Jump to content
Hoş geldin Misafir!

Her şeyden önce emeğe saygı gösterelim. Emeğe saygı göster ki devamı gelsin...

Merhaba FMT ailemiz,

Sitemizde korsan oyunlara destek verilmemektedir. Korsan oyunla ilgili açacağınız konular, kapatılıp çöp kutusuna taşınacaktır.

Kırık resimler hakkında ise Türkiye'de yasaklanmış resim upload sitelerinden(imgur) uzak durmanızı öneririz. Yasaklı sitelerde resim çekilmiyor ve kırık olarak gözüküyor. Bu yüzden hizliresim upload servisini kullanabilirsiniz.

J3nDXq.png FMTürkiye

J3nDXq.png FMTürkiye Grubu

OE7Dk0.png FMTürkiye

40bzD0.png FMTürkiye

Ramoscu

M. Burak Kural ile Röportaj

Önerilen İletiler

Ramoscu    646

Football Manager Türkiye ülke sorumlularından Burak Kural ile bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik.

9dXAjN.jpg

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

33 yaşındayım. Kocaeli Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Kendimi bildim bileli futbolla ilgiliyim. Amatör olarak futbol, basketbol ve hentbol oynadım. Farklı takımlarda analistlik ve antrenörlük yaptım. 2008 yılından beri Football Manager Türkiye araştırma ekibinin başındaki 3 kişiden biriyim.

FM ile tanışmanız ne zaman ve nasıl oldu?

İlk olarak Amiga’da tanıştım FM ile. O zamanki ismi Championship Manager’dı, biliyorsunuz. Sadece İngiltere ligi vardı. Neredeyse tüm gün oynar oyuncu bilgimi geliştirirdim.

Bu göreve (ülke sorumlusu) başlama öykünüzü anlatır mısınız?

2002’de Kocaelispor araştırmacısı olarak başladım. Asistan araştırmacı olarak birçok takım araştırdım ve ekip için elinden geleni yapmaya çalıştım. Şu anda da göreve devam eden 2 araştırma sorumlumuz Ömer ve Mustafa artık ülke sorumlusu olma vaktinin geldiğini söyleyip teklifte bulundular. Merkezin de kabul etmesiyle, ben de Baş Araştırmacı (ülke sorumlusu) oldum.

Bu işi bir meslek olarak mı yoksa bir hobi olarak mı görüyorsunuz?

Futbol üzerine yapmadığım bir şey kalmadı diyebilirim. Hobi olarak başladım, meslek olarak devam ettim. Futbol dünyası çok kaygan bir zemin. Dolayısıyla net bir şey söyleyemem. Yeri gelir hobi olur, yeri gelir meslek olur. Tamamen şartlara ve zamana bağlı.

FM serilerinde en çok beğendiğiniz oyun hangisiydi?

Geçen seneki ve bu seneki oyunlar en iyileri. Çoğu insan geçmişe özlem duyar bu bağlamda CM 01/02 ve CM 03/04 efsanedir. Fakat gelişen teknoloji ve oyundaki detaylar her geçen gün daha da gerçekçi hale geliyor. Dolayısıyla en iyi sürüm son sürüm olacaktır her zaman.

Oyuncu profillerini nasıl oluşturuyorsunuz? Kriterleriniz neler?

Çok detaylı. Mutfakta müthiş bir mühendislik ve matematik var. Özetlemek gerekirse saha içi ve dışı olmak üzere ikiye ayırabiliriz: FM oyuncularının futbolcu profillerinde görebildiği teknik, fiziksel ve zihinsel ana başlıklı özellikler ve kararlılık, huy, azim ve adaptasyon gibi gizli özellikler. Peki bu değerleri nasıl veriyoruz? Sıkı bir izleme ve tabii ki kıyas. Scoutingin temeli kıyastır.

Profil oluşturmadan önceki süreç nasıl işliyor?

Maç izlemek, izlemek ve yine izlemek. 😊

Şu an ekibinizde kaç kişi var? Ekip olarak kaç takımı araştırmaktan sorumlusunuz? Kaç takımın araştırmacısı yok?

