Jump to content
  • Kaydol
Coliente

Fenerbahçe SK | Son Şans | 2. Sezon

Önerilen İletiler

Takımın Logosu

fenerbahce-dls-fts-logo.png

Takımın Başkanı

ali_kocun_ilk_hedefi_barcelonadan_fbahce

Takım Bilgisi

Spoiler

Kuruluş yılı: 1907

Kurulduğu Yer: 
Moda’da Beşbıyık Sokağı 3 numaralı evin alt katı.

1895 yılında Moda’da oturan İngilizlerin modern futbolu oynamaya başlamaları, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurulmasının ilk adımları olacaktı.

Deniz öğrencisi Fuat Hüsnü Kayacan’ın, 1899 yılında Fenerbahçe Stadı’nın bulunduğu çayırda meşin yuvarlağa yaptığı vuruşlar sırasında arkadaşları Reşat Denyal, Mehmet Ali ile dile getirdikleri "Ah biz de bir futbol takımı kurup oynayabilsek" özlemi, Türk gençleri arasında Black Stockings FC kurulmasına sebep olmuştur. Fakat daha sonra, kulüp monarşi rejiminin engellenmesini önlemek amacıyla hemen dağıtılmıştır.

Bir kaç gencinde katılımıyla aynı isimler, 1902 senesinde bu kez Kadıköy Futbol Kulübü adı altında toplandılar. Ancak daha sert hafiye baskını bu girişimi de engellemiştir.

1907 yılının bir bahar gününde gene bir maç dönüşü Ziya, Ayetullah ve Necip evlerinde çay içerlerken sönmeyen ideallerini bir kez daha başarmaya yöneldiler. Monarşi rejimi artık gevşemiş ve bu girişim bu kez tutunmuş ve FENERBAHÇE FUTBOL KULÜBÜ bir daha kapatılmamak üzere kurulmuştur.

Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün ilk yönetim kurulu şöyledir: Ziya Bey "Başkan", Ayetullah Bey "Genel Sekreter" ve Necip Bey de "Genel Kaptan ve Veznedar"dır.

Tabii kuruluş yılları kolay olmamış, zaman zaman futbolcu bulmakta zorlanılmış ve bir çok defa gemilerden ödünç futbolcu alarak ligdeki mücadelesini sürdürülmüştür. 1909 yılında kulübün adı Fenerbahçe Spor Kulübü olarak değişmiş, renkleri de sarı-beyazdan bugünkü rengi olan sarı-laciverede çevrilmiştir. 1909-1911 yılları Fenerbahçe’miz için çok zor geçmiş bir ara dağılma noktasına bile gelinmiş ancak Elkatipzade Mustafa adlı üye, kulübü kurtaran adam olmuştur. Lokali dahi olmayan kulübün takımları çok kötü durumdayken St. Joseph, Robert College ve Kadıköy Numune Mektebi’nden toplanılan genç futbolcularla, kulübün genç takımları kurulmuş, bir nevi alt yapısını oluşturulmuştur. Bu atılım, başarısız geçen 2 yılın ardından Fenerbahçe’ye hiç yenilmeden ilk şampiyonluğunu getirmiştir.

Bu şampiyonluk ise, Fenerbahçe’ye yaşama gücü aşılamış ve kulüp Altıyol ağzında 2 odalı bir lokale kavuşmuştur. Balkan Savaşı nedeni ile yapılmayan 1912-1913 lig maçlarından sonra üst üste ve yenilmeden kazanılan 2 şampiyonluk, Fenerbahçe camiasını oluşturmaya başlamıştır. Fenerbahçemiz aynı zamanda 1914 senesinde tertiplenen Genç takımlar şampiyonluğunu da kazanmış ve 10 yıl içinde en çok şampiyonluk kazanmış takım olma unvanını alarak İngilizler tarafından verilen tarihsel şilti de almaya hak kazanmıştır.

Kurucular: Nurizade Ziya Songülen Bey, Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah Bey, Bahriye Mektebi talebesi Necip Okaner Bey, Hindli namıyla anılan Asaf Beşpınar Bey ve Enver Yetiker tarafından kurulmuştur.

