Jump to content
  • Kaydol
KocaBey1453

Personel Rehberi l Doğru Tercihler Nasıl Yapılır?

Önerilen İletiler

Teşekkürler bu yararlı bilgiler için

  • Beğen 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
On 2/23/2017 at 6:59 PM, KocaBey1453 said:

PERSONEL

 

Bu rehberimiz de personel konusunu ele aldım. Aşağıdaki soruların cevabını bulmaya çalışacağız hep birlikte.

 

Doğru personel ekibi nasıl kurulmalı?

Doğru personel ekibi nasıl bulunmalı

Kariyerimizde bunun doğru bir şekilde  işlemesini nasıl sağlamalıyız?

 

 

Öncelikle bazı bilgiler vererek rehberime başlayacağım.

 

 

 

Personel Ekibi Kaç Grubu Ayrılır?

 

 372b7p.png

 

Resimde de görüldüğü üzere 3 gruba ayrılıyor. As Takım, Yedek Takım, 21 Yaş Altı, 19 Yaş Altı vs. hepsi kendi içinde bu gruplara ayrılıyor.

 

1)  Antrenör Ekibi

 

2)  Gözlemci ve Transfer Ekibi

 

3)  Sağlık Ekibi

 

Antrenör Ekibi

 

Bu grup içerisinde; Menajer, Asistan Menajer, Alt Yapı Sorumlusu, Kaleci Antrenörü, Kondisyon Antrenörü, Antrenör gibi personelleri içeriyor.

 

Gözlemci ve Transfer Ekibi

 

Bu grup içerisinde; Futbol Direktörü, Baş Gözlemci, İstatistik Analizi Sorumlusu, Gözlemci, İstatistikçi gibi personelleri içeriyor.

 

Sağlık Ekibi

 

Bu grup içerisinde; Baş Fizyoterapist, Fizyoterapist, Spor Bilim-Teknoloji Bölümü Sorumlusu, Spor Bilimcisi gibi personeller yer alıyor.

 

Şimdi ise yukarıdaki soruların cevabını almaya başlaya biliriz.

 

 

DOĞRU PERSONEL EKİBİ NASIL KURULMALI?

 

Kariyerimizi açtıktan sonra ilk işlerimizden birisi bütçemiz olsun ya da olmasın ekibimizi görmek için ve eksiklerimizin tespiti, yol haritamız için Kulüp Çalışanları kısmına göz atmalıyız. Hastalığı bilmeden ilacını bilemeyiz değil mi? Eksiklerimizi bulduktan sonra gerekli bütçeyi bulunca gereken takviyeleri yaparız. 

 

Bununla bilmemiz gereken bir nokta daha var. Yönetimin bize ne kadar imkân verdiğidir, personel konusunda. Bunu da Yönetim seçeneğine tıklayınca alt tarafta Kulüp Çalışanları kısmında görüyoruz. Aslında eksiklerimizi tespit etmenin ve ne kadar personel ekibi bulunduracağımızın sayısal verileri bu kısımda.

 

                                               yE273N.png

 

 

Burada eksik gördüğümüz kısımlar var ise eğer bu sayıların arttırılması için yönetim ekibimizden ricada buluna biliriz, tabi ki kabul ederler ise. Özellikle antrenman kısmında tüm bölümlere { Kondisyon ( Güç ve Aerobik), Genel (Taktik, Top Kontrolü, Savunma, Hücum, Şut) Kalecilik ( Şut Durdurma ve Elle Kontrol) } en az birer tane personel atamak için bu talebi yönetimimizden istemeliyiz.

 

                            Qa1rpv.png

 

Kısacası sorumuzun cevabı olarak “Doğru Personel Ekibi Nasıl Kurulmalı?” 3 Bölüme ayrılmış personel ekibimizde eksik bölgeleri tespit etmeliyiz. İmkân dahilinde As Takım’dan 19 Yaş Altı Takımı’mıza kadar gerekli personel ekibimizi tamamlamalıyız.