20’ye yakın araştırmacımız var. Türkiye’deki tüm profesyonel ligler bizim sorumluğumuzda. Oyunda oynanabilir olan Süper Lig, TFF 1. Lig ve 2. Lig ise daha fazla yoğunlaştığımız ligler. Aslında her takımı araştırıyoruz fakat dedike araştırmacısı olmayan takımlar var. Bunları Twitter'dan ve turksportal.net‘ten açıklıyoruz.

Hayal kırıklığına uğradığınız ya da beklenenden fazlasını veren yerli oyuncular kimler?

Hayal kırıklığına uğradığım oyuncuların başında Ahmet Arı ve Ali Helvacı geliyor. İkisi de defalarca alt yaş kategorilerinde milli oldular. Çok yetenekliydiler, hele Ali’nin oyun zekası yaşının çok çok ötesindeydi. Ahmet 1. Lig’de şans bulsa da potansiyeline ulaşamadı, Ali ise potansiyeline yaklaşamadı bile. Adem Büyük’ü ise diğer sorunun cevabı olarak verebilirim. TFF 1.Lig’de oynarken, farklı bir oyuncu olduğunu ve daha iyi yerlere geleceğini tahmin etsem de A Milli takıma yükseleceğini tahmin etmemiştim.

FM ile gerçek hayatın bağlantısı ne kadar? Teknik ekipler bu oyundan nasıl faydalanabilir?

Oyuncu verileri açısından ciddi manada bağlantılar var. Bir oyuncunun mevkisi, geçmişi, istatistikleri, belli başlı özellikleri ve ne tip bir oyuncu olduğuyla ilgili önemli veriler sağlıyor size FM oyunu. Türkiye araştırması içinse çok ciddi şekilde çalışan bir takım var. Everton kulübü FM database’ini kullanan kulüplere bir örnektir. Ülkemizde de özellikle scoutlar oyuncu portföyünü geliştirme açısından FM’yi kullanabilirler.

Oyunda potansiyeli yüksek birçok Türk olmasına rağmen gerçekte neden bu kadar gelişim gösteremiyoruz?

iBu çok derin bir konu. Başlı başına bir makale, tez hatta kitap konusu. Çok kısa değinecek olursak, işin özü altyapı. Ülkemizde maalesef altyapılar iki elin parmağını geçmeyecek sayıda kulübümüz haricinde korkunç durumda.

Türk futbolundaki gençlik gelişim akademileri ve bunlara verilen önem yeterli mi?

Yeterli olduğunu düşünmüyorum. U21 liginde üst dereceler yapan takımların profesyonel liglere dahil olması gerekiyor bence. Zira 19-20 yaşına gelmiş bir oyuncunun kendi yaşıtlarıyla oynaması ile, yıllarca bu işe profesyonel olarak emek verip tecrübe kazanmış meslektaşlarıyla oynaması neticesinde aynı gelişimi bekleyemeyiz.

Genç yetiştirmek için özellikle ülkemizde neler doğru veya neler yanlış yapılıyor?

Altyapı tesisleri ve antrenörlüğü işin en önemli noktaları. Altyapı hocalarının hem teknik hem de psikolojik olarak yetkin hale getirilmesi, hayatlarını kazanabilecek kadar maaş almaları ve bu işin cazibe merkezi haline getirilmesi oldukça önemli noktalardan bazıları. Altınordu güzel bir örnek yine aynı ekip Buca’da da büyük başarılar elde etmişti. Beşiktaş da bir dönem doğru işler yaptı. Altyapılarda bunun tam tersi bir manzara var, istisnalar müstesna. Profesyonel alt lig takımlarının bazılarında durum gerçekten içler acısı.

• Beğen 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
dalertopal    7

Hayalimin mesleği..hobisi

Hayatta en zevk aldığım şeylerden biri amatör maç izlemek..

Ne var ki bir kulüpte scout olmak için ya birilerine para yedirmen gerek ya da her söylenene 'evet efendim sepet efendim' diyen bir karakterde olman gerek ki bu da bana tamamen ters..

Sorun değil zevk aldığım amatör maçları izleyip genç yetenekleri kendimce keşfetmek de Harika bir duygu..

Bu bana yeter

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.