Libero Kaleci Nedir?

0

Merhaba FMTürkiye takipçileri;

Sitemizdeki FM konularına ara vermeden devam edelim dedim. Roller hakkında bilgilerimi ve hangi durumda rolleri kullanmak doğru olur diye kısa kısa bilgiler vermeyi düşündüm. Rehberimize ilk olarak ” Libero Kaleci “ rolüyle başlamayı uygun gördüm.

Libero Kaleci bazı taktiklerde kritik görev alabilecek, uzun toplarda savunmayı dengede tutabilecek bir rol olduğunu bazılarımız bilmiyor olabilir. Doğru zamanlamayla bazı atakları engelleyip, gol olma şansını ortadan kaldırabilir. Günümüzde libero kaleci denildiğinde akla ilk gelen Manuel Neuer olduğunu biliyorum. Defansın arkasında sarkan topları zamanlamasıyla genelde engellediği gibi bazen de topla beraber ilerlediğini hep görmüşüzdür. Libero Kaleci biraz daha güven duyulan, liderliğine ve zamanlamasına güvendiğiniz isimlere vermeniz daha doğru olacaktır. Defans ile uyumu şahsen bana göre önemlidir. Ligimizde son zamanlarda Libero Kaleci görevi gören veya ufakta olsa canlandıran Muslera ve Fabricio olduğunu unutmamak gerekiyor. Zaman zaman topla yaptıkları gösterişler, defansın arkasına atılan toplara müdahale edişleri ve zamanlamaları ile gündeme gelmişlerdi. Hatta Fabricio, Gençlerbirliği maçında zamanlamayı ayarlamış lakin topa müdahalesi yetersiz kalınca kalesinde golü görmüştü. Konuyu fazla uzatmadan oyundaki olumlu ve olumsuz yönlerine geçip, nasıl seçmemiz hakkında ipuçları vereyim.

  • Rakip takımdan atılan uzun toplarda zamanlamasıyla pozisyon kurtarması.
  • Uzun topları karşılayıp, karşı atak başlatması.
  • Rakibe karşı atacağı çalım ve top kesmesi ile olası gol pozisyonları engeller.
  • Ani çıkışlarında zamanlamada başarısız olursa gol pozisyonu oluşabilir.
  • Açıldığı sırada isabetsiz kısa/uzun pas sırasında gol yeme şansınız artabilir.
  • Gereksiz açılmalarda kaleyi birden kez boş bırakabilir. ( Rakibin alanını, uzun top kesme denemeleri )

Peki bunlara göre Libero Kaleci tanımı az çok belli oldu. Oyunda bu tarz kaleci arıyorsak veya kaleyi emanet ederken dikkat etmemiz gereken özellikler nelerdir?

Libero Kaleci - Hücum

Oyunda LK olarak göreceğimiz kalecilerde 3 ayrı rol vardır. Bunlar Savunma, Destek ve Hücum olarak ayrılır. Bunları neye göre seçeceğimiz ise şöyle;

  • Savunma : Daha tedbirli oynar. Ceza alanı dışında çıkmamaya özen gösterir ama fırsat buldukça kontra atak başlatmaktan çekinmez.
  • Destek : Ara ara konta atak başlatmak için çizgisinin bir tık önüne çıkar. Buna rağmen tedbiri elden bırakmaz.
  • Hücum : Sıklıkla konta atak başlatmak için kalesini terkeder. Uzun paslar ile takımını arkadan ateşleyen isim olur. Orta sahaya kadar açıldığını görebilirsiniz.

Oyundaki Libero Kaleci özellikleri;

Libero Kaleci( Onur Kıvrak ) 

Bunlara ek olarak ise Ani Çıkış eklemek gerekir. Zamanlama konusunda Ani Çıkış ile hız, hızlanması iyi olursa tadından yenmez. Arkadaki 11. oyuncumuzu da böylece kullanmış oluruz.

Libero Kaleci rolünü bana göre savunma ağırlıklı taktiklerde denemek yerine Akıcı veya Çok Akıcı olarak oynattığınız taktiklerde denemenizde fayda olacaktır. Geriden oyun kurmasıyla epey işinize yarayacaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikFM17 Serbest Kalacak İsimler – KL
Sonraki İçerikFutbol Direktörü Nedir?
2014 yılında kurulan ve kurulduğu günden yana Football Manager serilerini tanıtmak, yaygınlaştırma ve yaptığı yamalar ile daha keyifli oyun haline getirmek için çalışan destek platformu

YORUM YOK

CEVAP VER