 

Bunları yaparken Antrenör Ekibinde özellikle, Takımımızda düşündüğümüz Felsefe-Strateji-Diziliş gibi Taktiksel bölümlere uyan-tabiri caizse aynı tarz bir ekip kurmak aramızdaki iletişimi ve taktik-antrenman da ki verimi arttıracaktır. Bize sundukları önerilerde bu çerçevede daha sağlıklı olacaktır.

 

Burada bir diğer tavsiyem ise Sağlık ve Gözlemci ekibimizi imkan dahilinde sayısını arttırmakta fayda var. Baş Fizyoterapist ve Spor Bilim-Teknoloji Bölümü Sorumlusu ile birlikte en az 3’er fizyoterapist ve spor bilimcisi takımımızda bulundurmak üzerindeki yükleri paylaşmalarını sağlayacaktır. Keza aynı şekilde Futbol Direktörü, Baş Gözlemci, İstatistik Analiz Sorumlusu ile birlikte en az 7 civarı gözlemci ve 2-3 tane istatistikçi bulundurmalıyız.

 

DOĞRU PERSONEL EKİBİ NASIL BULUNMALI?

 

Eksiklerimizi belirledikten sonra bu ekibi nasıl bulacağımıza, hangi personel için hangi özellik gerekli bunları anlatmaya ve sorumuzun cevabını bulmaya çalışacağız.

 

İlk olarak ANTRENÖR EKİBİ ve ANTRENMAN kısmındaki görevleri hakkında bilgiler vereceğim.

 

Öncelikle 2 tane Kondisyon Antrenörü ( Güç ve Aerobik), 5 tane Genel Antrenör (Taktik, Top Kontrolü, Savunma, Hücum, Şut) ve 2 tane Kaleci Antrenörü( Şut Durdurma ve Elle Kontrol) bulundurmalıyız. Bu kısımlardan Menajer ( Yani biz) , Asistan Menajer ve Alt Yapılarda Alt Yapı Sorumlusu da bu görevlerden herhangi birisini yapa bilir. O yüzden doğru ve faydalı olanı seçerek, yönetim gerekli sayıyı vermez ise ilk etapta buradan tedarik etmiş oluruz.

 

P0vLD7.png

Antrenmanda yıldız sistemi (5’lik sistem) olduğu için elimizden geldiğince en iyilerini seçmeliyiz. Ben Ayrıca Asistan Menajerimizin TAKTİK ile ilgilenmesi taraftarıyım. Maç içerisinde de tavsiyelerini uygulaya bilmemiz için bu önemli. Gelelim Doğru Personel Ekibini bulmaya.

 

ANTRENÖR EKİBİ

 

KONDİSYON ANTRENÖRÜ

 

Personel Arama bölgesinde aşağıdaki özellikleri girerek, Güç ve Aerobik için gerekli personelleri buluruz ve bunlardan en iyisi hangisi ise onlar ile sözleşme imzalarız.

 

GÜÇ VE AEROBİK İÇİN

 

R0E7Da.png

 

GENEL ANTRENMAN KATEGORİSİ

 

Personel Arama bölgesinde aşağıdaki antrenman kısımları ile ilgili özellikleri girerek gerekli personelleri buluruz ve bunlardan en iyisi hangisi ise onlar ile sözleşme imzalarız.

 

TAKTİK

 

X02QMj.png

 

TOP KONTROLÜ

 

ldBaQE.png

 

SAVUNMA

 

gqj3PQ.png

 

HÜCUM

 

O0J1a3.png

 

ŞUT

 

2rvXPO.png

 

KALECİLİK

 

Personel Arama bölgesinde aşağıdaki özellikleri girerek, Şut Durdurma ve Elle Kontrol için gerekli personelleri buluruz ve bunlardan en iyisi hangisi ise onlar ile sözleşme imzalarız.

 

Bu iki si arasında (Şut Durdurma’da-TAKTİK) – (Elle Kontrol’de TEKNİK) öne çıkan unsurlar. Sizlerinde dikkatini çekmiştir. Bazen Şut Durdurma 4 yıldız iken, Elle kontrol 3 yıldız olabiliyor.

