zamanda da hücumlara önderlik edecek. Santraforumuz ise yaratıcı forvet rolünde. Ceza alanına paslaşarak girdiğimizden yaratıcı forvet rolünü uygun gördüm ve yerleştirdim.

Talimatlar

Talimatlar1.png

Kontrollü hücum oynuyoruz. Bu nedenle hücum genişliğini geniş olarak seçtim. Oyunu kanatlara yayarak koşu yoluna pas veriyoruz. Pas şeklimiz ne dikine ne de kısa pas. Her ikisinden de faydalanmak amacıyla standart olarak seçtim. Rakip ceza alanına paslaşarak gir talimatını verdim. Aynı zamanda da oyunculara biraz daha özgür olmalarını ve yaratıcı oynamalarını söyledim.

Talimatlar2.png

Gegenpress tarzı bir yol izledim burada. Topu kaybettiğimiz zaman hızlıca pres yaptık ve kaptığımız zaman ise kanatlarla kontra atağa çıktık.

Talimatlar3.png

Topu kaptığımızda pres yaptığımızdan rakibe baskı hattı, savunma hattı ve pres şiddetini dokunmadım. Sert oyun istediğimden daha sıkı markaj yapıp topa daldık. Aynı zamanda da rakip kaleciye baskı yapıp onu hataya zorladık.

Lig Tablosu

Lig-Tablosu.png

Uzun süre sonra ilk defa çıktığımız ligde 75 puan ve +47 averajla şampiyon olduk. Ve şampiyon olurken sadece beş mağlubiyet aldık. Sezon öncesi ise küme düşmemiz bekleniyordu.

Fikstür

Fikst-r1.png

Fikst-r2.png

Fikst-r3.png

Yorgunluk ve cezalılardan dolayı rotasyon yaptığımız maçlarda puan kaybettik sadece. As kadroyla çıktığımız tüm maçlarda farklı ve rahat galibiyetler aldık.

Oyuncu Performansları

Burak-S-leyman.png

Burak orta sahada mezzela rolünde oynayan oyuncumuzdu. 32 maçta 6  gol ve 7 asist ile takımına katkı verdi. Aynı zamanda bunları yaparken %83 isabetli pas, %84 top kapma, 7.06 puan ortalamaları tutturdu.

Egecan-evir.png

Egecan sol açığımızdı. Takımın 13 golle en golcü ismi oldu. Ayrıca da üç asist yaptı.

Fatih-Ad-g-zel.png

Fatih sağ bekimizdi. 29 maçta 8 asist ile ligin asist kralı oldu ve ayrıca sezonun en iyi genç oyuncusu seçildi.

Sedat-Cengiz.png

Sedat orta sahada Burak'ın partneriydi. Kendisi 32 maçta 7 gol ve 10 asistlik bir performans sergiledi. Ayrıca %86'lık pas isabeti kaydetti. Bir orta sahadan beklenenin fazlasını gerçekleştirdi.

Umut-z.png

Umut yaratıcı forvetimizdi. 27 maçta 13 gol 3 asistlik katkı sağladı. Bunların üçü penaltıdan geldi.

Önemli Maçlar

nemli-Ma-lar1.png

Ligin iddialı ekiplerinden Sarıyer'i evimizde vura vura 5-0 yendik. Topa sahip olmaktan taviz vermiş olabiliriz ama Sarıyer'i kontra ataklarla vurduk ve 5-0 mağlup ettik.

nemli-Ma-lar2.png

Ezeli rakibimiz Sakaryaspor'u kontrolü elimizde bulundurduğumuz maçta tek golle 1-0 mağlup ettik. Burada ise kontra ataktan ziyade topa sahip olan bir futbol izledik.

nemli-Ma-lar3.png

Şampiyonluk yolunda önemli maçlardan biri olan Kastamonuspor 1966 maçında ise agresif bir futbol sergiledik. Bolca sarı kart aldığımız maçta kontra ataklarla rakibimizi 2-0 mağlup ettik.

nemli-Ma-lar4.png

Ligin başlarındaki mücadelede İnegölspor'u dengeli bir futbol oynayarak deplasmanda 4-2 mağlup ettik. Kaleye 17 şutumuz var bunların neredeyse yarısı ceza sahasından.

Daha detaylı incelemek için kariyere göz gezdirebilirsiniz.

Taktiği indirmek için linke tıklayabilirsiniz. İyi oyunlar.

• Like 2

Taktik güzel ellerine sağlık.Önemli maçlarda Sarıyer'i görünce biraz kahkaha attım Allah affetsin ❤️ 

• Like 1

Ellerine sağlık hocam. 

• Like 1