Finans Kontrolü

0

Her seride takım yönetmek ve yıldız oyuncular almak eğlenceli olsa da bunun finans yönünü düşünmemiz gerekir. Grupta ve forumda gördüğüm üzere kimse pek dikkat ettiğini söyleyemem. Finans durumunu kontrol altında tutamazsanız ve kulüp zararı uğrarsa Avrupa kupalarından men edilebilirsiniz. ( FairPlay ) Yıllar ilerledikçe artan harcamalar, gelen paralar ile biraz daha tatlı olmaya başlıyor. Maaş bütçesi kontrol edilmiyor ve maaş bütçesinden zarar etmeye başlayan kulüp, ilerledikçe başarı gelmediği takdirde borçlar artmaya başlıyor.

Finans( Mali durum sayfasından bu sayfaya ulaşabilirsiniz. )

Mali durum öyle şakaya gelebilecek bir konu değil. Kötü yönetilen bir takım, başarı gelmediği takdirde kayyuma düşebilir, olası bir iflas eşiğine gelebilir. Kayyuma düşmesiyle yıldız oyuncularınız ederi olmayan fiyatlara zorla satılır. ( Kayyumdan çıkış için ) Yıldız oyuncularımızı bu şekilde kaybetmek istemeyiz herhalde ?

Transferde verilen para önemli gözükse de aslında önemli faktörü unutuyoruz. Oyuncuya verilen maaş, imza parası, temsilci parası ile birlikte verdiğimiz primlerde bütçemizi etkilediğini unutmayalım. Sözleşme yaparken pazarlık yapmadan direk kabul etmek, ilerleyen yıllarda oyuncuyla masaya oturduğunuzda fiyatını bir tık daha üste çekebileceğini unutmayın.

FairPlay

( Mali Durum = > Mali Fair Play Özeti )

Fair Play sayfasına göz attığımızda ödenen paraların nasıl etki yaptığı ve gelecek sezon Avrupa kupalarına katılıp, katılmayacağımı görebiliriz. Devamlı olan bir olay olarak takım fair play kurallarına uygun olabilmesi için başkan tarafından kulübe kaynak aktarılır. Bu aktarılan para, kulübün bütçesine girmek yerine fair play açığını kapatır ve Avrupa kupaları için sıkıntı olabilecek bir durum kalkar.

Maaş( Mali Durum = > Maaş )

Maaş konusunu tekrardan ele alıyorum. Bunun sebebi yukarıda belirttiğim gibi ödenen büyük paralar ile mali durumu büyük tehlikeye atmaları. Maaş sayfasında hangi role ne kadar para ödüyorsunuz ve maaş konusunda nasıl bonkör olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Finas ve Maaşlar
Kulüp sayfasına girdiğinizde sol alta kalır.

Finans & Maaşlar bölümünden çok rahatlıkla kontrol edebiliriz. Detayları beni ilgilendirmez diyenler için en ideal bölüm. Maaş Bütçesi gördüğünüz gibi 58.5M £ iken kulüpte kullanılan maaş bütçesi 38.75M £ olarak düşük tutulmuş. Böylece maaş bütçesinden 19.75M £ kâr edilmiş. Yanda ki gördüğünüz resimde kulüpte herhangi bir sıkıntı gözükmemesine rağmen mali fair play bölümünde ufak bir anlaşmamazlık var ve buda sezon içerisinde gelirler veya başkanın ufak katkısıyla çok rahat kapatılacak ve herhangi bir sorun kalmayacak.

FM16 serisi için bilgilendirme yapacağımızı bölümü, FM15 serisinin sonlarına doğru aktif etmiş olduk. İlk konumuz ise önemsiz olarak gözükse de aslında kritik noktayı barındıran, kulübü şahlandırmak için ideal olan mali durumu ele aldık. Mali durum ne kadar iyi olursa takımın durumu, verdiği paralar ve büyük oyuncuların gelmesine olanak sağlarsınız. Başarı geldikçe itibar artar ve gelir kapısı rahatlığa kavuşur tabi.

Bir sonra ki rehberimizde görüşmek dileğiyle, sağlıcaklı kalın.

 

YORUM YOK

CEVAP VER