İlk Başkan: Nurizade Ziya Songülen

Renkleri: Sarı Lacivert

Amblem: Fenerbahçe Kulübü’nün ilk amblemi, Fenerbahçe burnundaki ışık saçan beyaz feneri, renkleri ise sarı ile beyaz olmuştu. Ancak, kulüp mensupları bunu tatminkar bulmadıkları gibi, anlam bakımından da içinde bulunulan monarşi rejimini tehdit edici sayılabileceği endişesi ile kısa sürede iptal etti. 1910 yılında Fenerbahçeliler arasında resim çizmede maharetiyle tanınan futbolcu solaçık Hikmet (Topuz)’in çizdiği (bugünkü) amblem ise herkesin beğenisini kazandı ve kabul edilerek bugünlere kadar da ulaştı. İşte "sarı ve lacivert" ağırlık içinde olmak üzere 5 renkten oluşan amblem ve şu anlamları taşımaktaydı(*22) ; "FENERBAHÇE SPOR KULUBÜ 1907" yazılı beyaz yuvarlak çerçeve, temizlik ve açık yüreklilik ifadesiydi. Kırmızı fon ise, safiyet ve Fenerbahçeliler arasındaki sevgi ve bağlılığı belirtirken bu arada bayrağımızı da sembolize etmekte, ortadaki sarı renk Fenerbahçe için duyulan gıpta ve kıskançlığı, kalp şeklindeki lacivert renk asaleti temsil etmekteydi. Sarı lacivert renkler içinde yükselen palamut dalı Fenerbahçelilik güç ve kudretini sembolize etmekte, yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının gerekli olduğunu açıklamaktaydı. Böylece "milli renkler arasında doğan Fenerbahçe"nin, sarı ile lacivert renkler beraberindeki bu amblemi üyelerce de kabul gördüğünden, klişesi İngiltere’ye Manchester şehrine yollanmış ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bugünkü rozeti olarak ilk kez 1910 yılında yaptırılmıştı. Rozet; 1929 yılından itibaren üzerindeki eski Türkçe harfleri yeni Türkçe harflere bırakmış ve manada önemli etki yapmayacak ufak tefek değişikliklerle de günümüze kadar aynı şekli muhafaza ederek gelmiştir.

Takım Kadrosu

7DM1Ba.jpg

Veritabanı Değişiklikleri

-FMT'18 Geliştirilmiş Lig Yaması

__________________________________________________________________________________________

Cocu'da son dakika krizi!

fenerbahceye_mujde_yarin_istanbulda_1529

Fenerbahçe'nin her konuda anlaşma sağladığı Philip Cocu'da son dakika krizi çıktı. Yıllık ücrette anlaşılan Hollandalı teknik adamın ek olarak imza parası ve bonuslarda diretmesi sebebiyle resmi imzalar atılamadı. Fenerbahçe yönetiminin ve futbol direktörü Damien Comolli'nin çok hızlı bir şekilde alternatif isimlere yöneleceği ve en kısa sürede yeni teknik direktörü açıklayacağı öğrenildi.

Yeni hoca Raul!

raul-gonzalez-1476000809-800.jpg

Cocu ile son dakika çıkan ücret krizinden dolayı anlaşma sağlayamayan Fenerbahçe vakit kaybetmeden yeni hocasını açıkladı. Real Madrid'in efsane futbolcusu Raul Gonzalez, Fenerbahçe ile 1 yıllık sözleşme imzaladı. En son Real Madrid'de direktörlük yapan Raul'ün genç takımın başına geçeceği söyleniyordu. Teknik direktörlük kariyerinde hiç bir resmi kulüp bulunmayan Raul'ün ilk tecrübesi Fenerbahçe'yle olacak.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Kariyeriniz onaylanmıştır,başarılar dilerim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Başarılar dilerim,  futbol direktörüyle görev paylaşımını nasıl yapmayı planlıyorsunuz? Transfer işlerinde ve sözleşme yenilemede bir yardımcı mı yoksa esas rol olarak mı görev alacak Comolli?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Spoiler
Mert Can, 28.06.2018 - 13:31 yazdı:

Kariyeriniz onaylanmıştır,başarılar dilerim.

Teşekkür ederim.

Burakcdh, 28.06.2018 - 13:43 yazdı:

başarılar

Teşekkürler.

can_9, 28.06.2018 - 13:46 yazdı:

Başarılar. 

Teşekkürler.

erincedi, 28.06.2018 - 13:53 yazdı:

Başarılar hocam, yardımcın Guti mi olacak? 😄

Aslında takımın başına Guti olarak geçmeyi düşündüm ama taraftar tepkisinden çekindik. 😛 Yok yardımcımız biraz sürpriz bir isim oldu. Teşekkürler bu arada.

