Doğru Hamleler, Doğru Takım!

0

Yazın gelmesiyle ve kitlenin artmasını beklentimiz ile rehber yazılarımıza ufak ufak başlama kararı aldık. Football Manager oyunu ülkemizde büyük takımları değil de ufak takımları yıldız yapmaya yönelik oynamaya başlandı. Böylesine güzel gelişimleri devam ettirmek ve işlerini kolaylaştırmak için daha önceden keşfettiğimiz ve keşfedilen isimleri listemizde toplayıp, uygun isimleri almasına olanak sağlamayı hedefliyoruz. Doğru transferler hamleleriyle finansal çöküş yerine finansal artışı tetikleyip, Dünya genelinde seslerinin gür çıkması için listemizi oluşturduk.

Kuracağımız liste alt alta değil de ilk 11’lere göre olacak. Örnek vermek gerekirse size ilk 11 sunacağız ve bu kadroda bulunan isimlerin genel toplamı ne kadar ettiğini ve bireysel fiyatlarını yazarak size güzel bir avantaj sağlayacağız. Böylece sezonun ilk rehberinde de istenilen verime ulaşacağımızı tahmin ediyorum.

Başkan                         ( İşin bilen, pazarlayan başkan modeli – İlhan CAVCAV )

Football Manager doğasında pahalı yıldızlar almaktan ziyade genç yetenekleri keşfedip, onları birer yıldız adayı yaptığınızda büyük meblağlara karşılık olarak büyük takımlara satmaktır. Kimisi genç isimlerini satar kimisi ise kulübün efsanesi yapar. Genç yeteneklerin belli bir yaş aralığı ve parlamasından sonra kulüpte tutmak her baba yiğidin harcı değildir. Takımda kalan ise zaten takımın efsanesi olma yolunda gider. ( Bknz: Marco Reus )

Sözümüzü fazla uzattık ve hem rehber hemde keşfedici isimleri sizden uzak tutmuş olduk. Forum sitemizde paylaştığımız isimlerinde içinde yer aldığı ve toplam bonservis bedelleri £1.530B tutan bir ilk 11 sizlere sunuyorum. Gençlerin ve araya bir kaç tecrübeli ismi yerleştirerek geleceğe çok rahat oynayabileceğiniz isimler. Kadroda ki isimlerin gelecek maliyetleri ise sizi epey şaşırtacak!

Screenshot_1

Sol tarafta gördüğünüz kadronun maliyeti sizleri pek zorlamaz ve aksine kazanç kapısı açacaktır. Her isimden üst düzey kâr etmeye çalıştığımız unutmayalım. Kalecimizin bize maliyeti 250B değerinde olacak. Bunun daha ucuza kaleci elbet bulunur lakin bu ilk 11 bu arkadaşa yer vermek istedim. 22 yaşında ki kalecimizi 3 ila 4 sezon oynattıktan sonra en az 3-4 milyon £ karşılığında satabileceksiniz.

Defans hattına gelelim. Defans hattının toplam maliyeti 340B £ değerinde oluşuyor. Sağ bekimiz boşta ve iyi teklifle takıma dahil edilebilir. 3 sezon oynattıktan sonra gönül rahatlığıyla vereceği performans bazlı 5 milyon £ görecektir. Defans göbeğimiz ise biraz daha maliyetli duruyor. Mena 40B ederken Gambetta 220B karşılığında bizlere geliyor. İki isimde en az 2-3 milyon bazlı bir teklifle gidecektir. Sol bekimiz ise 80B ederinde. 24 yaşında ki arkadaşımızı 3 sezon oynattıktan sonra değerine bazlı aşağı yukarı 2-3 milyon £ ederinde bir piyasa takibi olacaktır.

Takımın en pahalı hattı orta sahası olacak. Valdeblânquez ücretsiz takıma gelirken, Roa 500B,Jesus ise 250B karşılığında takıma dahil oluyor.  Kendi kariyerimden örnek vererek devam edeceğim. Roa bende 2 sene as oynadıktan sonra 7 milyon £ karşılığında Schalke’ye transfer oldu. Valdeblânquez ise yaklaşık 5 sezon sonrası 40 milyon £ Wolfsburg’a transfer olmuştu. Jesus ise 7-8 milyon £ değere ulaşmıştı lakin satışını yapmadım. Random gelişimiyle Real Madrid görmüş bir isim ve orta sahada Mehmet Topal görevi görüyor. Kaçırmak adamı üzer…

Hücum hattına bakılınca 190B maliyetleri var. Alvarez 100B, Perez bonservisi yok ve Cesar ise 90B maliyeti var. Hepsinin toplam satış maliyeti ise yaklaşık 5-6 milyon £ çok rahatlıkla bulur.

Unutmadan söylemem gerekir ki bu tarz kadrolar sabır gerektirir. Sabrınız iyi olmalı ki gençlerle uğraşabilin. Gençlerle uğraşıp, kendi elinizde büyümeleri hakikaten oyunda ki alacağınız en büyük zevk olacaktır. Ucuza alıp sattığınız adamlarda ki kâr ise anlatılmaz yaşanır.

Rehber Sahibi : Selim Atalay ( yRookieMan)

Dipnot : Rehberi ve yazı içeriğini izinsiz ve kaynaksız paylaşmak yasaktır. Emeğe saygı çerçevesinde alıntı linkini lütfen yapıştırınız.
PAYLAŞ
Önceki İçerikFMT Efsaneler Ligi Başlıyor!
Sonraki İçerikKenar Talimatları Nedir ? Bağırmasak Olmaz mı ?
2014 yılında kurulan ve kurulduğu günden yana Football Manager serilerini tanıtmak, yaygınlaştırma ve yaptığı yamalar ile daha keyifli oyun haline getirmek için çalışan destek platformu

YORUM YOK

CEVAP VER