 

ŞUT DURDRUMA

 

yE27pM.png

 

ELLE KONTROL

 

7q201r.png

 

SAĞLIK EKİBİ

 

BAŞ FİZYOTERAPİST – FİZYOTERAPİST

 

01bMgD.png

 

Buna ek olarak; Kararlılık, Motivasyon, Disiplin Seviyesi’de önemlidir

 

SPOR BİLİM – TEKNOLOJİ BÖLÜMÜ SORUMLUSU VE SPOR BİLİMCİSİ

 

p0vZVL.png

 

GÖZLEMCİ VE TRANSFER EKİBİ

 

FUTBOL DİREKTÖRÜ

 

m3qYaV.png

 

BAŞ GÖZLEMCİ-GÖZLEMCİ

 

gqj3G2.png

 

Taktiksel Bilgi Birikimi, bir gözlemci de olsa yeterli olur. Rakip takım raporları hakkında daha iyi bilgiler sunması ve önerilerde bulunması için. Baş Gözlemci de tüm belirtilen özelliklerin olması yarar sağlar.

 

İSTATİSTİK ANALİZ SORUMLUSU – İSTATİSTİKÇİ

 

DPoN16.png

 

Bunlara ek olarak;  Genel çerçevede Özellikle yabancı olan personeller için UYUM özelliği yüksek olması adaptasyon sorununu çözer. ADAM YÖNETİMİ ve GENÇLERLE ÇALIŞMA özellikleri olan personeller daha verimli olur. Bunların yanı sıra DİSİPLİN SEVİYESİ-KARARLILIK-MOTİVASYON üçlüsü de bir diğer önemli özelliklerdir.

 

KARİYERİMİZDE BUNUN DOĞRU BİR ŞEKİLDE İŞLEMESİNİ NASIL SAĞLAMALIYIZ?

 

Arkadaşlar, yönettiğimiz takımlara göre ve yönetimin bizlere verdiği imkanlara göre dört dörtlük bir personel ekibi kurmak kolay olmaya bilir. Bunun için öncelikle bize hangi personelden ne kadar anlaşma yapacağımıza dair verilen sayıları bir kenera not etikten sonra gerekli özelikler ile tabiri caizse en dar imkan da bile en iyi seçenek hangisi ise onu bütçemiz doğrultusunda ekibimize dahil etmeliyiz. Sayısal olarak eksik olduğunu düşünüyorsak yönetimden istekte bulunarak şansımızı deneyelim.

 

Benim tavsiyem hepsinin sözleşme süresi aynı olsun. Ve elimizdeki en iyisi değilse maksimum 2 yıllık sözleşme imzalayın. Daha sonra imkanlarımız arttıkça daha iyileri ile değiştiriniz, ilerleyen sezonlarda.

 

Son olarak personel ekibimizi oluştururken, imkan dahilinde alt yapıların hepsi içinde birer personel ekibi oluşturalım.

 

Personel Rehberi pdf Dosyası   (yazıya tıkayarak PDF halini indirebilirsiniz arkadaşlar.)

 

NOT: Arkadaşlar sorularınız olursa konu altında belirtebilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız. Konumuz da zaman zaman güncellenecektir. Ek olarak aynı personel konusu üzerinde farklı fikirler, konular aklıma geldikçe buradan yayınlarım.

 

 

Bu rehber, FMT ekibi tarafından FMTurkiye.NET için yapılmıştır. İzinsiz paylaşılması yasaktır. 

 

 

 

 

Ben Azerbaycan liginde oynuyorum. Eklenti sayesinde. Kulüp çalışanları aratdığımda yalnızca Azeri çalışanlar çıkıyo. Bunu nasıl daha fazla insan yapa bilirim. Liglerden çoğu ekli. Yardımcı olursanız sevinirim

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
VruG, 5 saat önce yazdı:

Yoruma cevap verirseniz sevinirim 

Mesajınızı yeni gördüm. Ülke(uyruk) olarak Azerbaycan seçili değilse gözlem ağınız düşük olabilir. 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×