UguJR, 28.06.2018 - 14:42 yazdı:

Başarılar 

Teşekkürler.

trustnls, 28.06.2018 - 16:23 yazdı:

hocamı gelmeden kovdurttunuz 😄 başarılar 

Sorma ya adamı paragöz yaptık bir de. 😄 Teşekkür ederim.

Muzaffer1907, 28.06.2018 - 16:38 yazdı:

Bol şans başarılar hocam İSPANYOL ekolü olayını merak ettim bakalım transferler nasıl olacak 🙂

Teşekkürler. Ya aslında İspanyol ekolü olarak düşünmemek lazım, başlıktaki İspanyol Ateşi sadece Raul'den dolayı. Tam olarak bir ülke ekolü uygulayacağım söylenemez. 😄

CristianoRonaldo, 28.06.2018 - 17:37 yazdı:

Başarılar

Teşekkürler.

mustafa58, 28.06.2018 - 18:30 yazdı:

başarılar

Teşekkürler.

Comandante Bilic, 28.06.2018 - 20:27 yazdı:

türkiyede başarılı olan ilk ispanyol sen olabilecek misin bakalım 😄

Bakalım umudumuz o yönde. 😄

Storm : Walcott, 28.06.2018 - 20:58 yazdı:

Başarılar 

Teşekkürler.

berasem, 28.06.2018 - 21:20 yazdı:

başarılar

Teşekkürler.

Itz0nlyR3ktHD, 23 saat önce yazdı:

Başarılar

Teşekkürler.

kaans98, 20 saat önce yazdı:

Başarılar

Teşekkürler.

Favela'tobrasil, 6 saat önce yazdı:

Başarılar

Teşekkürler.

mystic07, 2 saat önce yazdı:

başarılar güzel bir kariyer olur inşallah.

Teşekkürler.

FelipeMelo, 2 saat önce yazdı:

Başarılar dilerim,  futbol direktörüyle görev paylaşımını nasıl yapmayı planlıyorsunuz? Transfer işlerinde ve sözleşme yenilemede bir yardımcı mı yoksa esas rol olarak mı görev alacak Comolli?

Açıkçası ben futbol direktörü kullanmıyorum normalde. Fakat Comolli madem yeni geldi ve bir hava getirdi, yollamak doğru olmaz. Mümkün olduğunca geri planda kalacak kendisi. Teşekkür ediyorum bu arada.

Evet arkadaşlar kariyerimize başlangıcı yapıyoruz. Bir Beşiktaşlı olarak bu sefer Fenerbahçe'yi yönetmek istedim. Ve de teknik direktör olarak da çok sevdiğim eski futbolcu Raul Gonzalez'i düşündüm. Kariyeri elimden geldiğince aktif tutmaya çalışacağım. Genelde futbolun medyatik yönünü de sevdiğim için bol haberli bol paylaşımlı bir kariyer yapmayı planlıyorum. Herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

___________________________________________________________________________________________________________________

FENERBAHÇE'NİN YENİ HOCASI RAUL GONZALEZ BASIN TOPLANTISI DÜZENLİYOR!

maxresdefault.jpg

Fenerbahçe'ye hoşgeldiniz. Görüşme sürecini ve karar vermenizde nelerin etkili olduğundan bahsedebilir misiniz?

-Herkese merhaba öncelikle. Burada olduğum için gerçekten çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. En başta bu teklifi aldığımda çok sıcak bakmıyordum. Real Madrid'in genç takımını yönetme durumum vardı ve Türkiye cazip gelmiyordu doğruyu söylemek gerekirse. Fakat başkan Ali Koç ve sportif direktör Damien Comolli gerçekten burayı seçmemde çok etkili oldular. Bana uzun çaplı projelerinden bahsettiler. Özellikle yüksek vizyon seviyeleri, hayalleri, hedefleri ve kişilikleri kararımı daha kolay vermemi sağladı.

İlk teknik direktörlük kariyeriniz. Tecrübesiz olmanız sıkıntı yaratacak mıdır?

-İlk teknik direktörlük kariyerim olduğu doğru fakat ben futbolun içinden geliyorum. Uzun yıllar dünyanın en büyük takımında forma giydim. Aynı zamanda milli formayı da çok uzun süre terlettim. Çok farklı ve değerli hocalarla, çok yetenekli futbolcularla çalıştım. Futbol bilgimin bu iş için fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum.

Kendi personel ekibinizi getirecek misiniz?

