Football Manager Oyuncu Özellikleri Rehberi

1

Herkese Merhaba sevgili FMT ailem. Oyunumuzdaki en önemli şeylerden biri olan oyuncu özelliklerini okumayı size bu rehberde anlatacağım. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan kalecilik özellikleriyle rehberimize başlayalım.

Kalecilik Özellikleri

LQQzN0.jpg

Ani Çıkış: Ceza alanına doğru gelen toplara kalecinin kalesinden ayrılma kararının ne kadar iyi olduğunu belirleyen özelliktir.
Bire Bir: Bire bir pozisyonlarda kalecinin ne kadar iyi olduğunu belirleyen özelliktir.

Bölge Hakimiyeti: Ceza alanına atılan toplarda kalecinin topa sahip olmaya çalışıp çalışmayacağını belirleyen özelliktir. Bu özellik ne kadar iyiyse kaleci ceza alanına atılan toplarda daha kararlı olacaktır.
Eksantriklik: Kalecinin beklenmeyen riskli hareketler yapıp yapmayacağını belirler. Bu özellik ne kadar düşük olursa bizim için daha iyidir. Çünkü kaleciler beklenmedik riskli hareketlerle kalesinde fazla goller görebilir.
Elle Kontrol: Kalecinin topu yakalama becerisini belirleyen özelliktir. Bu özellik ne kadar yüksekse kalecinin topu elinden kaçırma oranı o kadar düşük olur.
Elle Oyun Başlatma: Kalecinin topu oyun arkadaşlarına eliyle ne kadar iyi göndereceğini belirler.
Hava Topları: Kalecinin hava toplarında ne kadar iyi olacağını belirleyen özelliktir. Bu özellik ne kadar yüksekse kalecimiz hava toplarında o kadar başarılı olur.
İletişim: Kalecinin savunma hattıyla ne kadar iyi iletişim kuracağını gösteren özelliktir. Bu özellik ne kadar yüksekse kalecimiz defansla o kadar iyi iletişim kurar ve savunma hattında daha az hata yapılır.
Refleksler: En önemli özelliklerden biri olan refleksler, kalecinin çekilen şutlara ne kadar iyi tepki vereceğini gösterir.
Yumruklama Eğilimi: Kalecinin tutulabilecek bir hava topunu yumruklama eğilimini belirler. Elle kontrolü düşük olan kalecilerde bu özellik çok önemlidir. 

Teknik Özellikler

vZZ2VA.jpg

Bitiricilik: Futbolcuların şutu göndermek istediği noktaya ne kadar başarılı göndereceğini belirleyen özelliktir.
Dribbling: Futbolcunun koşarken topu ne kadar iyi kontrol edeceğini belirleyen özelliktir.
İlk Kontrol: Futbolcunun topu ne kadar iyi alıp, bir sonraki hedefine göndereceğini belirleyen özelliktir.
Kafa Vuruşu: Futbolcunun topu kafayla istediği yere ne kadar iyi göndereceğini belirleyen özelliktir.
Köşe Vuruşu: Futbolcunun köşe vuruşunu kullanırken hedefe ne kadar iyi göndereceğini belirleyen özelliktir.
Markaj: Rakip oyuncuya yakın bir yerde pozisyon alıp, rakibin topu almasını engelleme işini ne kadar iyi yapacağını belirleyen özelliktir.
Orta Yapma: Futbolcunun topu rakip ceza alanına ne kadar isabetli ortalayacağını belirleyen özelliktir.
Pas: Futbolcunun topu hedefe ne kadar iyi paslayacağını belirleyen özelliktir.
Penaltı Kullanma: Futbolcunun ne kadar iyi penaltı atacağını gösteren özelliktir.
Serbest Vuruş: Futbolcunun frikiklerde ne kadar iyi topu kaleye veya hedef oyuncuya göndereceğini belirleyen özelliktir.
Teknik: Oyuncunun teknik hareketleri ne kadar iyi yapabileceğini belirleyen özelliktir.
Top Kapma: Oyuncunun faul yapmadan topu rakipten alma becerisini belirleyen özelliktir.
Uzaktan Şut: Oyuncunun ceza sahası dışından topu kaleye ne kadar iyi şutlayabileceğini belirleyen özelliktir.
Uzun Taç: Futbolcunun taç atışını ne kadar uzağa ve isabetli biçimde atabileceğini belirleyen özelliktir.

Zihinsel Özellikler

1NNWBB.jpg

Agresiflik: Futbolcunun fiziksel mücadele gerektiren pozisyonlara girip girmeme konusundaki kararını belirleyen özelliktir. Bu özellikte sportmenlik dışı hareketler yapılmaz. Sportmenlik dışı hareketler gizli özelliklerdeki “Çirkeflik” özelliğine dahildir.
Cesaret: Sakatlık riski olabilecek pozisyonlarda oyuncunun bu pozisyona girip girmemesini belirleyen özelliktir. Halk deyişiyle “Tekmeye kafa atmak” tabiri bu özelliğe girmektedir. Bu özelliği düşük olan oyuncular pozisyonlara çekingen yaklaşır.
Çalışkanlık: Futbolcunun maç sırasında ne kadar efor sarf edeceğini belirleyen özelliktir.
Karar Alma: Futbolcunun saha içinde seçenekleri nasıl değerlendireceğini, hangi hareketi yapacağını, bu hareketi ne zaman ve nasıl yapacağını belirleyen özelliktir. Zihinsel özellikler arasında en önemli özelliklerden biridir.
Kararlılık: Futbolcunun zor durumlarda(takım gerideyken, 10 kişi kalmışken vs.) oyuncunun pozisyonlarda ne kadar çaba göstereceğini belirleyen özelliktir.
Konsantrasyon: Futbolcunun maç sırasında oyuna ne kadar konsantre olacağını belirleyen özelliktir. Maç sırasında belli dakikadan sonra oyuncu konsantrasyonunu kaybeder. Bu özellik ne kadar yüksekse futbolcu o kadar geç konsantrasyonunu kaybedecektir.
Liderlik: Oyuncunun takım arkadaşlarını ne kadar motive edeceğini belirleyen özelliktir.Takım kaptanı seçerken en önemli özelliktir.
Önsezi: Futbolcunun kendisinin ve rakip oyuncunun ne yapacağını önceden ne kadar iyi tahmin edebileceğini belirleyen özelliktir.
Özel Yetenek: Oyuncunun topa sahipken beklenmedik bir hareket(trivela, rabona, sağdan atıp soldan geçme vs.) yapmasını belirleyen özelliktir.
Pozisyon Alma: Rakip ataktayken oyuncunun ne kadar iyi defansif pozisyon alacağını belirleyen özelliktir.
Soğukkanlılık: Oyuncunun maç içerisinde karar verirken ve pozisyonlarda baskıdan ne kadar az etkileneceğini belirleyen özelliktir.
Takım Oyunu: Futbolcunun taktiksel direktifleri ne kadar iyi yapacağını, takım arkadaşlarıyla uyumunun ne kadar iyi olduğunu belirleyen özelliktir. Bu özelliği yüksek olan oyuncu takım arkadaşlarıyla birlikte hareket eder. Bu özelliği düşük olan oyuncular ise daha bireysel oynamayı tercih ederler.
Topsuz Alan: Futbolcunun top yokken sahada ne kadar iyi pozisyon alacağını belirleyen özelliktir.
Vizyon: Futbolcunun topa sahipken seçeneklerini ne kadar iyi gözlemleyeceğini belirleyen özelliktir. Bu özelliği yüksek olan oyuncular daha çok seçenek görecekleri için pozisyonlarda daha yaratıcı olacaklardır.

Fiziksel Özellikler

rEEkpa.jpg

Çeviklik: Oyuncunun ne kadar iyi hareket edeceğini gösteren özelliktir.
Dayanıklılık: Oyuncunun maç sırasında kondisyonunu ne kadar koruyacağını gösteren özelliktir.
Denge: Futbolcunun mücadelelerde ayakta kalabilmesini etkileyen özelliktir.
Güç: Futbolcunun mücadelelerde rakibe ne kadar iyi fiziksel üstünlük uygulayacağını etkileyen özelliktir.
Hız: Futbolcunun ne kadar hızlı koşabileceğini belirleyen özelliktir.
Hızlanma: Futbolcunun maksimum hızına ne kadar çabuk çıkabileceğini belirler.
Vücut Zindeliği: Oyuncu sakatlandığında veya antrenman yapmadığında vücudunu ne kadar iyi koruyabileceğini belirler. Oyuncunun yaşı arttıkça bu özellikte düşüş yaşanır fakat bu özellik yüksekse diğer fiziksel özelliklerin düşüşü daha uzun sürer.
Zıplama: Oyuncunun ne kadar yükseğe zıplayabileceğini belirleyen özelliktir.

Gizli Özellikler

Profilde görünen özellikler dışında bir de göremediğimiz 6 adet gizli özellik vardır. Bunların değerleri gözükmez fakat antrenör ve gözlemci raporlarında oyuncunun “Artıları ve eksileri” olarak gözükür.

Uyum: Oyuncunun yeni bir memlekete ne kadar uyum sağlayacağını belirler. Özellikle Güney Amerika’nın bağrından oyuncu getirmeyi seven arkadaşlar için raporlarda bu özelliğe dikkat etmek gerekebilir.
Süreklilik: Oyuncunun maçlardaki istikrarını gösterir.
Çirkeflik: Oyuncunun rakibe üstünlük sağlamak için sportmenlik dışı hareketler yapma eğilimini gösterir. Gözlemci Raporlarında “Sinirine Hakim Olma” şeklinde gözükür.
Önemli Maçlar: Oyuncunun derbi, Şampiyonlar Ligi gibi önemli maçlarda ne kadar iyi performans göstereceğini belirler.
Sakatlık Eğilimi: Oyuncunun maçlarda ve antrenmanlarda sakatlanma ihtimalini gösterir. Sakatlanma geçmişine bakarak bunu az çok tahmin edebilmek mümkündür.
Çok Yönlülük: Oyuncunun uyumlu olmadığı pozisyonlarda ne kadar iyi oynayabileceğini belirleyen özelliktir.

DİPNOT : Bu rehber @BehzatC. tarafından FMTürkiye sitesine özel yapılmıştır. İzinsiz ve kaynaksız alınması yasaktır. Emeğe saygı çerçevesinde saygı göstermenizi umut ediyoruz!

PAYLAŞ
Önceki İçerikFMT Dergi ~Sayı 3~ (23.08.2016)
Sonraki İçerikPotansiyelli Türk Oyuncular
2014 yılında kurulan ve kurulduğu günden yana Football Manager serilerini tanıtmak, yaygınlaştırma ve yaptığı yamalar ile daha keyifli oyun haline getirmek için çalışan destek platformu

1 YORUM

CEVAP VER