-Açıkçası daha önce teknik direktörlük yapmadığım için çalıştığım belirli bir ekip yok. Bu konuyu yönetimle görüştüğümüzde onlara serbestlik tanıyacağımı belirttim. Kulübe yardımcı olacak her personele bende tamamım. 

Nasıl bir taktik anlayışı benimseyeceksiniz?

-Bunu söylemek için şu an erken. Tabi ki takım kadrosu hakkında fikir sahibiyim fakat henüz bir antrenman bile yapmamışken sabit bir taktikten bahsetmek anlamsız. Sadece şunu söyleyebilirim, topa sahip olan ve hücum gücü yüksek bir Fenerbahçe izletmek en büyük arzum.

Takımdan ayrılacak oyuncuları belirlediniz mi?

-Size net bir isim veremem fakat maaşı yüksek olan bazı oyuncularla yolları ayıracağız gibi gözüküyor. Aynı zamanda UEFA'nın denetimi altındayız bununda farkında olmak gerekiyor. Gelir elde etmek amacıyla düşünmediğimiz oyuncuları yollayacağız.

Transfer politikanız nasıl olacak?

-Genç ve dinamik bir takım kurmak istiyorum. Comolli ve yönetim ile görüşüp transferde en doğru isimleri getirmeye çalışacağız.

Son olarak bu sezon ki hedefleriniz neler?

-Eğer Fenerbahçe'nin başındaysanız hedefiniz bellidir, şampiyonluk. Avrupa'da ise ilk etapta Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmak istiyoruz. Zorlu eleme maçları oynayacağız. Takımdan ayrılanlar, gelenler derken umuyorum elemeleri de kayıpsız geçeriz. Toplantı bitmiştir arkadaşlar, herkese teşekkürler.

.........................

PERSONEL EKİBİ

j6VEyn.png

Antrenör ekibimize kaliteli Avrupalı isimleri getirdik. Asistan menajerliğe Oğuz Çetin hamlesi ilginç oldu fakat hem kulübün sembol isimlerinden olması hem de yerli olması sebebiyle kendisini tercih ettik. Tecrübesiyle bize çok yardımı dokunacaktır.

2a8MJj.png

Gözlem ekibimizide kaliteli isimlerden oluşturduk fakat sayı olarak yeterli değiller. Yönetim ile en kısa sürede görüşüp daha geniş çaplı bir scout ekibi kuracağız.

BzDVLv.png

Son olarak fizyoterapi ekibimizi yeniledik. Bu yıl sakatlıklardan yana yüzümüz güler umarım.

HAZIRLIK KAMPI

aY24lz.png

Hazırlık maçları hem takımdan ayrılanların olmasından ve transferlerin geç gerçekleşmesinden ötürü istediğimiz gibi geçmedi. Taktiğe de alışık değildik. Kısacası eksiklerimiz olduğu için bu maçları ölçü olarak almıyoruz.

TAKTİĞİMİZ

lZvoQX.png

Bu sene çok taktik denedim fakat en başarılı olduğum Bukowski'nin Guardiola taktiği oldu. Oyun olarakta gerçekten çok keyif veriyor. Dizilişimiz böyle olacak, takıma ve oyun tarzıma göre eklemeler ve çıkarmalar yapacağız elbette. Bir kaç ufak dokunuşla istediğimiz oyunu oynayacağımızı umuyorum. Transferlerimiz de taktiğimize uygun olacak.

TRANSFERLER

RDoapR.png

Yüksek maaş alan isimlerle yollarımızı ayırdık ve yerlerini genç isimlerle doldurduk. Gelir-gider olarak da 3 milyon euro civarı artıdayız. Maaş seviyesini de elimizden geldiğince aşağıya çektik.

PROFİLLER

DD4LA3.png

18 yaşındaki Farinha'yı bonservis bedeli ödemeden kadromuza dahil ettik. Orta sahada mezzala rolüne çok uygun bir yapıya sahip ve potansiyeli yüksek. 55 bin avrodan 5 yıllık sözleşme imzaladık kendisiyle. Gelecek adına beklentimiz yüksek.

2a8MlE.png

Musa Çağıran'ı 2.2 milyon avro karşılığında kadromuza kattık. O da taktiğimize çok uygun bir isim. Yerli rotasyonu açısından önemli bir hamle oldu. Yıllık 1.5 milyon avro kazanacak.

8zDGr1.png

Brezilyalı orta saha oyuncusu Cittadini'yi 1.8 milyon avro karşılığında renklerimize bağladık. Orta sahada kendisinden önemli katkı bekliyoruz. Yıllık 950 bin avrodan 3 yıllık sözleşme imzaladık.

NDryog.png

Josef'in boşluğunu İranlı Saeid Barzegar ile doldurduk. 21 yaşındaki oyuncuyu iyice analiz ettik ve 150 bin avro karşılığında takımımıza kattık. Yıllığı 550 bin avrodan 4 yıllık sözleşme imzaladık.

mo1VD4.png

20 yaşındaki Ricardo Graça'yı 2.5 milyon avro karşılığında kadromuza kattık. Kendisi çok potansiyelli bir stoper. Hem kısa vadeli hem uzun vadeli beklentimiz çok yüksek. 525 bin avrodan 4 yıllık sözleşme imzaladık.

BzDVdL.png

Genç Brezilyalı Robert'i bonservis bedeli ödemeden kadromuza kattık. Sol kanatta Valbuena'nın alternatifi olacak. 588 bin avrodan 4 yıllık sözleşme imzaladık.

j6VEDW.png

Walter Kannemann'ı 3 milyon avro karşılığında transfer ettik. Kendisi çok istediğimiz bir oyuncuydu. Stoper hattında Graça ile iyi bir ikili olmasını bekliyoruz. Yıllık 1.5 milyon avrodan 3 yıllık sözleşme imzaladık.

ED570g.png

Porto'dan Hernani'yi 600 bin avro karşılığında kadromuza kattık. Sağ kanatta fazla alternatifimiz yoktu, yetenekli bir oyuncu transfer ettik. Yıllık 1.2 milyon avrodan 3 yıllık sözleşme imzaladık.

aY24A2.png

Hamza Choudhury'i Leicester'dan bedelsiz kiraladık. Josef ve Mehmet Topal'ın ayrılmasının ardından ön liberoda oluşan sayısal eksikliği Barzegar ve Choudhury ile doldurmuş olduk. Kiralık süreci boyunca 220 bin avro alacak.

Y6r19k.png

Marquinhos Cipriano'yu Sao Paolo'dan 8 milyon avro karşılığında kadromuza kattık. Kendisi en pahalı transferimiz oldu. Onun transferi için çok uğraştık. Kulübü satmak istemedi oyuncu gelmek istedi ve kulübüne baskı yaptı. En sonunda genç yıldızı transfer etmeyi başardık. Kendisinden beklentimiz çok ama çok yüksek. Yıllık 300 bin avrodan 5 yıllık sözleşme imzaladık.

vPn09O.png

17 yaşındaki Cheick Sabaly'i 50 bin avro karşılığında kadromuza kattık. Genç yıldız devre arasında takımımıza katılacak.

ŞAMPİYONLAR LİGİ ELEMESİNDE RAKİP BELLİ OLDU!

OGC+Nice+v+FC+Salzburg+UEFA+Europa+Leagu

Şampiyonlar ligi 3. ön eleme turunda rakibimiz belli oldu. Fransa'nın Nice ekibiyle eşleştik. İlk maçı deplasmanda oynayacağız. Bu turda yeni transferlerden Cipriano, Hernani, Choudhury, Farinha ve Kannemann'ı kadro kayıt aşamasına yetiştiremediğimiz için yararlanamayacağız. Nabil Dirar ve Alper Potuk ise sakatlıkları dolayısıyla bu eşleşmeyi kaçıracaklar.

___________________________________________________________________________________________________________________

Son olarak özet geçecek olursak önümüzde zorlu bir Nice eşleşmesi var. Çok fazla eksiğimiz var fakat turu geçmek istiyoruz. Genç takımdan Yiğithan Güveli ve Oğuz Kağan Güçtekin bu yıl as takımda yer alacaklar. Hatta Nice maçında iki oyuncunun da ilk 11 oynaması bekleniyor. Transfer konusunda ise bir forvet bir stoper alma ihtimalimiz var. Uygun isimleri bulursak iki transfer daha gerçekleştireceğiz yani. Bir daha ki güncellemede görüşmek üzere.

tarihinde Coliente tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Fanatik bir Fenerbahçeli olarak başarılar dilerim hocam 🙂 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Güzel bir güncelleme olmuş dostum.

Kamp dönemi çokta önemli değil önemli olan STSL.

Transferler hayırlı olsun,inşallah katkı sağlar.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.